بازار خان یزد

ایران، یزد، یزد، خیابان قیام

معرفی بازار خان یزد

  • ساعات بازدید: همه روزه به جز جمعه‌ها از 8 صبح تا 8 شب.
  • آدرس دقیق: یزد، خیابان قیام، محله‌ی لب خندق.

در شهر تاریخی یزد آثار باستانی متعددی وجود دارد که نشان از قدمت بالای این شهر زیباست. در این بین بازارهای قدیمی این شهر نیز جزیی از بناهای تاریخی آن به حساب می‌آیند و بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کنند. یکی از این بازارها بازار خان یزد است که بزرگ‌ترین بازار شهر یزد نیز محسوب شده و چندین سال است به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در این مطلب به معرفی این بازار سنتی و زیبا پرداخته‌ایم.

معرفی بازار خان یزد و تاریخچه آن

قدمت بازار خان یزد که یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر یزد است، به دوران ناصرالدین شاه برمی‌گردد. این بازار توسط محمد تقی خان باقفی ساخته شده و گسترش آن توسط نوادگان او انجام شده است. بازار خان امروز نیز بزرگ‌ترین بازار یزد به شمار می‌رود و پس از گذشت صد سال هنوز هم با وجود حدود 153 مغازه در آن فعال و پویا باقی مانده است. در گذشته از این بازار تنها خان‌ها استفاده می‌کردند و مردم عادی اجازه خرید از آن را نداشتند به همین دلیل به بازار خان معروف شده است.

بازار خان طولی برابر با 274 متر و ارتفاعی بین 4 تا 6 متر دارد. این بازار دارای بخش‌های مختلف شمالی، جنوبی، شرقی و غربی است که در بخش شمالی و جنوبی آن 53 باب مغازه و در بخش شرقی و غربی آن 100 باب مغازه وجود دارد. بخش شرقی و غربی این بازار طولی برابر با 180 متر داشته و در مقایسه با بخش شمالی و جنوبی که طولی برابر با 78 متر دارد، بخش بزرگ‌تر بازار را تشکیل می‌دهد. 

بازار خان یزد خود شامل بازارهای کوچکتری به نام بازار علاقبندی، بازار کاشی‌گری، بازار زرگری، بازار ملا اسماعیل، بازار پنجه علی، بازار چیت‌سازی، بازار شاهزاده فاضل، بازار افشار، بازار مس‌گری، بازار نخود بریزها و بازار دروازه مهریز است. 

گفتنی است بازار خان خود شامل مجموعه بزرگتری به نام مجموعه خان است که این مجموعه به جز بازار خان، شامل حمام خان، میدان خان و مدرسه نیز است. این بازار در سال 1382 با شماره 8544 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

در بازار خان چه چیزهایی به فروش می‌رسد؟

بخش بزرگی از این بازار به فروش طلا و جواهر اختصاص دارد. نمونه‌های خاصی از طلا در این بازار وجود دارد که مشابه آن را در هیچ جای دیگر نخواهید دید. همچنین در کنار طلا فروشی، برخی حجره‌ها به مروارید بافی نیز مشغول هستند.

در بین میدان خان و مدرسه خان بازار کوچکی به نام بازار قیصریه وجود دارد که در این بخش پارچه به فروش می‌رسد و محل کسب درآمد صنف پارچه فروش‌هاست. این بخش از بازار خان از دیگر بخش‌های آن زیباتر و باشکوه‌تر بوده و به وسیله دو در چوبی که در حال حاضر دارای ارزش بسیاری هستند بسته می‌شود.

اگر به دنبال خرید سوغاتی زیبا و ارزانی از این شهر هستید، می‌توانید از این بازار دستمال یزدی را به عنوان سوغاتی خریداری نمایید. گفتنی است بهترین و گران‌ترین نوع دستمال‌های یزدی از جنس ابریشم است.

کافه و رستوران در بازار خان

رستوران حمام خان یکی از معروف‌ترین رستوران‌های یزد است که در این بازار واقع شده و در آن انواع غذاهای محلی و سنتی یزد و همچنین انواع غذاهای ایرانی سرو می‌شود. محیط آرام و زیبای این رستوران می‌تواند خستگی چندین ساعت پیاده‌روی در بازار را برای شما از بین ببرد. رستوران حمام خان در گذشته حمام خان و یا گرمخانه نور بوده که به وسیله خوانین و بزرگان استفاده می‌شده است. قدمت این حمام به سال 1170 هجری شمسی برمی‌گردد و امروزه معماری و تزئینات و گچ بری هایی از دوران قاجار در آن دیده می‌شود. این حمام در فهرست آثار ملی ایران با شماره 2460 به ثبت رسیده است. 

گفتنی است به جز این رستوران در این بازار کافه‌های کوچک و سنتی نیز وجود دارد. در صورت گشت و گذار در این بازار خوردن یک استکان چای به همراه کیک یزدی را در این کافه‌ها از دست ندهید. یکی از معروف‌ترین کافه‌های موجود در بازار خان یزد کافه عدسی است. این کافه در بازار پنجه علی واقع شده و سال‌های بسیاری است عدسی‌های مشهوری به دست مهمانان داخلی و خارجی شهر یزد می‌دهد و به دلیل خوشمزه بودن عدسی‌هایش به شهرت بسیاری رسیده است. 

بهترین زمان برای بازدید از بازار خان یزد چه زمانی است؟

از آن جایی که شهر یزد شهری کویری بوده و آب و هوای خشکی دارد، در روزهای تابستان دمای هوا به 45 درجه نیز می‌رسد در نتیجه آفتاب لذت گشت و گذار در شهر و به خصوص بازار را برای مسافران از بین می‌برد. به این دلیل بهترین زمان برای سفر به این شهر از اواسط پاییز تا اواسط بهار است تا مسافران در هوای خنکی بتوانند در بازار به گشت و گذار بپردازند و کل این بازار زیبا را مشاهده کنند.

چگونه به بازار خان یزد برویم؟

بازار خان یزد در خیابان قیام و در محله لب خندق واقع شده است. برای دسترسی به آن ابتدا باید به تقاطع جنوبی خیابان امام خمینی یزد رفته و پس از عبور از بازار مسگرها به بازار خان برسید. گفتنی است برای رفتن به این بازار می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. اگر از وسیله نقلیه شخصی نیز استفاده کنید مشکل پارک برای ماشین نخواهید داشت زیرا در اطراف بازار خان یزد پارکینگ‌های عمومی بسیاری وجود دارد که از هر کدام از آن‌ها برای پارک ماشین خود می توانید استفاده کنید.

 2  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این جاذبه نظر می دهد:

هتل های نزدیک بازار خان یزد

هتل های یزد
عکس هتل آنتیک ملک التجار یزد

هتل آنتیک ملک التجار یزد

2.9
امتیاز
36
نظر
عکس هتل سنتی مهر یزد

هتل سنتی مهر یزد

3.3
امتیاز
24
نظر
عکس هتل تاریخی لب خندق یزد

هتل تاریخی لب خندق یزد

3.7
امتیاز
8
نظر
عکس هتل سنتی ادیب الممالک یزد

هتل سنتی ادیب الممالک یزد

3.1
امتیاز
5
نظر
عکس هتل کاروانسرای مشیر یزد

هتل کاروانسرای مشیر یزد

3.7
امتیاز
41
نظر
عکس هتل ثلاثی یزد

هتل ثلاثی یزد

2.4
امتیاز
1
نظر
عکس هتل سنتی والی یزد

هتل سنتی والی یزد

3.1
امتیاز
26
نظر
عکس هتل سنتی رز یزد

هتل سنتی رز یزد

4.5
امتیاز
18
نظر
عکس هتل فرهنگ یزد

هتل فرهنگ یزد

3.4
امتیاز
10
نظر
عکس اقامتگاه سنتی آرا يزد

اقامتگاه سنتی آرا يزد

-
امتیاز
27
نظر
عکس هتل فاضلی یزد

هتل فاضلی یزد

1.5
امتیاز
61
نظر
عکس هتل سنتی رویای قدیم یزد

هتل سنتی رویای قدیم یزد

2.2
امتیاز
26
نظر
عکس اقامتگاه سنتی پارسیک يزد

اقامتگاه سنتی پارسیک يزد

-
امتیاز
18
نظر
عکس هتل سنتی مظفر یزد

هتل سنتی مظفر یزد

3.8
امتیاز
87
نظر
عکس هتل داد یزد

هتل داد یزد

4
امتیاز
114
نظر
عکس سرای سنتی نقره

سرای سنتی نقره

-
امتیاز
7
نظر
عکس هتل الزهرا یزد

هتل الزهرا یزد

3.6
امتیاز
76
نظر
عکس هتل لاله یزد

هتل لاله یزد

3.6
امتیاز
68
نظر
عکس هتل سنتی کهن کاشانه یزد

هتل سنتی کهن کاشانه یزد

-
امتیاز
10
نظر
عکس هتل موزه فهادان یزد

هتل موزه فهادان یزد

3.3
امتیاز
53
نظر
عکس هتل سنتی کوروش یزد

هتل سنتی کوروش یزد

2.8
امتیاز
14
نظر
عکس هتل فیروزه یزد

هتل فیروزه یزد

3.9
امتیاز
73
نظر
عکس هتل سنتی خوان دوحد یزد

هتل سنتی خوان دوحد یزد

3.6
امتیاز
66
نظر
عکس هتل اطلس یزد

هتل اطلس یزد

2.7
امتیاز
23
نظر
عکس هتل باغ مشیرالممالک یزد

هتل باغ مشیرالممالک یزد

3.6
امتیاز
104
نظر
عکس هتل پارسیان یزد

هتل پارسیان یزد

3.8
امتیاز
61
نظر
عکس هتل تهرانی یزد

هتل تهرانی یزد

2.1
امتیاز
38
نظر
عکس هتل صفائیه یزد

هتل صفائیه یزد

3.6
امتیاز
148
نظر
عکس هتل زنبق یزد

هتل زنبق یزد

3.3
امتیاز
32
نظر
عکس هتل آرامش(خاتم) یزد

هتل آرامش(خاتم) یزد

2.8
امتیاز
7
نظر
عکس هتل ارگ جدید یزد

هتل ارگ جدید یزد

4.1
امتیاز
75
نظر
عکس اقامتگاه بومگردی سرای درویش يزد

اقامتگاه بومگردی سرای درویش يزد

-
امتیاز
-
نظر
عکس هتل سنتی سروش یزد

هتل سنتی سروش یزد

3
امتیاز
5
نظر
عکس هتل راه و ما یزد

هتل راه و ما یزد

3.4
امتیاز
60
نظر

مکان های اطراف بازار خان یزد در یزد