جاهای دیدنی مشهد 110 مورد از دیدنی های مشهد

جاهای دیدنی مشهد را می‌شناسید؟ شهر مشهد مقدس در شمال‌شرقی ایران مرکز استان خراسان رضوی است. دومین شهر پرجمعیت کشور به شمار می‌رود. به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) سالانه پذیرای 32 میلیون زائر داخلی و 1 میلیون زایر خارجی می‌باشد. پیش از آنکه جاهای دیدنی مشهد را به شما معرفی کنیم بد نیست بدانید آمارها نشان می‌دهد  که هر ایرانی به طور میانگین هر سه سال یک بار به مشهد سفر می‌کند. همین امر باعث شده است که رزرو هتل مشهد ، اجاره سوئیت در مشهد و تور مشهد همواره و در تمام اوقات سال پررونق باشد. همچنین آب و هوای مشهد متغیر اما معتدل رو به سرد و خشک می‌باشد به طوری که از تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و مرطوب برخوردار است. 
به باور شیعیان، امام رضا (ع) پس از شهادت به دست مأمون، در سال ۲۰۳ هـ. ق، در کنار مدفن هارون الرشید به خاک سپرده شد. و از آن پس قریه «سناباد نوغان» به نام «مشهدالرضا» خوانده شد. این شهر در زمان نادرشاه افشار پایتخت ایران بوده است. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد جاهای دیدنی مشهد و هر آنچه برای سفر به مشهد نیاز دارید در اختیارتان قرار داده ایم.

جاهای دیدنی مشهد همراه با عکس و آدرس

جاهای دیدنی مشهد: جاذبه های مذهبی

شهر مشهد به سبب وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) با نام پایتخت معنوی ایران نیز شناخته می شود. علاوه بر این مساجد تاریخی، آرامگاه‌ها و مقبره‌های متعددی در مشهد وجود دارند که جلوه‌گاه هنر و معماری اصیل اسلامی-ایرانی می‌باشند. در این مقاله برخی از جاهای دیدنی مشهد همراه با عکس معرفی شده اند که از این مجموعه می‌توان به مسجد گوهرشاد، مسجد شاه یا هفتاد و دو تن، مصلی طرق، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد سبز و آرامگاه خواجه ربیع اشاره کرد. هم‌چنین امامزاده ناصر و یاسر در نزدیکی طرقبه و آرامگاه امامزاده یحیی در جاده سرخس، آرامگاه خواجه اباصلت و آرامگاه خواجه مراد در جاده فریمان در نزدیکی مشهد از مکان های زیارتی مشهد  محسوب می شوند.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد مسجدی در جنوب حرم امام رضا (ع) است که توسط گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است. این مسجد به سبب کاشی کاری های بی نظیر خود از شاهکارهای معماری دوره تیموری محسوب می شود. زیبایی های هنری معماری و قدمت تاریخی مسجد گوهرشاد و اینکه یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم محسوب می شود سبب شده است تااین مسجد پربازدیدترین مسجد ایران محسوب شود.

مسجد گوهرششاد - جاهای دیدنی مشهد

مسجد شاه یا 72 تن مشهد

مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن  بنایی مربوط به قرن نهم هجری قمری که در خیابان خسروی ابتدای بازار بزرگ قرار دارد. این بنا در ابتدا مقبره ای بود که امیر غیاث الدین برای خود بنا کرده بود اما در حال حاضر به مسجد 72 تن معروف است.
آدرس: خیابان خسروی نو، انتهای بازار سرشور

مصلی طرق مشهد

در جنوب شرقی شهر مشهد در روستایی به نام طرق، مصلی طرق با یک ایوان بلند مرکزی و ایوانچه هایی در اطراف آن،  محراب و اتاق های گوشواره واقع شده است. این بنا در 837 هجری قمری ساخته شده است، در گذشته این بنا علاوه بر کاربری مذهبی به نظر میرسد که به عنوان یک سازه معماری زیبا و یکی از جاهای دیدنی مشهد هم مورد توجه قرار داشته است.
آدرس: 12 کیلومتری شهر مشهد - روستای طرق - مصلی طرق

مقایسه قیمت و رزرو هتل درویشی از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

آرامگاه پیر پالاندوز

آرامگاه پیر پالاندوز

شیخ محمد عباسی از عارفان صاحب کرامت و هم‌دوره شیخ بهایی در قرن دهم هجری بود که در روستای کارده، یکی از روستاهای اطراف شهر مشهد متولد شده بود. شیخ محمد عارف گرچه شخصیت معنوی و علمی بزرگی بوده است، اما مانند مردمان عادی برای گذران زندگی به شغل پالان دوزی (پاره دوزی) مشغول بود و این گونه بود که به پیر پالان دوز شهرت یافت. آرامگاه پیر پالاندوز به سبب معماری چشم نواز خود با طاق نماها، لچکی ها و کاشی کاری های زیبا که با نقش های هندسی و ترنج مزین شده است هر رهگذری را وسوسه می کند تا لحظاتی را در فضای پر از نقش و نگار آن بگذراند.
آدرس : خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا (ع)

گنبد خشتی مشهد

مقبره امامزاده محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر که به نام گنبد خشتی در مشهد شناخته میشود. این بنا متعلق به دوره صفویه است و در ابتدای خیابان طبرسی در مجاورت کوچه سیاه آب قرار دارد.
آدرس: خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی

گنبد سبز 

گنبد سبز آرامگاه شیخ مؤمن استرآبادی مربوط به دوره صفویه است و در شهرستان مشهد، واقع شده است. بنای تاریخی گنبد سبز شهر مشهد، در خیابان آخوند خراسانی و در وسط میدانی به همین نام قرار دارد. وجه تسمیه بنا گنبد مزین به کاشی کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز آن می‌باشد. پلان گنبد سبز ۸ ضلعی و دارای ۴ ایوان است. علاوه بر ایوان و طاق نماها، کاشی کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است.
آدرس: خیابان آخوند خراسانی - میدان گنبد سبز

خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع بنایی زیبا و باشکوه از دوران صفویه که به توصیه شیخ بهایی و توسط شاه عباس صفوی ساخته شده است. این بنا در باغی وسیع و باصفا در بخش شمال شهر  قرار دارد. ربیع بن خثیم معروف به خواجه ربیع از طایفه بنی اسد و ساکن کوفه، ایشان در زمره تابعین( کسانی که صحابه پیامبر را درک کرده اند) و همچنین از سرداران سپاه امام علی (ع) بوده است.
طرح آرامگاه خواجه ربیع از نمای بیرونی هشت ضلعی و در درون، چهار ایوانی است. بالای بنا، گنبد فیروزه ای رنگ قرار گرفته است که ارتفاع آن تا کف ۱۸ متر می باشد. گنبد بنا پوشیده از کاشی های زیبای فیروزه ای و درون بنا هم به نقاشی های طلایی رنگ مزین شده است. نکته قابل توجه در مورد خواجه ربیع این است که نقل شده، بنای معروف تاج محل هند که یکی از عجایب هفتگانه جهان است با الهام از این آرامگاه ساخته شده است.
آدرس:  انتهای خیابان خواجه ربیع

مقایسه قیمت و رزرو هتل قصرطلایی از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

خواجه اباصلت 

خواجه اباصلت مشد - جاهای دیدنی مشهد

عبدالسلام بن صالح مشهور به خواجه اباصلت هِرَوی(حدود ۱۶۰-۲۳۶ق) از اصحاب امام رضا(ع) که از آن حضرت روایاتی نقل کرده است. اباصلت، کتاب وفاة الرضا را تالیف کرده و از راویان حدیث سلسلة‌الذهب و همچنین راوی چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی است. خواجه اباصلت در ۲۳۲ق یا ۲۳۶ق در زمان حکومت طاهر بن عبد الله بن طاهر، در خراسان درگذشت. مدفن وی در فاصله ۱۰ کیلومتری مشهد واقع شده است. آرامگاه خواجه اباصلت از مکان هایی است که بیشتر زائران حضرت امام رضا (ع) به دیدن آن می روند.
آدرس:جاده مشهد به فریمان، کیلومتر 5

خواجه مراد 

هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد، از یاران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده است. مقبره ایشان در جنوب شرقی مشهد،جاده فریمان و بر بلندی های مشرف بر رشته کوه بینالود قرار گرفته است.محوطه آرامگاه خواجه مراد، مجهز به رستوران، سرویس بهداشتی و اتاق هایی برای اقامت مسافران می‌باشد. در ابتدای ورودی آرامگاه بازارچه ای است که در آن سوغات به ویژه صنایع دستی مشهد را به فروش می‌رسانند. اگر قصد خرید صنایع سنگی و خصوصا دیگچه و دیزی سنگی را دارید، اینجا بهترین جاست.
خواجه مراد یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد است و بیشتر اهمیت گردشگری این منطقه بعد از جنبه زیارتی بودن آن جنبه سیاحتی و گردشگری در کوه و صخره‌های اطراف است که دارای جایگاهی جذاب و ایده آل برای ورزشکاران و کوهنوردان منطقه خراسان و توریست ‌ها به حساب می‌آید.
آدرس:  15 کیلومتری جاده فریمان

امامزاده یاسر و ناصر (ع) مشهد

آستان متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر در ابتدای جاده طرقبه مشهد و در روستای گلستان قرار دارد. هر ساله تعداد زیادی از مسافران و زائران امام رضا (ع) به زیارت این امامزادگان نیز مشرف می شوند همچنین پذیرای زائران خارجی کشورهای عربی نیز می باشد. به همین سبب این مکان یکی از اماکن زیارتی- مذهبی مهم در شهر مشهد محسوب می گردد. طبق متون تاریخی این امامزادگان از برادران بدون واسطه امام رضا (ع) می باشند که بعد از عزیمت امام رضا (ع) به خراسان آنان نیز به این سرزمین هجرت کرده اند. به طور دقیق مشخص نیست که اولین بنای این بقعه در چه سالی و در دوره کدام حکومت اسلامی ساخته شده است اما طبق اسناد تاریخی تا سال 1342 محل مزار منحصر به یک بقعه گلی بوده است که به مرور زمان توسط خیرین به شکل امروزی ساخته شده است. برای رفتن به این امامزاده کافیست از طریق خط یک متروی مشهد به انتهای بلوار وکیل آباد رفته و سپس با تاکسی عازم این مکان شوید.
آدرس: 5 کیلومتری غرب مشهد - روستای گلستان

مقایسه قیمت و رزرو هتل های یک ستاره مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جاهای دیدنی مشهد: آثار تاریخی

از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی مشهد آرامگاه نادرشاه افشار پادشاه قدرتمند ایران که به وی لقب آخرین جهانگشای شرق را داده اند و همچنین آرامگاه حکیم فردوسی شاعر گرانقدر و پرآوازه ایران زمین را میتوان به عنوان پر بازدید ترین مکان های مشهد بعد از حرم امام رضا (ع) در نظر گرفت. مدرسه پریزاد یک بنای تاریخی متعلق به دوره تیموری می‌باشد و مدرسه عباسقلی خان و خانه‌های تاریخی مشهد و همچنین بقعه هارونیه و میل اخنگان از دیگر مکان های تاریخی مشهد به شمار می‌روند.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی توس

فردوسی حکیم و شاعر گرانقدر و پرآوازه ایران زمین است که شاهکار ادبی اش، شاهنامه با گذشت هزار سال همچنان پابرجاست و نقش به سزایی در حفظ و پاسداشت زبان فارسی داشته است. شاهنامه فردوسی پیوندی عمیق با فرهنگ این سرزمین دارد به همین سبب آرامگاهش نیز همواره مورد توجه دوستداران فرهنگ و هنر بوده است. آرامگاه فردوسی که از اصلی ترین جاهای دیدنی مشهد است، در باغی وسیع و مصفا در شهر توس قرار گرفته است و در حال حاضر شامل بنای یادبود، تندیس فردوسی، موزه، کتابخانه، ساختمان اداری و آرامگاه مهدی اخوان ثالث می باشد. معماری داخلی آرامگاه در بردارنده کاشیکاری ها نقوش سنگی از داستان های شاهنامه و کتیبه های سنگی از سروده های فردوسی و دیگران است.
آدرس: توس - بلوار شاهنامه

باغ نادری مشهد

باغ نادری آرامگاه نادرشاه افشار پادشاه قدرتمندی است که در تاریخ با نام ناپلئون ایران و آخرین جهانگشای شرق شناخته می شود. به چهارراه شهدا یا همان نادری سابق که می رسیم مجسمه ای بزرگ در میان درختان بلند باغ توجه مان را جلب میکند. هر چه نزدیکتر می رویم بیشتر محو صلابت این بنای سنگی و مجسمه یادبود میشویم، آرامگاهی که هیبت و اقتدار صاحبش را به خوبی تداعی میکند. تندیس مذکور شامل شمایلی از نادرشاه افشار سوار بر اسب به همراه تعدادی از سربازان وی است. این تندیس بر روی حجم سنگی بزرگی قرار دارد که خود موجب ابهت بخشیدن به این تندیس زیبا شده است. در طراحی مقبره نادرشاه که به دست هوشنگ سیحون، که از معماران به نام ایرانی است، ساخته شده است، نمادهای مختلفی دیده می‌شود که هر کدام از این نمادها به نوعی زندگی نادرشاه را به تصویر می‌کشند. به طور مثال پوشش مقبره این شاه بزرگ به صورت چادر عشایرنشین است که نشان از تولد او و به قتل رسیدنش در یک چادر عشایری است. و یا استفاده از سنگ-های مرمر مراغه قرمز رنگ در ساخت دیوارهای داخلی که نشان از قتل ناجوانمردانه این شاه بزرگ است. در این آرامگاه همچنین یک تالار موزه اسلحه از دوران مختلف تاریخ ایران و یک تالار موزه با سلاح های دوران نادرشاه و همچنین یک غرفه فروش کتاب قرار گرفته است. هر دو این تالار موزه‌ها علاقمندان به تاریخ ایران را به خود جذب می‌کنند. روی دیوارهای موزه هم میتوانید نقاشی هایی زیبا از جنگها و نبردهای نادرشاه را مشاهده کنید. در گوشه شمالی باغ نادری آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان قرار دارد. او از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین فرد ایرانی بود که توانست دوره آموزش خلبانی را بگذراند. همه بخش های زیبای آرامگاه از معماری و موزه های آن در کنار فضای دلنشینی که باغ نادری دارد این مکان را در زمره بهترین جاهای دیدنی مشهد برای دوستداران تاریخ قرار داده است.

آدرس: مشهد، چهار راه شهدا، آرامگاه نادر، موزه باغ نادری.

 

مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد  در نزدیکی مسجد گوهرشاد و توسط ندیمه گوهرشاد بیگم به نام پریزاد ساخته شده است. این مدرسه دارای 4ایوان است که سردر این ایوان ها آجرکاری شده و غرفه ها و حجره ها نیز دارای کاشیکاری هایی با نقش های اسلیمی هستند.با توجه به نوع  بنا مصالح و طرح های به کار رفته در آن میتوان زمان ساخت آن را همزمان با مسجد گوهرشاد یعنی دوره ی تیموری دانست. هم اکنون از این مدرسه به عنوان مرکز پاسخگویی به سوالات دینی و اطلاع رسانی استفاده می شود.
آدرس:  زیرگذر حرم امام رضا (ع)

خانه تاریخی داروغه  مشهد

خانه داروغه مشهد

یکی از متفاوت ترین جاهای دیدنی مشهد ، خانه های تاریخی مشهد هستند که در میان آنها خانه داروغه زیبایی و معماری منحصر به فردی دارد. این خانه را معماران و بنایان روس به دستور محمد یوسف خان آخرین داروغه مشهد ساخته اند. در خیابان نواب صفوی که از  خیابان های معروف و  قدیمی مشهد می باشد در راسته بازار مسگران به کوچه داروغه می رویم تا به خانه داروغه برسیم.
آدرس:  محله قبر میر - خیابان نواب صفوی - راسته حوض مسگران

مقایسه قیمت و رزرو هتل الماس یک از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

خانه تاریخی ملک مشهد

خانه تاریخی ملک مشهد

خانه ملک یکی از  نمونه های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب میشود. این خانه در گذشته بسیار وسیع بوده است اما در حال حاضر تنها بخش بیرونی آن باقی مانده است که شامل دو طبقه می باشد و طبقه بالا سقف مشبک منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری بسیار زیبایی است. در حال حاضر این خانه به عنوان یک مرکز فرهنگی با کارگاه های آموزشی متنوع فعالیت می کند.
آدرس:  ضلع شرقی خیابان امام خمینی - روبروی اداره دارایی

خانه تاریخی توکلی مشهد

خانه توکلی مشهد خانه ای ست که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد اما به تازگی به پایگاه میراث فرهنگی در محدوده حرم مطهر رضوی تبدیل شده است. مالک اولیه بنا «کشمشیان» از تاجران دوره قاجار در مشهد بوده است که بعد از فوت ایشان این بنا توسط حاج آقا توکلی خریداری می شود و امروزه در لیست جاهای دیدنی مشهد قرار دارد.
آدرس: خیابان نواب صفوی - کوچه عسگریه

خانه تاریخی اردکانی مشهد

خانه تاریخی اردکانی مشهد -جاهای دیدنی مشهد

خانه اردکانی مشهد در مرداد ماه 1384 به عنوان یکی از آثار ملی ایران که مربوط به دوره قاجار می باشد به ثبت رسیده است. این خانه در مرکز شهر و از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است. از مهم ترین ویژگی های خانه اردکانی عناصر معماری سنتی ایرانی شامل حیاط مرکزی، تابستان‌نشین، زمستان‌نشین، تنور خانه، شاه‌نشین، آب انبار و حوض‌خانه می باشد.  کاشیکاری ها و تزیینات بخش های اعیان نشین شمال و جنوبی نیز بر زیبایی این اثر افزوده است.
آدرس :بلوار وحدت - وحدت 21 - کوچه صفار هروی (کوچه ساربان ها) - بن بست دوم سمت چپ-  پلاک 127

مقایسه قیمت و رزرو هتل الماس 2 از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

خانه تاریخی پیشه وران مشهد

قدمت خانه تاریخی پیشه وران به دلیل عدم وجود مستندات و کتیبه های تاریخی دقیقا مشخص نیست اما به صورت تقریبی به اواخر دوره قاجار و پهلوی اول نسبت میدهند. خانه پیشه وران در نزدیکی گنبد سبز و خیابان تجاری خسروی قرار دارد. این خانه تاکنون چندین بار مرمت شده است و برای درآمدزایی آن نیز طرح هایی مورد تایید قرار گرفته است که از جمله ی آنا میتوان به کشف شناسنامۀ این خانه و معرفی نکات تاریخی و معماری آن برای بازدیدکنندگان در ازای دریافت ورودی، فروش عتیقه جات، صنایع دستی، نوشیدنیهای گرم و سرد سنتی و احتمالاً خوراک های فصلی سبک با پذیرایی سنّتی، برگزاری نشست های داستان گویی و نقالی شاهنامه، پرده خوانی، نمایش روحوضی، معرفی مفاخر و برگزاری آیین های موسمی ایرانی و اسلامی اشاره کرد. تمامی این برنامه ها در جهت این است که خانه های تاریخی مشهد را به عنوان بخشی از جاهای دیدنی مشهد بیشتر مورد توجه مسافران و گردشگران قرار دهد.
آدرس: خیابان آخوند خراسانی 5 - کوچه سه شهید

خانه تاریخی کوزه کنانی مشهد

خانه تاریخی کوزه کنانی مشهد - جاهای دیدنی مشهد

خانه کوزه کنانی از خانه های تاریخی دوره قاجار می باشد که در سال 1247 شمسی در مساحت 1000 متر مربع ساخته شده است. در حال حاضر از این خانه به عنوان میراث فرهنگی استان و موزه مشروطه استفاده میشود. مالکان خانه کوزه کنانی که از اهالی خمینی شهر هستند بعد از خرید خانه تصمیم داشتند این بنای قدیمی را به ساختمانی به روز تبدیل کنند. با وجود اینکه حکم خروج این بنا از فهرست آثار ملی قطعی می باشد اما کاربری این ملک فرهنگی تاریخی بوده و شهرداری به مالکان خانه های تاریخی اجازه ساخت و ساز نمی‌دهد. این بنا متعلق به یکی از تجار شهر به نام کوزه کنانی بوده است. در سابقه تاریخی این خانه بیان شده است که آیت الله بروجردی به دلیل سابقه دوستی با صاحب این خانه آقای کوزه کنانی، هر زمان به مشهد مشرف می شدند در این خانه اقامت می کردند. هم چنین گفته می شود رضاشاه به مدت یک ماه در این خانه سکونت داشته است. این ساختمان مدتی به عنوان کنسولگری آمریکا مورد استفاده قرار میگرفت.
آدرس: خیابان شیرازی - کوچه چهارباغ - کوچه پنجه

بقعه هارونیه 

اگر از علاقه مندان به تاریخ و بناهای تاریخی هستید در میان جاهای دیدنی مشهد بازدید از بنای هارونیه را از دست ندهید چرا که هارونیه بنایی تاریخی و قدیمی ترین اثر به جای مانده از توس است. در مورد کاربری این بنا افسانه های متعددی وجود دارد تا چند قرن پیش گفته میشد که هارونیه زندانی بوده است که هارون الرشید برای زندانی کردن مجرمان استفاده می کرده است. در برخی موارد دیگر گفته شده است که هارونیه در دوره پیش از اسلام آتشکده بوده است همچنین در کتاب دیگری نقل شده که محل شکنجه امام موسی کاظم و پیروانش بوده و از آن با نام های مامونیه یا نقاره خانه نیز یاد شده است.برخی نیز هارونیه را خانقاه و محل تدریس امام محمد غزالی دانسته اند. اما هیچ کدام از اینها نمی تواند سند محکم و قطعی باشد و تنها افسانه هایی در مورد این بنا می باشند.
آدرس: جاده مشهد-قوچان - سه راه فردوسی - سمت راست حاشیه بلوار - نرسیده به آرامگاه فردوسی

مقایسه قیمت و رزرو هتل های دو ستاره مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد - جاهای دیدنی مشهد

میل اخنگان برجی به ارتفاع 17 متر است که در 20 کیلومتری شمال شهر مشهد و در جاده توس قرار دارد. گفتنی است میل اخنگان در روستایی به همین نام قرار دارد. عده ای بر این باورند که به علت نقش و نگارهای زنانه ای که روی این برج دیده می شود احتمالا این بنا آرامگاه گوهر تاج خواهر گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری می باشد. گفتنی است درستی این نظریه از سمت سازمان میراث فرهنگی نیز تایید شده است ولی باز هم نمی‌توان با اطمینان این مقبره را به گوهر تاج نسبت داد. البته برخی از افراد محلی بر این باورند که این مکان آرامگاه دختری هندی بوده که از مریدان حضرت امام رضا (ع) بوده است و زمانی که برای زیارت ایشان به ایران سفر کرده، از دنیا رفته و در این روستا به خاک سپرده شده است. به دلیل آن که هیچ کدام از نظریه‌های گفته شده در رابطه با فرد دفن شده در این آرامگاه به اثبات نرسیده است، نمی‌توان هیچ کدام از نظریه‌ها را معتبر دانست. طبق گفته های اهالی روستای نزدیک سنگ قبر شکسته شده و طلاهای داخلش به سرقت رفته است.
همچنین با سرقت کاشی های زیبای این بنا، برج ظاهری لانه زنبوری پیدا کرده است. در واقع میل اخنگان را میتوان نمادی از دگرگونی معماری ایلخانی به دوره تیموری دانست. از آن جایی که اسناد تاریخی در رابطه با میل اخنگان وجود ندارد، افراد بسیاری ساخت آن را به دوره تیموریان نسبت می‌دهند. برای بازدید از این بنای تاریخی باید ابتدا به روستای پاژ رفته و سپس از طریق این روستا، به روستای کناری آن یعنی میل اخنگان بروید.
آدرس:  ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد - روستای اخنگان

جاهای دیدنی اطراف مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد

پارک هفت حوض مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد منطقه ای گردشگری در ۷ کیلومتری مشهد است که شامل حوضچه‌ها، صخره‌ها و سنگهای صاف و صیقلی و طبیعتی چشم‌نواز و زیبا می‌باشد. این پارک طبیعی از جاهای دیدنی مشهد است که در فاصله نزدیک به شهر مشهد قرار دارد. این حوضچه‌ها به صورت پدیده‌ای طبیعی، بر اثر فرسایش شیمیایی حاصل از باران‌های اسیدی ایجاد شده اند.در اینجا آنچه عمیق حس می‌کنید آرامش عجیبی‌ است که از صدای گوش‌نواز آب به شما دست می‌دهد. توجه داشته باشید که به علت کوهستانی بودن این منطقه تجهیزات و وسایل لازم را به همراه ببرید.
آدرس: 7 کیلومتری جاده مشهد به سمت شهرک سیدی و جاده خلج

بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد سدی آجری و تاریخی مربوط به دوره ی تیموری می‌باشد که اهمیت مهندسی آب را در دوران گذشته یادآور می‌شود. با وجود قدمت ۵۰۰ ساله‌ای که این بنا دارد هنوز پا برجاست و این منطقه در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌رود که امکانات تفریحی متعددی نیز در اطراف آن قرار دارد.
آدرس: ۸ کیلومتری غرب مشهد، بعد از پارک جنگلی وکیل آباد، بر روی رودخانه گلستان

مجتمع گردشگری چالیدره مشهد

چالیدره - جاهای دیدنی مشهد

دره چالیدره مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد در منطقه طرقبه می‌باشد که در سال‌های اخیر با توسعه امکانات رفاهی و تفریحی به یک قطب گردشگری تبدیل شده است. سد چالیدره در سال ۱۳۷۶ بر روی رودخانه جاغرق در ابتدای جاده روستای نغندر با هدف آبرسانی به زمین‌های کشاورزی ساخته شد. اما عملیات تبدیل منطقه چالیدره به یک منطقه گردشگری از همان سال آغاز شد. چالیدره یکی از مکان های تفریحی مشهد برای جوانان است و از جمله امکانات رفاهی و تفریحی موجود در این مجموعه : رستوران با منوی غذاهای ایرانی و فرنگی، کافی شاپ با محیط دلنشین،تله کابین چالیدره، بانجی جامپینگ چالیدره، برج گردان چالیدره، ترن کوهستان،زیپ لاین، اسکله تفریحی، لمکده و چایخانه، تله سیژ چالیدره مشهد، عکاسخانه سنتی، امکانات تفریحی ویژه کودکان قایق موتوری، قایق پدالی و قایق پارویی در سد چالیدره، کشتی شناور تفریحی، آموزش غواصی در دریاچه چالیدره، آموزش قایق سواری در دریاچه چالیدره، مرکز ماساژ ماهی برای از بین بردن بافت های مرده پوست می‌باشند. وجود این امکانات باعث شده است تا چالیدره یکی از مکان های تفریحی و هیجانی مشهد باشد.
آدرس: مشهد - طرقبه - کیلومتر 2 جاده نغندر

چالیدره مشهد اوج تفریح و هیجان همراه با فیلم و عکس

    بیشتر بخوانید

غار و روستای مغان مشهد

غار مغان از بهترین جاهای دیدنی شهر مشهد است که مسیر دستیابی به آن یک جاده کوهستانی پر پیچ و خم می‌باشد. در سال ۱۳۲۴ این غار توسط کوهنوردان مشهد کشف شد. غار در جنوب روستای مغان قرار دارد و با توجه به مدارک موجود و فسیل‌های کشف شده می‌توان قدمت آن را صد میلیون سال دانست که قدمت آن از البرز و دماوند بیشتر است. درون غار چشمه ها، چاهها و راهروهای متعددی وجود دارند. به دلیل وجود پرتگاه‌ های خطرناک در غار مغان ورود به آن بدون راهنما و ابزارهای لازم خطرناک است. ستونهای استالاکتیت (Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite) آهکی که از سقف غار آویزان است منظره بسیار جالبی را به وجود آورده‌اند . بهترین زمان برای رفتن به این غار ۶ ماه اول سال است که آب‌و‌هوای بهتری دارد.
آدرس: 75 کیلومتری مشهد - روستای مغان

سد کارده و غار کارده مشهد 

سد کارده مشهد

رودخانه سد کارده یک تفریحگاه کوهستانی خوش آب و هوا در مشهد می‌باشد که در ۴۴ کیلومتری مشهد قرار دارد. غار کارده نیز در سه کیلومتری روستای کارده و در دره آل قرار دارد. در دره آل دو غار وجود دارد یکی در سمت شرقی به نام اسکلت و دیگری در سمت غربی به نام کارده است. هر چند افراد زیادی برای تفریح و لذت بردن از مناظر طبیعی دره میان روستاهای کارده و آل به این منطقه سفر می کنند اما از آن جا که دهانه کوچک غار تا فاصله ۱۰ متری دهانه غار قابل رویت نیست می توان گفت تقریبا بکر و دست نخورده باقی مانده است. لازم به ذکر است این غار چندین راه اصلی و فرعی در هم پیچیده دارد که نشانه گذاری نشده پس احتمال گم کردن مسیر اصلی وجود دارد،بنابراین توصیه می شود اگر علاقمند به دیدن این مکان هستید، به همراه یک کوهنورد و غارنورد حرفه ای از این مکان دیدن فرمایید.
آدرس: 40 کیلومتری جاده مشهد - کلات

مقایسه قیمت و رزرو هتل بین المللی قصر از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

غار بیمار آب مشهد

غار بیمار آب در ۶ کیلومتری روستای کوشک آباد از توابع مشهد است که آب زیادی در کف آن جریان دارد. ساکنین محلی چون از آب غار بیمار آب برای معالجه حیوانات اهلی استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد این نام را بر آن نهاده‌اند. ورودی غار به‌صورت یک دهلیز به طول ۳ متر است که یک چاه ۱۵ متری در انتهای آن وجود دارد و به همین دلیل تنها گروه‌های کوهنوردی و غارنوردان حرفه‌ای میتوانند وارد غار شوند و با دور بودن غار از دسترس کوه‌پیمایان و افراد عادی، بافت داخلی دست نخورده و سالم باقی مانده است. در کف غار حوضچه بزرگی وجود دارد و دیواره‌های اطراف حوضچه با استالاکتیت های گل کلمی زیبایی پوشیده شده‌است.
آدرس: 6 کیلومتری روستای کوشک آباد مشهد

دریاچه چشمه سبز مشهد

دریاچه چشمه سبز - جاهای دیدنی مشهد

دریاچه چشمه سبز در ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گل مکان و ۵۰ کیلومتری غرب شهر مشهد قرار دارد. این دریاچه از جاهای دیدنی مشهد و جاذبه های طبیعت خراسان رضوی در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه بینالود با ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد. مردم منطقه این دریاچه را «چشمه سوز» می‌خوانند زیرا مردم خراسان عموما سبز را «سوز» تلفظ می‌کنند. در متون مختلف از این چشمه با نام «چشمه سو» نیز نام برده شده است و به نظر می‌رسد همان «چشمه سو» در شاهنامه باشد. از زمان‌های بسیار دور چشمه سبز دارای ارزش بالایی بوده و طبق کتاب‌های قدیمی آب آن دارای قداست فوق العاده‌ای به ویژه برای زرتشتیان بوده است.
در این دریاچه ماهی‌های بزرگ و کوچکی دیده شده است که مکان مناسبی برای علاقه مندان به ماهیگیری می‌باشد. آب و هوای سرد و کوهستانی منطقه گلمکان، محل مناسبی برای رویش گیاهان دارویی همچون بادام کوهی، خارشتر، زیره، کاسنی و بابونه می‌باشد. این منطقه همچنین زیستگاه جانورانی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است. برای رسیدن به این روستا باید جاده آسفالته مشهد- تهران را حدود ۴۰ کیلومتر به سمت قوچان پیمود و پس از آن به سمت چپ پیچید و ۱۰ کیلومتر مسیر را ادامه داد تا به روستای گلمکان رسید. از گلمکان تا چشمه سبز که در حدود ۲۰ کیلومتر می‌باشد، باید از یک راه کوهستانی ناهموار مسیر را پیمود.
آدرس: 60 کیلومتری غرب مشهد - 20 کیلومتری گلمکان

مقایسه قیمت و رزرو هتل های 5 ستاره مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

ارغوان دره مشهد

ارغوان دره طرقبه بی نظیرترین رویشگاه درختچه ارغوان در کل کشور است که در بهار با گلهای ارغوانی رنگ خودنمایی می کند. ارغوان درختی با شکوفه‌های بنفش و برگ‌هایی به شکل قلب است که به درخت عشق نیز معروف شده است. این درخت تا ارتفاعی بین سه تا ۱۲ متر رشد می کند و ابتدا درختچه مملو از گلهای ارغوانی و زیبا می شود و برگها آن پس از باز شدن شکوفه های کامل گلها می رویند.
زیبایی ارغوان دره در اردیبهشت ماه آن را به یکی از جاهای دیدنی مشهد در بهار تبدیل کرده است. گزینه‌های پیش رویتان در ارغوان دره پیاده‌روی در داخل دره، کوه‌نوردی، عکاسی و یا اسکان در کنار برکه، رود و درختان ارغوان است. نکته جالب این است که گل گیاه ارغوان خوراکی است و مزه‌ای ترش دارد از این رو در برخی کشورها، گل ارغوان را به همراه سالاد مصرف می‌کنند یا در برخی از غذاها به عنوان چاشنی استفاده می‌کنند. در گذشته از شاخه ‌های ارغوان به جهت ساخت و در واقع بافت سبد‌ها و ظروف خانگی استفاده می ‌شد از همین روی نیز به آن ارغوان بافی می‌گویند. در هنگام برگشت از ارغوان دره مغازه‌های فروش بافه‌های ارغوانی در طرقبه به وفور مشاهده می شود و یکی از صنایع دستی ویژه و خاص این شهر است.
آدرس: مشهد -چهار کیلومتری «طرقبه» - در مسیر «طرقدر» به روستای «کلاته آهن»


بیشتر بخوانید: بازار میدان مرکزی طرقبه


طرقبه مشهد

طرقبه مشهد - جاهای دیدنی مشهد

طرقبه یک منطقه ییلاقی در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد در مسیر راه جاغرق است که با آب و ‌هوای مطبوع و طبیعت زیبای خود از مورد توجه ترین جاهای دیدنی مشهد در بین گردشگران و مسافران است. از روستا های مهم اطراف طرقبه می توان به حصار گلستان، طرقدر، عنبران، کنگ، نغندر و جاغرق و همچنین طرق، زشک، ابرده اشاره کرد. از مناطق بکر و زیبای طرقبه رودخانه بار (رودخانه حصار) می‌باشد.
طرقبه مشهد به دلیل معماری بومی و زیبای خود به یکی از شهر های استثنایی خراسان رضوی تبدیل شده است. از جاذبه های طبیعی که بگذریم نوبت به جاذبه های تفریحی این شهر زیبا می رسد. طرقبه دارای تفریحات بسیاری می باشد که دارای تنوع بسیار هستند و از جمله جاهای دیدنی طرقبه مشهد می توان به دهکده آبی ویلاشهر، باغ وحش، مجتمع سوارکاری ارشاد، مجتمع تجاری بعثت، پارک سنگی نصوح آباد، سد چالیدره، رودخانه جنگلی طرقبه، مسجد ازغد، سنگ مولانا علی معروف به سنگ کمربسته در رودخانه باز طرقبه، چشمه عسل و ارتفاعات کردینه، پیست اتومبیل رانی، استادیوم بزرگ ورزشی ثامن و پیست اسکی ابرده اشاره کرد.
آدرس: 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد - طرقبه


بیشتر بخوانید: معرفی مکان های دیدنی جاده طرقبه


دهکده ییلاقی شاندیز مشهد

شاندیز یکی از پربازدیدترین مناطق ییلاقی شهر مشهد در ۳۸ کیلومتری غرب این شهر می‌باشد. این منطقه آب و هوای معتدلی دارد که با درختان سر به فلک کشیده‌اش، چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. وجود دره های مصفا و رودخانه‌های پرآب که از دامنه کوه‌های بینالود سرچشمه میگیرند، مناظر طبیعی بی‌نظیری را خلق کرده‌ است. شاندیز علاوه بر طبیعت زیبایی که دارد به سبب آثار تاریخی و جاذبه های تفریحی خود مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. از جمله آثار تاریخی و جاهای دیدنی مشهد در این منطقه می‌توان آرامگاه شیخ حافظ ابردهی، رباط تاریخی ویرانی شاندیز، سنگ نگاره‌های شتر سنگ (کمر مقبولا)، درخت بید شاندیز، بقایای قلعه تاریخی شاهان دژ شاندیز، روستای ابرده بالا و موزه رباط ویرانی را نام برد. اما جذابیت‌های دیگر این منطقه مانند رستوران‌های پدیده و ارم و شاندیز نیز قابل چشم پوشی نیستند.
آدرس: 38 کیلومتری غرب مشهد - شاندیز


بیشتر بخوانید: ییلاقات طرقبه و شاندیز بهشت گردشگری مشهد


روستای زشک مشهد

روستای زشک - جاهای دیدنی مشهد

زشک روستایی با 20 کیلومتر فاصله از شهر مشهد در جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز قرار دارد. به عنوان یکی از مناطق ییلاقی شهر مشهد به سبب آب و هوای مطبوع، طبیعت زیبا با انواع درختان میوه، وجود چشمه سارهای متعدد و... بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد. زشک در معنای لغوی بر گرفته از زو اشک به معنای چشمه های جوشان می باشد. این روستا علاوه بر طبیعت زیبا، نان های محلی بسیار عالی نیز دارد که در بین گردشگران پرطرفدار می باشد. زشک مسیر دسترسی به سه قله مهم خراسان از جمله قله شیرآباد، قله چمن و دره نهل را داراست و به همین سبب این روستا مقصد مناسبی برای علاقه‌مندان به کوهنوردی محسوب میگردد.
آدرس: 20 کیلومتری مشهد- بخش طرقبه - دهستان شاندیز- روستای زشک

مقایسه قیمت و رزرو هتل بین المللی هما یک از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

روستای دهسرخ مشهد

دهسرخ روستایی کوهپایه ای با آب و هوای عالی است که به علت خاک سرخ رنگی که دارد به نام دهسرخ شناخته میشود. وجود اماکن مذهبی و متبرکه در دهسرخ موجب گشته است تا پذیرای مسافران و زایران بسیاری باشد. طبق روایت اباصلت روستای دهسرخ محلی ست که امام رضا (ع) در مسیر حرکت خود از نیشابور به توس در آن توقف داشته و نماز را به جا آورده اند. گفته می شود از آن جا که آبی برای وضو نبوده است حضرت با دستان مبارک خود زمین را کاویدند پس به قدری آب جوشید که آن حضرت و هر که با آن حضرت بود وضو گرفتند و اثر آن جوشش تا امروز پابرجاست.
این چشمه به نام زمزم رضوی مشهور شده است و از آب آن به عنوان شفا و تبرک بهره می گیرند و تاکنون موجب شفای بیماران زیادی شده است. علاوه بر چشمه ی رضوی، مصلای امام رضا در میان روستا و آرامگاه متبرکه امامزاده عبدالعزیز بر فراز تپه ای در شمال روستای دهسرخ قرار دارند.
علاوه بر این در دهسرخ قلعه ای تاریخی با نام قلعه نو وجود دارد که مورد توجه علاقه‌مندان آثار تاریخی می‌باشد، این قلعه طبق شواهد و قراین معماری متعلق به دوره صفویه می‌باشد. و نیز قلعه کوچه کمری و کاروانسرای شریف آباد در 2 کیلومتری دهسرخ به جذابیت این منطقه افزوده است.
آدرس: 45 کیلومتری مشهد- 17 کیلومتری شهر ملک آباد (انتهای آزاد راه مشهد – باغچه) - روستای دهسرخ

روستای نغندر مشهد

نغندر یکی از ییلاقات مشهد در دامنه کوههای بینالود است که در 10 کیلومتری طرقبه قرار گرفته است. نام قدیمی این روستا در واقع نوغان دره بوده است که به شکل اختصاری نغندر تبدیل شده است، نوغان به معنی ابریشم است. این روستا به سبب اقلیم کوهستانی و وجود درخت توت و پرورش کرم ابریشم از دیرباز در صنعت نخ ابریشم فعال بوده است. آب‌و‌هوا و چشم‌اندازهای طبیعی این روستا به قدری دلنشین و چشم نواز است که گردشگران بسیاری را به این جا می‌کشاند.
آدرس: مشهد - طرقبه - 10 کیلومتری طرقبه- روستای نغندر

مقایسه قیمت و رزرو هتل بین المللی هما دو از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

روستای بزوشک مشهد

روستای قدیمی بزوشک که قدمت آن به 500 سال قبل باز میگردد در دامنه کوه‌های بینالود واقع شده است. نام روستا در اصل باز مشک بوده که به خاطر وجود گل و گیاه‌های خوشبو خوش عطر در اطراف روستا بوده است و اخیرا به نام بزوشک لقب گرفته شده است. بزوشک روستایی تاریخی با بافت پلکانی می‌باشد که از جاذبه های آن می‌توان رباط علاقبند شاه عباسی ، قبرستان قدیمی بالای قلعه، درختان کهنسال گردو ، آسیاب آبی اخکان، غار آقل پلنگون، خانه های پلکانی به سبک ماسوله، گیاهان دارویی انبوه، بهترین آب از قنات و چشمه های طبیعی از دل کوه و هزاران طبیعت بکر و دست نخورده را نام برد.
آدرس: مشهد - احمد آباد - دهستان سرجام - روستای بزوشک

روستای جاغرق مشهد

جاغرق از روستاهای ییلاقی منطقه طرقبه با ارتفاع 1500 متر از سطح دریا می‌باشد. جاغرق مشهد با باغات میوه، دره های پوشیده از گل و گیاه، چشم اندازهای زیبا، چشمه‌ها، آبشار‌ها و قناتهای متعدد یک مقصد مورد پسند برای تمام علاقه‌مندان به طبیعت گردی محسوب می‌شود. در این روستا یک درخت چنار 700 ساله نیز وجود دارد که جاذبه‌ای طبیعی می‌باشد. علاوه بر این جاغرق آثار تاریخی زیادی نیز دارد که عبارتند از:
عمارتی در هوادره که محل استقرار و استراحتگاه سفیر انگلستان در مشهد بوده است، رباط های شاه عباسی،
گورستانی که مربوط به اواخر دوره تیموری تا دوره قاجار است و کتیبه موجود در روستا نشان دهنده قدمت تاریخی می‌باشد.
آدرس:طرقبه - روستای جاغرق

مقایسه قیمت و رزرو هتل های 3 ستاره مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

روستای اندرخ مشهد

روستای اندرخ را میتوان میعادگاه صخره‌نوردان و کوهنوردان عنوان کرد دلیل آن نیز وجود دره ای با عرض کم و صخره ها و دیواره های بلند است. از سوی دیگر وجود باغ‌های میوه و سرسبزی این روستا همچنین چشمه ای که در اندرخ قرار دارد همگی دلایلی هستند که گردشگران را برای بازدید از آن مشتاق می‌کند.
آدرس: 33 کیلومتری شمال شرقی مشهد- جاده مشهد-کلات

روستای کنگ مشهد

روستای کنگ طرقبه - جاهای دیدنی مشهد

روستای کنگ طرقبه که به ماسوله خراسان نیز شناخته می‌شود روستایی ست با معماری پلکانی و خانه هایی در دل یکدیگر که همدلی و همبستگی اهالی‌اش را نمایان می کند. در کوچه پس کوچه های کنگ زمان و مکان را فراموش می کنید انگار که به عصر دیگری سفر کرده اید جایی پر از صفا و سادگی و سرشار از آرامش، چیزی که این روزها کمتر می شود در شلوغی و ازدحام شهرها پیدا کرد.
باغ‌های گیلاس، کوچه باغ‌های با صفا و کوه‌های سر به فلک کشیده همگی در کنار هم جذابیت این روستا را چند برابر کرده است. از سوی دیگر آثار تاریخی مانند قلعه حصار مربوط به دوران ساسانی، قلعه تیغ میان و قبرستان قدیمی کنگو همچنین رباط شاه عباسی در پای کوه کنگ نیز از جاهای دیدنی مشهد در این منطقه می‌باشند.
آدرس: 19 کیلومتری غرب طرقبه- روستای کنگ


بیشتر بخوانید: روستای کنگ ماسوله خراسان


روستای عنبران مشهد

عنبران روستایی با طبیعت سرسبز و پوشش گیاهی مطلوبی است که خوشبو می‌باشند و به همین سبب این روستا با نام عنبران شناخته می‌شود. اگر میخواهید در فضایی سرسبز با آرامش طبیعت ساعاتی را در کنار خانواده سپری کنید می توانید به اقامتگاه‌ها و رستوران‌های عنبران سری بزنید
آدرس: یک کیلومتری طرقبه

روستای ازغد مشهد

روستای ازغد مشهد

ازغد روستایی بکر و خوش آب‌و‌هوا در نزدیکی طرقبه است که اهالی به آن زقی می‌گویند، نام این روستا در گذشته ازقد بوده است که از واژه از قدیم به معنی باقی مانده از گذشته گرفته شده است. ازغد در دامنه رشته کوه‌های بینالود قرار گرفته است و آب و هوای کوهستانی دارد

 • مقبره های قدیمی مندرج با خط عبری که دلالت بر قدمت چند هزار ساله این روستا دارد .
 • مسجد تاریخی ازغد که در زمان تیموریان بنا شده که قدمت حدود ۱۲۶۰ سال دارد .
 • مدرسه علمیه این روستا که قدمتی حدود ۴۰۰ سال دارد.
 • جمعیت این روستا :۲۵۰ خانوار ثابت۶۰۰ خانوار فصلی
 • مسجد روستای ازغد با بیش از ۶۰۰ سال قدمت در آستانه تخریب قرار دارد.

این بنا که ساخت آن به سال ۸۳۱ (ه.ق) باز می گردد، از جمله مساجد قدیمی روستایی شهرستان طرقبه شاندیز است که بر اثر مرور زمان بخشهایی از ایوان، سقف و نرده های آن تخریب و در معرض آسیب جدی قرار گرفته است. آدرس: 17 کیلومتری شمال شرق طرقبه

مقایسه قیمت و رزرو هتل پردیسان از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

روستای ابرده مشهد

ابرده روستایی در شمال شرقی طرقبه که به واسطه قرار گیری درون دره و گذشتن رودخانه از میان آن محلی سرسبز و زیباست. به علت کوهستانی بودن و طبیعت برفی ابرده در زمستان‌ها محل مناسبی برای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی می‌باشد و از جاهای دیدنی مشهد در زمستان می باشد. بافت و ظاهر معماری روستایی در گذر زمان تغییر بسیاری داشته است. در مجموع ابرده به دلیل قرارگیری در محور مشهد- شاندیز استراحتگاه مناسبی برای زایران امام هشتم (ع) می‌باشد. پارک جنگلی ارگ شاندیز، آرامگاه شیخ حافظ ابردهی، چاه چهل دختر و مسجد جامع، از جاهای دیدنی مشهد در این منطقه هستند.
آدرس: 43 کیلومتری مشهد

روستای حصار مشهد

روستای حصار با قدمتی بیش از 400 سال با جمعیت 23000 نفر است که یکی از پر جمعیت ترین روستاهای ایران محسوب می‌شود. رودخانه، چشمه های پر آب، باغ‌ های میوه و مزارع سرسبز در روستا حصار مشهد این روستا را به یک منطقه گردشگری در بین جاهای دیدنی مشهد تبدیل کرده است. از خوراکی‌های خوشمزه و اصیل این روستا میتوان از انواع اشکنه، بلغور شیر، خشکه انواع آلو، هلو، گیلاس و آلو خشک که به عنوان سوغات می توانید از آنها بهمراه ببرید نام برد. سالانه تعداد زیادی مسافر برای لذت بردن از طبیعت زیبا و بکر این روستا به این منطقه سر می‌زنند.
آدرس: 3 کیلومتری طرقبه


بیشتر بخوانید: رودخانه گلستان و روستای حصار گلستان + فیلم


آبشار اخلمد مشهد

آبشار اخلمد

اخلمد آبشاری بسیار زیبا و چشم نواز که در جنوب غربی شهرستان چناران و در نزدیکی روستای اخلمد قرار دارد. این دره دیواره‌هایی سنگی و پوشش گیاهی متراکم دارد. از سویی چشمه‌های معروفی در اطراف روستای اخلمد وجود دارند که شامل چشمه دیزبار، چشمه دراجی، چشمه خواهش، چشمه سربرج، چشمه غسل خانه، چشمه پونه‌زار، چشمه حاتم، چشمه حصار، چشمه سلیمه، چشمه دنبه، چشمه بلبل می‌باشند. به طور کلی مناظر طبیعت، در کنار صدای آبشارها و دیواره های سنگی دره فضایی بسیار دلنشین و روح نواز را ایجاد می‌کنند. اخلمد با وجود اینکه جزو جاذبه های شهر چناران محسوب می شود اما به سبب فاصله نسبتا کمی که تا مشهد دارد به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد مورد توجه گردشگران مشهد قرار گرفته است.
آدرس: 84 کیلومتری مشهد- در مسیر جاده مشهد قوچان

مقایسه قیمت و رزرو هتل اترک از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

ارتکند مشهد

ارتکند - جاهای دیدنی مشهد

ارتکند منطقه‌ای بی نظیر در طبیعت خراسان رضوی که با تلفیقی از کوه و جنگل و آبشار مسافران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند. در مسیر رفتن به این جاذبه طبیعی ابتدا به روستای سررود می رسید و بعد از طی مسافتی 2 کیلومتری در جاده خاکی به آبشار ارتکند می‌رسید. در ابتدای جاده از چند مجموعه پرورش ماهی و سپس از شالیزارهای برنج عبور می کنید. سپس دره کم کم باریک می‌شود و گیاهان و درختان انبوه حالتی نیمه جنگلی به این منطقه می‌دهند. اگرچه ارتکند در فاصله ای بیش از صد کیلومتری مشهد قرار دارد اما همچنان به عنوان جاهای دیدنی مشهد و اطراف آن مطرح است و زیبایی و آرامش این منطقه در کنار هیجان بالا رفتن از نردبان‌های بلند آبشار هر کسی را متقاعد می‌کند تا این مسافت را پیموده و راهی این منطقه زیبا شود.
آدرس: 110 کیلومتری مشهد- جاده مشهد-کلات

آبشار قره سو مشهد

در میان آبشارهای معروف و جاهای دیدنی اطراف مشهد آبشار قره سو یکی از زیباترین و خاص‌ترین منطقه‌های گردشگری و مورد علاقه مسافران می‌باشد. قره‌سو کلمه ای ترکی به معنی آب سیاه می‌باشد و دلیل این نامگذاری نیز سنگ‌های سیاهی است که در کف رودخانه قره‌سو وجود دارد. در دره‌ی قره‌سو آب‌وهوای ییلاقی و طبیعت زیبا از یک سو و آبشارهای متعدد در میان دره‌های باریک که نردبان‌هایی برای بالا رفتن از آبشار تعبیه شده است از سوی دیگر باعث جذابیت این منطقه شده است.
آدرس: 160 کیلومتری مشهد، در جاده مشهد-کلات

مقایسه قیمت و رزرو هتل جواد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جاهای دیدنی مشهد : موزه ها

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس - جاهای دیدنی مشهد

موزه آستان قدس یکی از بزرگترین مجموعه های موزه ای در ایران می باشد که بناهای تاریخی آن جلوه گاه تزیینات و معماری ایرانی اسلامی در طول شش قرن می باشد.این موزه که از اصلی ترین جاهای دیدنی مشهد است؛ در داخل حرم امام رضا (ع) قرار دارد و یکی از ارزشمندترین موزه های جهان اسلام است که در آن از دست خط ایمه اطهار گرفته تا فرش هایی با قدمت 2500 سال به نمایش گذاشته شده است. ساختمان مرکزی موزه شامل گنجینه حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح‌های سرد و گرم، گنجینه ظروف، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه صدف و حلزون‌های دریایی، گنجینه سکه، گنجینه مدال می شود و ساختمان موزه فرش دارای موزه فرش می‌باشد. ساختمان موزه قرآن و و نفایس دارای گنجینه قرآن و نفایس، گنجینه آثار اهدایی استاد فرشچیان، گنجینه آثار اهدایی آیت الله خامنه ای، تالار مرقعات و ابزار کتابت می باشد.

موزه نادری

وقتی در مشهد به چهارراه شهدا یا همان چهارراه نادری سابق میرویم آرامگاه نادرشاه توجه مان را جلب می کند. یک باغ زیبا و مصفا که علاوه بر آرامگاه، موزه ای ارزشمند نیز در خود جای داده است. در سالن اصلی آرامگاه نادر شاه تالاری به منظور معرفی آثار تاریخی دوره افشاریه ساخته شده است انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از جنگ‌ها و نادر شاه، وسایل سوارکاری مانند زین اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی، دو شمشیر نادر شاه و در تالار دوم موزه نادری: انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر قرار دارد.

مقایسه قیمت و رزرو هتل فردوس از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

موزه بزرگ خراسان

موزه خراسان - جاهای دیدنی مشهد

موزه بزرگ خراسان در شهر مشهد مقدس دارای شش قسمت می‌باشد: این موزه دومین موزه ایست که در لیست جاهای دیدنی مشهد بازدید ز آن توصیه می‌شود.
سالن موزه: سالن موزه خراسان دارای سه طبقه است که در آن ابزار سنگی، اشیاء سفالی، شیشه‌ای، فلزی، قطعات گچبری و همچنین انواع نسخ خطی و چرمی قرار گرفته است. البته این اشیاء مربوط به دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام و معاصر می‌باشد.
سالن نمایشگاهی و موزه‌ای: در این سالن نمایشگاه‌های دوره‌ای و فصلی از آثار تاریخی و آثار هنری هنرمندان معاصر برگزار می‌شود.
کتابخانه تخصصی: در کتابخانه تخصصی موزه بزرگ خراسان در حدود ۵۰۰۰ جلد کتاب، اسناد و عکس‌های تخصصی وجود دارد و همچنین مکانی برای مطالعه پژوهشگران و علاقه مندان موجود می‌باشد.
سالن اجتماعات: در موزه بزرگ خراسان سالن اجتماعاتی با ظرفیت ۱۴۰ نفر با سیستم‌های سمعی و بصری نیز موجود می‌باشد.
آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشیاء تاریخی و تزیینات تاریخی: در این آزمایشگاه امکانات و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی حفاظت و مرمت آثار تاریخی موجود است و همچنین در این فضا پژوهش، مستند سازی و مطالعات اشیاء تاریخی و تزیینات معماری انجام می‌شود.
مخزن نگهداری اشیاء منقول تاریخی و تزیینات معماری: در این مکان پیشرفته ترین امکانات ضد حریق، ضد زلزله و آسیب‌های جنگی موجود است که از آثار تاریخی و تزیینات معماری محافظت شود.

موزه نان مشهد

نان به عنوان یک عضو جدا نشدنی از سفره ما ایرانی ها ارزش به خصوصی دارد. آنچه در موزه نان مشهد میبینید تمام مراحل تهیه نان از کاشت گندم تا آرد کردن گندم و پخت آن را شامل می شود که به کمک اشکال و مانکن های نمادین به خوبی این مراحل بازسازی و به تصویر کشیده شده است. در ابتدا مراحل مختلف کاشت داشت و برداشت گندم را مشاهده می کنید و سپس با ابزارها و روش های تبدیل گندم به آرد آشنا می شوید در نهایت هم انواع تنورها و روشهای پخت نان را مشاهده خواهید کرد. همچنین در بخشی از این موزه رقص اپر که از آیین های خراسان است و به باورهای زراعی مردم اشاره دارد به نمایش در آمده است این رقص آیینی دارای 18 حرکت اصلی و نمادین و 8 حرکت جانبی است که شامل بذرافشانی، دعای باران، نگهبانی مزرعه، خرمن کوبی پخت نان و در آخر شکرگزاری و شادی بابت برداشت محصول می‌باشد، می‌شود. تاریخچه این رقص در جنوب خراسان و به زمان اشکانیان برمی‌گردد.
آدرس: مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت مشهد

مقایسه قیمت و رزرو هتل های 4 ستاره مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

موزه آب مشهد

در کشور ما ایران به سبب اقلیم خشک و کم آبی که در اکثر مناطق آن حاکم است از گذشته تا به امروز مساله استفاده از منابع آبی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در موزه آب به شناخت و بررسی سازه های آبی قدیمی نظیر سدها، قنوات، قنات‌های قدیمی با قدمت 2500 ساله، آب انبارها، یخدان‌ها، پل بندهها، شیوه‌های آبیاری سنتی، معرفی سیر پیشرفت صنعت آب از گذشته تابه حال پرداخته شده است و همچنین طرح مردم شناسی آب و جمع‌آوری اطلاعات و مستندات و فرهنگ سنتی آب و آبیاری خراسان از اهداف تشکیل این موزه است. از میان اشیایی که در این گنجینه به نمایش درآمده باید به فنجان اندازه‌گیری آب، تنگ‌های فلزی، خمره‌های سفالی با نقش‌های مهری و قالب زده، آبریز و ادوات آبرسانی اشاره کرد. این موزه در سال 1378 توسط کارشناسان آب منطقه ای در خراسان افتتاح شده است.
آدرس: مشهد ، بلوار سازمان آب اداره آب منطقه ای خراسان

موزه شه لافتی، موزه اولین‌ها در مشهد

موزه شه لافتی - جاهای دیدنی مشهد

در مسیر آرامگاه فردوسی در یکی از ورودی‌های روستای چهاربرج به تابلویی بر میخوریم، « ورزش خانه آیین‌های زور‌خانه‌ای شه لافتی طابران توس»،که به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد، اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به این ورزش ها هستید حتما توجه شما را جلب خواهد کرد. در واقع میتوان این موزه را موزه اولین‌ها در ایران دانست از اولین تلویزیون در مشهد تا رادیو و اولین اسکی در اینجا قرار دارند. رستم قاسمی، مرشدی خراسانی از یک خانواده مرشد و پهلوان حال با موزه فرهنگ پهلوانی‌اش نامی آشنا برای مشهدی‌ها شده است. در یک گوشه دنج از زورخانه عیارخانه‌ها قرار دارند که به گفته مرشد عیارخانه شش جایگاه اصلی و دو جایگاه فرعی دارد. از این بین چهار جایگاه مربوط به پهلوانان چهار دروازه خبوشان، رزان، طابران، مرو و نوچه‌های آن‌هاست، دو جایگاه متعلق به سلسله سادات رضوی و علوی و دو ضلع هم برای نورسته‌های جویای کار و مرشدان اهل‌دین و عرفان». هر گاه سفری به مشهد مقدس داشتید، دیدن موزه شه لافتی را از دست ندهید چون یک مکان عالی برای زنده کردن و حس کردن داستان های شاهنامه است. مثل این است که فردوسی داستان آیین پهلوانی های سام و نریمان و زال و رستم و سهراب را تعریف می‌کند.

مقایسه قیمت و رزرو هتل پارسیس از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

موزه حمام شاه یا موزه مردم شناسی مشهد

موزه مردم شناسی مشهد

حمام شاه یا حمام مهدی قلی بیگ جزو معدود حمام‌های تاریخی در سطح مشهد است که از تخریب و نوسازی مصون مانده است. این حمام در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی برای بازدید عموم مورد استفاده میشود. میتوان گفت موزه مردم شناسی در هر شهری ما را با سبک و شیوه زندگی و فرهنگ بومی مردمان آن شهر آشنا خواهد کرد. موزه حمام شاه نیز از جاهای دیدنی مشهد است که قدمت ان به دوران صفویه باز میگردد.  در موزه مردم شناسی بخش های متعددی شامل سربینه با نقاشی و کاشی‌کاری‌های ریز و رنگی، بخش های سربینه و غرفه های آن ، هشتی یا میاندر، گرمخانه، تون ( گلخن یا آتش‌خانه )، چاله حوض وجود دارد. در این بخش‌ها اشیا متفاوتی از جمله متعلقات حمام مانند ظروف سنگی، سفالینه‌ها، نبوشه های سفالی، گلجام و کاشی‌های ازاره و کف حمام، وسایل استحمام مانند بادکش حجامت، کاسه، مجمعه، سنگ پا، صابون، لنگ و قطیفه، حنا، گل سرشور و…، وسایل آرایش مانند شانه چوبی، جعبه آینه، جعبه چوبی لاکی روغنی، سرمه دان، عطر دان و…، وسایل روشنایی مانند شمعدان برنجی، قندیل، فانوس دریایی، چراغ توری و…، سماورها، قوری‌ها، قهوه جوش‌ها، دوستکامی ها، پوشاک و منسوجات از جمله اشیایی هستند که در موزه مردم‌شناسی مشهد به نمایش درآمده‌اند.
آدرس : مشهد، حرم امام رضا، کنار خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی

موزه توس مشهد

موزه توس بنایی با معماری الهام گرفته از دوره هخامنشی و اشعار اسطوره ای شاهنامه می‌باشد که در محل آرامگاه فردوسی قرار دارد. این موزه از چهار بخش تشکیل شده است که بر اساس اشیا موزه تقسیم بندی صورت گرفته است:

 • انواع قطعات سفالی دوره اسلام و قبل از اسلام و سکه‌های طلا و نقره دوره اسلامی و غیره
 • انواع وسایل سوارکاری از قبیل سپر، گرز، تیروکمان، وسایل موسیقی و رزمی که در شاهنامه از آنها نام برده‌ شده‌است.
 • انواع ظروف سفالی لعاب دار و بدون لعاب و ظروف مفرغی قرن چهارم و پنجم هجری.
 • آثار نقاشی استاد علی رخساز از داستان های شاهنامه، انواع فرش و قالیچه، انواع تابلوهای نقاشی از چهره فردوسی

مقایسه قیمت و رزرو هتل تهران مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جاهی دیدنی مشهد : مکان های تفریحی و هیجانی

حتما شما هم در سفر به مشهد این سوال را از خود پرسیده اید که از جاهای دیدنی مشهد کجا خوبه ؟ مکان های تفریحی و هیجانی متعددی وجود دارند که می توانید بخشی از زمان سفر خود را به این تفریحات اختصاص دهید. در این بخش از مقاله با جاهای دیدنی مشهد بیشتر آشنا می شوید.


بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی مشهد 110 مورد از دیدنی های مشهد


پارک ملت مشهد

پارک ملت - جاهای دیدنی مشهد

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین پارک های سطح شهر مشهد می باشد که دارای شهربازی، استخر روباز، زمین های ورزشی شامل زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و…می باشد. «باغ رز» نیز قسمتی سرپوشیده از بوستان و ویژه بانوان بوده که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی است. میدان آزادی مشهد به علت مجاورت با این پارک در بین مردم با نام فلکه پارک شناخته می‌شود.


بیشتر بخوانید: در مسیر طرقبه و آشنایی با پارک ملت مشهد


باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد مشهد تنها باغ وحش خراسان رضوی است که در کنار پارک وکیل آباد قرار گرفته است. این باغ وحش شامل انواع حیوانات گوشتخوار و علفخوار، پرندگان، خزندگان و آبزیان می باشد. دیدن گونه های خاص از حیوانات برای علاقه مندان به حیوانات و محیط زیست بسیار جذاب و مورد توجه است


بیشتر بخوانید: پارک وکیل آباد تفرجگاه قدیمی مشهد


پارک های آبی مشهد

در طی سال های اخیر پارک های آبی متعددی در شهر مشهد شروع به کار کرده اند. و به یکی از جاهای دیدنی مشهد تبدیل شده اند که از امکانات متنوعی برخوردار بوده و فضای مناسبی را برای تفریح و ورزش های آبی فراهم کرده اند از جمله معروف ترین این پارک ها می‌توان به سرزمین موج های آبی، مجتمع ساحلی آفتاب و موج های خروشان اشاره کرد.

پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما - جاهای تفریحی و هیجانی مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما اولین پارک موضوعی کشور در شهر مشهد است که با طراحی و ایجاد محیطی مناسب در کنار سرگرمی و جذابیت های موجود، یکی از مکان های تفریحی مشهد برای کودکان است که فرصت یادگیری مطالب زیادی را در مورد بدن انسان، روند تکامل زندگی بشر، شناخت زندگی جانوران زیر آب و ….برای کودکان فراهم می کند. می توانید مانند یک خلبان تجربه پرواز بر فراز شهر مشهد را در شبیه ساز پرواز تجربه کنید یا مانند یک پزشک به تشریح بدن انسان یا قورباغه بپردازید. این پارک در مجتمع تجاری وصال قرار دارد.

مقایسه قیمت و رزرو هتل بین المللی کوثر از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد با یازده کلکسیون متفاوت از ترکیب هنر معماری و علم گیاه شناسی فضایی بسیار زیبا و چشم نواز را در مقابل چشمانتان قرار می دهد. از زیباترین این کلکسیون ها باغ رز است که 120 نوع گل از 30 گونه مختلف در آن نگهداری می شود.

سرزمین عجایب مشهد

شهربازی سرزمین عجایب یک شهربازی سرپوشیده با امکانات و بازی های متعدد است که علاوه بر وسایل دیجیتالی دارای سالن بولینگ و سینما پنج بعدی می باشد. از ویژگی های دیگر این شهربازی نزدیک بودن به مراکز خرید و رعایت اصول استاندارد و همچنین ایمنی بالای وسایل است.

هلیوم پارک مشهد

هلیوم پارک مشهد

یکی از مکان های تفریحی و هیجانی شهر مشهد برای کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان پارک هلیومی است. این پارک نخستین پارک پرشی در ایران است که از ساعت 10 صبح تا ده شب به روی علاقمندان به بازی های هیجانی و پر جنب و جوش باز است. کودکان و نوجوانان در این محیط امن می توانند اوج هیجان در بازی های پرشی را حس کنند. هلیوم پارک مشهد دارای بخش هایی نظیر محیط آموزشی برای بازی ترامپولین، منطقه جنگلی، منطقه ساحلی و صخره نوردی در محیطی جداگانه برای خانم ها و آقایان و بدون محدودیت سنی است. همچنین خانواده های ساکن در مشهد تابستان ها می توانند فرزندان خود را در این مجموعه ثبت نام کنند و با خیال راحت مطمئن باشند که فرزندانشان در محیطی امن و شاد به تفریح مشغول است. از ویژگی های مهم این مجموعه آموزش ترامپولین است که کارشناسان معتقدند باعث می شود کودکان سایر رشته های ورزشی را یاد بگیرند و دیگر آنکه هماهنگی و کنترل بین اعضا و عضلات بدن را بهتر شکل می دهد. این مجموعه مهیج به آدرس بلوار جانباز ، بین جانباز 5 و 7 طبقه 4 و 5 برج تجاری هلیوم پارک در مشهد قرار دارد.

پیست اسکی شیرباد مشهد : از جاهای دیدنی مشهد در زمستان

پیست اسکی شیرباد - جاهای دیدنی مشهد در زمستان

از دیگر جاهای دیدنی مشهد می‌توان به پیست اسکی شیرباد در بلندترین قله ی خراسان با ارتفاع 3310 متر قرار دارد و تنها پیست اسکی در شرق کشور محسوب می‌شود. این پیست اسکی در جاده ی مشهد-چناران، دوربرگردان گلمکان، انتهای دره دولت آباد قرار دارد. با استقرار سه مسیر مجزا برای مبتدی ها، اسکی بازان، متوسط و حرفه ای ها و همچنین امکاناتی مانند دستگاه بالابر تله اسکی، وسایل اسکی،رستوران و کافی شاپ و پیست شب و خوابگاه این پیست مورد استقبال بسیاری از علاقه مندان ورزش اسکی قرار دارد.

مقایسه قیمت و رزرو هتل مدینه الرضا از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

تونل باد صبا

تونل باد صبا مشهد

شهر مقدس مشهد به دلیل حجم زیاد مسافر که در طول سال به آن سفر می کنند به عنوان یک شهر مذهبی توریستی دارای جاذبه ها و تفریح های بسیار زیاد و جالبی است که گاها منحصر به فرد در ایران است و یا برای اولین بار در این شهر افتتاح شده است.
تونل باد صبا یکی از همین جاذبه های تفریحی است که برای اولین بار در مشهد افتتاح شد. از این تونل باد برای تمرین چتربازان و کسانی که برای سقوط آزاد نیاز به تمرین دارند استفاده می کنند. اما جذابیت این ورزش و حس خوب و هیجان آن سبب شده تا در تمام دنیا از آن به عنوان تفریحی برای آن دسته از افراد که دوست دارند سقوط آزاد را تجربه کنند استفاده می شود. مردم نیز برای استفاده از تونل باد استقبال خوبی کردند چرا که هزینه آن بسیار مناسب است. اگر دوست دارید که از این تفریح لذت ببرید باید به آدرس مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، بهارستان 3، روبروی الماس شرق از ساعت 11 الی 22:30 مراجعه کنید.

پیست اسکی روی یخ ( پاتیناژ)  پدیده شاندیز

پیست اسکی روی یخ پدیده شاندیز

اسکیت روی یخ یکی از ورزش های محبوب زمستانی است که ابتدا در کشورهای سردسیر سپس در کل دنیا شناخته و بسیار محبوب شد. پاتیناژ سر خوردن و حرکت کردن بر روی یخ با استفاده از کفش های مخصوصی است که دارای یک یا چند تیغه در زیر خود است که سبب می شود ورزشکار به راحتی بر روی یخ حرکت کند و سر بخورد. این ورزش که تفریحی دلچسب نیزهست بر روی یخ های طبیعی مانند دریاچه های یخ زده  و همین طور در سالن های مخصوصی که با یخ های مصنوعی برای این کار تعبیه شده است انجام می پذیرد.
یکی از این سالن ها در بلوک پنجم مرکز خرید پدیده شاندیز در مشهد ساخته شده است. این پیست توسط یکی از شرکت های هلندی به عنوان بزرگترین پیست اسکیت روی یخ سرپوشیده در خاورمیانه طراحی شده است. وسعت این مجموعه هزار و ششصد متر است که برای اولین بار در مجموعه تفریحی توریستی پدیده شاندیز به آدرس شاندیز، شهر رویایی پدیده شاندیز، بلوک پنجم مرکز تعطیلات سرگرمی افتتاح شده است.

پاراموتور یا پاراگلایدر شاندیز

پاراموتور یا پاراگلایدر شاندیز

از دیرباز انسان در آرزوی پرواز بر فراز آسمان ها بود و همین آرزو سبب شد تا هواپیما از مهم‌ترین ساخته های بشر شود. اما پروازی همچون پرنده رها و آزاد در دل آسمان چیزی فراتر از سوار شدن در هواپیما است. مسافران شهر مشهد این امکان را دارند تا با استفاده از پاراموتور و پاراگلایدر در آسمان اوج بگیرند و لذت ببرند. پاراموتور وسیله ای است متشکل از پاراگلایدر و موتور مخصوص جلوبرنده که چسبیده به صندلی خلبان است.
خلبان از طریق یک دستگیره کوچک که در دست دارد پرواز را کنترل می‌کند. از این وسیله به عنوان وسیله ای برای ورزش های هوایی استفاده می کنند بنابراین نیازی  به باند پرواز برای فرود ندارد. چرا که در گروه وسایل پروازی فوق سبک قرار دارد. برای تجربه این حس ناب باید به آدرس شاندیز، میدان ولیعصر، شهرک شهرستانی بروید و در نظر داشته باشید که ساعت پرواز در این منطقه از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر اعلام شده است. 

بوستان مینیاتوری مشهد

وقتی به بوستان مینیاتوری مشهد بروید حس میکنید کل ایران را در مساحتی کوچک سفر کرده اید. در این بوستان آثار تاریخی و باشکوه از نقاط مختلف ایران در ابعادی مینیاتوری و کوچک به شکل ماکت ساخته شده اند. در حال حاضر 9 ماکت از آرامگاه فردوسی، تخت جمشید، پل خواجو، فرودگاه مشهد، آرامگاه عطار، روستای کندوان، ایستگاه راه آهن مشهد، باغ شازده ماهان کرمان و سد کارون در این بوستان قرار دارند اما تعداد آنها قرار است تا 58 ماکت افزایش پیدا کند.

پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی به عنوان یکی از قدیمی ترین تفرجگاه های موجود در شهر مشهد از جاهای دیدنی مشهد است که از گذشته تا به امروز مورد توجه اهالی مشهد و مسافران و گردشگران بوده است. در حال حاضر این پارک با چشم انداز طبیعی، هوای مطبوع، رستوران، مراکز تفریحی و ورزشی و...از استقبال بسیار خوبی برخوردار است. یکی از جاهای دیدنی مشهد کوهسنگی است وهم چنین ساختمان موزه خراسان نیز که با الهام از معماری کاخ خورشید در کلات نادری ساخته شده است در پارک کوهسنگی قرار دارد.

منطقه گردشگری سپاد مشهد

منطقه گردشگری سپاد با مجموعه ای از تفریحات و امکانات متعدد به صورت متمرکز فرصتی را برای گردشگران و همچنین اهالی مشهد فراهم کرده اند تا در زمانی کمتر و با هزینه کمتر از این امکانات بهره مند شوند. با رفتن به منطقه گردشگری سپاد  چندین مورد از جاهای دیدنی مشهد را در این منطقه خواهید دید. چند مورد از این امکانات و تفریح ها شامل پارک علمی پروفسور بازیما، باغ پرندگان، شهربازی سرزمین عجایب، سیرک ملل، مجتمع تجاری الماس شرق، مجتمع تجاری وصال و تونل باد صبا می باشد.

مقایسه قیمت و رزرو هتل پارس از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

نمایشگاه دائمی محیط زیست مشهد

در نمایشگاه دائمی محیط زیست مشهد میتوانید نمونه هایی تاکسیدرمی شده از انواع حیوانات را مشاهده کنید. در این نمایشگاه با نمونه تاکسیدرمی پرندگان، پستانداران و سخت تنان مختلفی که دارد جهت بازدید و آموزش گونه های جانوری مفید می‌باشد. این نمایشگاه در اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در بلوار وکیل آباد مشهد قرار دارد.

مجتمع تفریحی جام جم مشهد

مجتمع تفریحی جام جم - جاهای دیدنی تفریحی مشهد

در مجموعه تفریحی جام جم از مکان های هیجان انگیز مشهد با امکاناتی نظیر پیست کارتینگ پینت بال سوارکاری و سایر فضاهای ورزشی و تفریحی می توانید لحظات شاد و پر هیجانی را در مشهد تجربه کنید.

کوهستان پارک خورشید مشهد

پارک خورشید یا همان بام مشهد، بزرگترین کوهستان پارک مشهد می‌باشد. به سبب در ارتفاع بودن و فضای وسیع و آرامش بخشی که دارد بازدیدکنندگان زیادی به صورت خانوادگی به این پارک می‌آیند تا از منظره شهر به خصوص در شب لذت ببرند. پارک خورشید را با نام بام هاشمیه نیز می‌شناسند و در این پارک امکان تردد با خودرو وجود داشته همچنین ظرفیت 3000 خودرو را داراست. از جمله امکانات پارک خورشید میتوان به آلاچیق، باربیکیو، زمین بازی برای کودکان و آب آشامیدنی همچنین زمین فوتبال و والیبال ساحلی و زمین کبدی مطابق با استاندارد اشاره کرد.
آدرس: انتهای خیابان هاشمیه – کوهسر – کوهستان پارک خورشید

مقایسه قیمت و رزرو هتل فردوسی از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

کمپ بزرگ غدیر مشهد

کمپ غدیر مشهد - جاهای دیدنی تفریحی مشهد

پارک جنگلی طرق یا همان کمپ مسافرتی غدیر با ظرفیت حدود 4000 چادر و 280 کلبه فضایی مناسب را برای اسکان زایران مشهد فراهم کرده است. این کمپ تا حدودی از مرکز شهر دور می‌باشد اما شهرداری امکاناتی نظیر سکوهای برپایی چادر، چادرهای مسافرتی، کلبه‌های اسکان، محل پارک خودروها، سرویس بهداشتی، حمام، فروشگاه و زمین بازی برای کودکان را در این پارک قرار داده است تا مسافران بتوانند بدون دغدغه در این کمپ اسکان داشته باشند. فضای پارک نیز با وجود درختان اقاقیا، سپیدار، نارون، افرا و سرو و انواع دیگر همچنین با وجود آب روان بسیار دلنشین و مطبوع می‌باشد.
آدرس: بزرگراه شهید کلانتری، بین شهرک ابوذر و سیدی، کمپ اسکان زایر غدیر و پارک جنگلی طرق

کوهنوردی کوه های خلج در مشهد

امتداد رشته کوه البرز در خراسان بینالود نامیده می شود. بینالود وقتی به جنوب مشهد می رسد نام خلج را می گیرد. زیرا یک طایفۀ ترک زبان راهزن به نام خلج در دامنۀ کوهها سکنی گزیده بودند. کوههای خلج به چند دلیل معروفند:

 • پدیدۀ طبیعی غار مغان
 • پدیدۀ طبیعی هفت حوض
 • سنگ قرمز رنگی که از این کوهها به دست می آید و در معماری کاربرد دارد.
 • 5 قلّۀ کم ارتفاع آن که برای کوهنوردان آماتور فتح آنها بسیار دلپذیر است. به نامهای کنگره، چینگ کلاغ، معجونی، شیخ بها و پاچنار.
 • چشم انداز شهر در شب از این قلّه بسیار جالب و دیدنی است.

آدرس: مشهد، سیدی، انتهای بلوار قایم (پس از قائم 65)، بوستان قایم.

کوه‌های آب و برق مشهد

اگر به کوه و ارتفاع علاقه دارید کوه‌های آب و برق گزینه‌ی خیلی خوبی برای تفریح و لذت بردن از طبیعت است دسترسی به این کوه دو مسیر متفاوت دارد، مسیر اول از انتهای هاشمیه است که به کوهستان پارک خورشید می‌رسید. در کوهستان پارک خورشید وجود آلاچیق‌ها و فضای مناسب امکان گردش خانوادگی به خصوص در بهار و تابستان فراهم کرده است. از سوی دیگر مسیر دوم دسترسی به کوه‌های آب و برق از انتهای بلوار هفت تیر است مسیری که به صورت پلکانی تا بالای کوه ساخته شده است. کوه های آب و برق یکی از مکان های دیدنی مشهد در شب است منظره شهر در شب از اینجا فوق العاده زیبا و آرامش بخش است. وقتی از همهمه ها و شلوغی‌های شهر دور میشوی با خود میگویی اینهمه تکاپو مگر جز برای آرامش است؟

مقایسه قیمت و رزرو هتل میامی از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

لیست سینماهای مشهد

سینما آفریقا مشهد

قیمت بلیط سینما آفریقا مشهد : ۸۰۰۰ هزار تومان
آدرس سینما آفریقا مشهد : ضلع جنوب غربی میدان شریعتی ( میدان تقی آباد سابق) ،سینما آفریقا
شماره تماس سینما آفریقا مشهد : ۰۵۱۳۸۵۹۷۴۵۴

سینما هویزه مشهد

قیمت بلیط پردیس سینما هویزه مشهد : ۱۲۰۰۰ هزار تومان
آدرس پردیس سینما هویزه مشهد : خیابان دانشگاه، نبش چهارراه گلستان ،پردیس سینما هویزه
شماره تماس پردیس سینما هویزه مشهد : ۰۵۱۳۸۱۱۶

سینما سیمرغ مشهد

قیمت بلیط پردیس سینما سیمرغ مشهد : ۱۲۰۰۰ هزار تومان
آدرس پردیس سینما سیمرغ مشهد : شهرک غرب (قاسم آباد) ، ضلع شمالی میدان مادر ،پردیس سینما سیمرغ
شماره تماس پردیس سینما سیمرغ مشهد : ۰۵۱۳۶۲۰۴۰۶۳

سینما پیروزی مشهد

قیمت بلیط سینما پیروزی مشهد : ۹۰۰۰هزار تومان
آدرس سینما پیروزی مشهد : بلوار پیروزی، بین میدان حر و چهارراه کوثر ،سینما پیروزی
شماره تماس سینما پیروزی مشهد : ۰۵۱۳۸۸۳۷۰۱۱

سینما قدس مشهد

قیمت بلیط سینما قدس مشهد : ۵۰۰۰ هزار تومان
آدرس سینما قدس مشهد : خیابان پاسداران (جم سابق)، جنب هتل جم ،سینما قدس
شماره تماس سینما قدس مشهد : ۰۵۱۳۸۵۴۲۳۰۰

مقایسه قیمت و رزرو هتل رضویه از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

رستوران ها / فست فود های مشهد

رستوران پسران کریم

یکی از بهترین و مشهورترین رستوران‌های مشهد است که در حال حاضر شعبه دو و سه آن نیز افتتاح شده است. محبوب‌ترین غذای این رستوران چلوماهیچه پسران کریم است که بسیار پرطرفدار است به گونه ای که در ساعات اولیه تمام می‌شود.
ساعات کاری رستوران پسران کریم ظهرها از ۱۲ الی ۱۵ و شب‌ها از ۲۰ الی ۲۲:۳۰ میباشد.
آدرس رستوران پسران کریم :
شعبه مرکزی: مشهد ، بلوار ملک آباد، خیابان فرهاد، فرهاد۲۲، انتهای کوچه سمت راست - تلفن شعبه سجاد : ۰۵۱۳۷۶۸۵۰۵۳
شعبه مجتمع مروارید: مشهد، انتهای خیابان خیام شمالی، مجتمع مروارید - تلفن شعبه خیام شمالی : ۰۵۱۳۷۵۳۰۰۱۴
شعبه آلتون: مشهد، خیابان دانشگاه، برج تجاری آلتون - تلفن شعبه آلتون : ۰۵۱۳۸۴۹۱۲۰۸

رستوران ارم شاندیز

رستوران ارم شاندیز در منطقه گردشگری شاندیز قرار گرفته است و دارای سه بخش رستوران سنتی، فضای باز و سالن VIP می‌باشد. معروف‌ترین غذای این رستوران کباب شیشلیک است البته رستوران ارم انواع کباب‌ها را دارد.
ساعات کاری رستوران ارم شاندیز
ظهرها: ۱۲ الی ۱۶ و شب‌ها: ۲۰ الی ۲۴

آدرس و شماره تماس رستوران ارم مشهد
آدرس: شاندیز نرسیده به میدان دوم حاشیه سمت چپ خیابان
تلفن تماس: ۰۵۱۳۴۲۸۴۰۰۰

رستوران معین درباری مشهد

رستوران معین درباری اصل از قدیمی ترین رستوران های مشهد است که واقع در میدان تلویزیون است. رستوران معین درباری اصل چهارمین نسل از برند معین درباری است که فعالیت اجداد خود را که از سال 1280 آغاز شده، ادامه می دهد و نامی با یک قرن سابقه را زنده نگه داشته است. اگر در سفر به مشهد تصمیم گرفتید به رستوران معین درباری بروید طعم شیشلیک های فوق العاده لذیذ این رستوران را حتما بچشید. رستوران مداین، رستوران شایان، رستوران خیام و رستوران معین درباری خیابان پاسداران (جم) از شعبه های رستوران معین درباری مشهد هستند.
شعبه مرکزی: بین میدان تلویــزیـون و میدان پارک / حاشیه شهرک نوفل لوشـاتو | تلفـن : ۴۸ ۵۲ ۷۸ ۳۸ / ۷۷ ۳۷ ۷۸ ۳۸ – ۰۵۱ | فکس : ۷۶ ۶۲ ۷۸ ۳۸ – ۰۵۱
شماره تماس: ۰۵۱۸۵۹۸۸۹۸
شعبه شاندیز: شاندیـــز /بیـــن امــام رضــا 8 و 10 | تلفـن : ۳۴۳۲۴۴۹۹/۳۴۳۲۴۴۸۸ / ۳۴۳۲۴۴۷۷- ۰۵۱

رستوران رضایی مشهد

رستوران‌های رضایی از قدیمی‌ترین رستوران‌های مشهد است که در سال ۱۳۳۷ با نام کبابی یاس در خیابان نخریسی افتتاح گردید. رستوران رضایی انواع غذاهای ایرانی را سرو می‌کند و به خاطر چلوهای معطر و کباب لذیذش معروف می‌باشد این رستوران از امکانات مدرن در طبخ، سفارش و تحویل غذا برخوردار می‌باشد. رستوران رضایی به کیفیت خوب غذا در کنار قیمت مناسب مشهور است. رستوران‌های رضایی با توجه به سرویس‌دهی و فضای آن مکانی مناسب خانواده‌ها می‌باشند.
آدرس و تلفن رستوران رضایی مشهد(شعب رستوران رضایی مشهد)
شعبه ۱: خیابان آبکوه،تقاطع کلاهدوز
تلفن :۳۸۴۴۲۰۰۰-۰۵۱
شعبه ۲: میدان آزادی ، مقابل پارک ملت
تلفن :۳۶۰۹۲۴۴۴-۰۵۱
شعبه ۳: خیابان آخوند خراسانی(خیابان خاکی)،نبش آخوند خراسانی ۱۰/۲
تلفن :۳۲۲۱۱۱۰۰-۰۵۱
شعبه ۴: بلوار شهید منتظری،مقابل سازمان صداوسیما
تلفن : ۳۸۴۶۸۱۰۰-۰۵۱
شعبه ۵: بلوار وکیل آباد، بین جلال آل احمد و سروش
تلفن : ۳۶۱۴۶۲۰۰-۰۵۱
وب سایت رستوران رضایی : www.rrg-co.com

رستوران پدیده شاندیز مشهد

پدیده شاندیز یکی از بهترین رستوران‌های مشهد است که در منطقه ییلاقی شاندیز قرار دارد و با فضایی وسیع و زیبا از رستوران بین المللی، رستوران انتخاب آزاد، لمکده ،رستوران تابستانی و باغ پرندگان تشکیل شده است. بهترین و معروف‌ترین غذای این رستوران شیشلیک آن است.
آدرس رستوران پدیده شاندیز : مشهد، شاندیز، بعد از میدان اول شاندیز ،رستوران پدیده شاندیز
شماره تلفن رستوران پدیده شاندیز : ۰۵۱۳۴۲۸۱۷۰۱ و ۰۹۱۵۳۱۸۱۸۱۵

رستوران بام کوهسر مشهد

رستوران بام کوهسر در مجموعه تفریحی کوهسر قرار دارد و شامل رستوران ایرانی ایتالیایی و کافی شاپ می‌باشد. که می‌توانید در کنار صرف غذا از منظره زیبای بام مشهد لذت ببرید. این رستوران به دلیل سرو غذاهای ایرانی و فرنگی و همچنین فضای بسیار زیبایی که دارد از رستوران‌های خاص مشهد است.
آدرس رستوران بام کوهسر : مشهد ،انتهای بلوار هاشمیه، مجتمع کوهسر ،رستوران بام کوهسر
شماره تماس : ۰۵۱۳۸۸۴۰۱۵۱

رستوران شورورزی مشهد

یکی دیگر از رستوران های پرطرفدار و مشهور شهر مشهد، رستوران شورورزی است که دارای سابقه ای درخشان در رستوران داری است. رستوران شورورزی رستورانی شیک با فضایی دنج است که ظرفیت پذیرایی از 400 نفر را دارد. این رستوران دارای غذاهای بسیار خوشمزه و با کیفیت شامل انواع چلوکباب ها و استیک ها می‌باشد و یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه رستوران شورورزی مشهد سطح قیمت های غذاها است که البته با کیفیت ارایه ی آن ها تناسب دارد.
ساعات کاری رستوران شورورزی از 12 تا 15:30 و 20 تا 24 است.
آدرس: مشهد بلوار شهید صادقی (سازمان آب) نبش شهید صادقی 15 رستوران شورورزی
تلفن تماس: ۰۵۱۳۷۲۶۵۳۰۰

رستوران تشریفات مشهد

یکی دیگر از رستوران های منطقه ییلاقی طرقبه ،مجموعه پذیرایی و رستوران تشریفات میباشد که از فضای زیبا و رویایی برخوردار است. این رستوران ۱۴ آلاچیق با معماری متفاوت دارد.
آدرس رستوران تشریفات : مشهد ،طرقبه ،۵۰۰ متر مانده به جاغرق ،سمت چپ ،مجموعه پذیرایی تشریفات
شماره تلفن رستوران تشریفات : ۰۵۱۳۴۲۵۳۸۳۲ و ۰۵۱۳۴۲۵۳۵۴۱

رستوران سدروس مشهد

رستوران سدروس یکی دیگر از بهترین رستوران های مشهد میباشد که دارای ۴ شعبه در سطح شهر مشهد میباشد. شعار رستوران های زنجیره ای سدروس طعمی لذیذ، خاطره‌ای ماندگار می باشد و همیشه با بهترین و لذیذترین غذاها پذیرای میهمانان خود بوده است.
آدرس رستوران سدروس شعبه ۱ : مشهد ،بلوار سازمان آب ،شهید صادقی ۱۳ ،رستوران سدروس
شماره تلفن رستوران سدروس شعبه ۱ : ۰۵۱۳۷۲۳۳۰۶۰
آدرس رستوران سدروس شعبه ۲ : مشهد ،بلوار ۱۷ شهریور شمالی ،نبش ۱۷ شهریور شمالی ۱۲ ،رستوران سدروس
شماره تلفن رستوران سدروس شعبه ۲ : ۰۵۱۳۳۶۹۷۲۰۰
آدرس رستوران سدروس شعبه ۳ : مشهد ،خیابان رضاشهر ،خیابان دعبل خزاعی ،دعبل خزاعی ۱۲ ،رستوران سدروس
شماره تلفن رستوران سدروس شعبه ۳ : ۰۵۱۳۸۶۷۲۰۲۰
آدرس رستوران سدروس شعبه ۴ : مشهد ،جاده شاندیز ،نبش ویرانی ۳ ،رستوران سدروس
شماره تلفن رستوران سدروس شعبه ۴ : ۰۵۱۳۸۶۷۳۰۳۰

رستوران هتل درویشی

هتل مجلل درویشی مشهد ،بزرگترین هتل و همچنین مجلل ترین هتل شهر مشهد میباشد و در این هتل چندین رستوران با فضاهای متنوع و غذاهای گوناگون وجود دارد. رستوران های هتل درویشی شامل رستوران روف گاردن ،رستوران برکه ،رستوران فیروزه، رستوران مراکشی و رستوران آتریوم میباشد که در این رستوران ها انواع غذاهای ایرانی ،آسیایی ،اروپایی ،آمریکایی و آفریقایی سرو میشود.
آدرس رستوران هتل درویشی : مشهد، بلوار امام رضا، بین امام رضا ۲۸ و۲۶، رستوران های هتل درویشی
شماره تلفن رستوران هتل درویشی : ۰۵۱۳۸۰۸۰

بهترین فست فود‌ های مشهد

خیلی‌ها معتقدند بهترین سوخاری مشهد را میتوان در آس برگر خورد. از بین سوخاری ها استریپس اسپایسی و از بین برگرها همبرگر و کابوی برگر اینجا به دل مشتریان نشسته است. قیمت‌ها در اینجا کمی بالاست.
آدرس: مشهد نبش قاضی طباطبایی ۴

رستوران باغ زیتون

کیفیت بالای غذاها در این رستوران، توضیح کامل غذاها در منو و قرار دادن غذاهایی برای گیاهخواران از جمله دلایل محبوبیت باغ زیتون می‌باشد. این رستوران دو شعبه دارد.
آدرس شعبه ۱: بلوار ملک آباد
آدرس شعبه ۲: مشهد سجاد، بهار ۱۰، خیابان ۳/۱۰

رستوران ایتالیایی لیو

لیو رستورانی با فضای گرم و صمیمی در مشهد است که ویژگی جالبی دارد شما می‌توانید از نزدیک در جریان مراحل آماده شدن سفارش‌تان قرار بگیرید. و در منوی متنوع خود گیاهخواران را نیز از یاد نبرده است. پاستای آلفردو، پیتزای مخصوص، پیتزای سبزیجات،پیتزای کاپری، پیتزای سیسیلی و بروسکتا از انتخاب های پرطرفدار در لیو هستند.
آدرس شعبه ۱: احمدآباد – نبش ملاصدرا ۱۹
آدرس شعبه ۲: میدان آزادی ،نبش آزادی ۱

پیتزا شبدیز

در مشهد اگر خواستید پیتزای معقول و خوش طعمی بخورید، یعنی پیتزایی که همه چیزش اندازه است و ترد است، یکی از گزینه‌ها پیتزا شبدیز است. محیطی آرام، گرم و خودمانی‌ای دارد و قیمت‌هایش هم آنطور نیست که باعث دلخوریتان شود. فقط اینکه بهتر است قبل از رفتن به اینجا میز رزرو کنید.
آدرس شعبه ۱: مشهد، بلوار هفت تیر، نبش هفت تیر ۱۵
تلفن: ۰۵۱۳۸۶۶۶۶۶۶

از دیگر فست فود‌های خوب مشهد میتوان به دو مورد زیر اشاره کرد:
وقت سیب زمینی ، نبش کوثر ۳۰
رستوران ایتالیایی برگو، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین بلوار هنرستان و بلوار سامانیه

چند مورد از جاهای دیدنی مشهد و تفریحات مشهد که نباید از دست داد:

 • دیدن حرم امام رضا و موزه‌های داخل حرم
 • بازدید از آرامگاه فردوسی
 • دیدن ییلاقات مشهد مانند شاندیز و طرقبه
 • خرید از بازارهای بزرگ مشهد مانند: پروما، کیان سنتر، زیست خاور، الماس شرق، وصال و ...
 • تفریح در پارک ملت مشهد
 • شهر رویایی پدیده شاندیز
 • تفریح در پارک‌های آبی
 • خوردن شله، شیشلیک، کباب، دیزی، آش رشته و غذاهای سنتی

هتل ها و اقامتگاه های مشهد

شهر مشهد به سبب وجود پر برکت بارگاه امام رضا (ع) به عنوان پایتخت معنوی ایران سالانه حجم بسیار زیادی از مسافران و گردشگران را پذیراست. و در نتیجه رشد روز افزون هتل‌ها و اقامتگاه ها در مشهد امری بدیهی و قابل انتظار تلقی می‌شود. مشهد با دارا بودن انواع هتل های ۱ تا ۵ ستاره، هتل آپارتمان، آپارتمان،سوییت، زایرسرا و… ۸۰ درصد از ظرفیت هتلداری کشور را به خود اختصاص داده است.

برای اقامت در شهر مشهد بسته به اینکه چه هتلی، با چه امکاناتی، در چه محدوده ای، با چه فاصله ای از جاهای دیدنی مشهد و با چه هزینه ای مورد نظر شماست می‌توانید هتل را از سایت‌های رزرو هتل رزرو نمایید. در بین هتل های مشهد با مقایسه قیمت‌های ۵ سایت برتر رزرو برای یک هتل‌در سایت سلطان سفر می‌توانید سریع‌تر و ساده‌تر به هدف خود دست پیدا کنید.

چند مورد از بهترین هتل مشهد 

هتل های پنج ستاره مشهد : هتل درویشی ، هتل قصر طلایی ، هتل قصر بین المللی ، هتل الماس۲ ، هتل مدینهّ الرضا
هتل های چهار ستاره مشهد : هتل الماس۱، هتل مشهد، هتل رفاه، هتل آبان، هتل جواد
هتل های سه ستاره مشهد : هتل آپارتمان آرمان، هتل نور گلستان، هتل دیپلمات، هتل اطلس، هتل سهند
هتل های دو ستاره مشهد : هتل کوثر، هتل سفیران، هتل آرزو، هتل شباهنگ شهریار، هتل حلم
هتل های یک ستاره مشهد : هتل پرهام، هتل ستارگان، هتل مرمر، هتل آپارتمان بنفشه،هتل آپارتمان عمارت​​​

رزرو هتل مشهد با ارزانترین قیمت

مشاهده و رزرو

بیشتر بخوانید: بهترین هتل مشهد


مراکز خرید مشهد

در مشهد مجتمع های تجاری و مرکز خریدهای متعددی وجود دارد که میتوانید بر حسب معیارهای نوع خرید، محدوده جغرافیایی و یا سطح قیمت های موجود از بین آنها انتخاب های گوناگونی داشته باشید.

بازار رضا مشهد : خیابان امام رضا

بازار رضا مشهد یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده ترین بازارهای شهر مشهد است که به سبب نزدیکی به حرم مطهر رضوی و همچنین هتل‌های بسیاری که در این محدوده قرار دارند از رونق بسیار خوبی برخوردار است در این بازار انواع سوغات مشهد از جمله زعفران، زرشک، نبات،انواع ادویه و همچنین انگشتر، تسبیح، مهر و سجاده به فروش می‌رسد از سوی دیگر در طبقه دوم بازار رضا انواع کارگاه های صنایع دستی مثل فیروزه تراشی، انگشتر سازی و طلا‌سازی وجود دارد که میتوانید هر گونه سفارشی را به آن ها بدهید.


بیشتر بخوانید: معرفی بازار رضا مشهد / فیلم


بازار فردوسی مشهد : خیابان مفتح

بازار فردوسی در انتهای سی متری طلاب نبش میدان مفتح قرار دارد. این مجتمع تجاری به دلیل تنوع محصولات و همچنین به خاطر قیمت‌های نسبتا پایین از استقبال خوبی برخوردار است. در طبقه منفی یک، بازار فردوسی سیسمونی نوزاد و لباس کودک، طبقه همکف پوشاک آقایان و خانم‌ها و در طبقه مثبت یک بورس مانتو، روسری و طبقه دوم لوازم عروس و داماد، ساعت، بدلیجات، طلا و جواهر به فروش می‌رسد.

بازار بعثت مشهد : طرقبه

بازار بعثت طرقبه بازاری خوب و جذاب در حومه مشهد که در ییلاق طرقبه قرار دارد. این بازار انواع سوغات مشهد از جمله: نقره جات، صنایع دستی، خشکبار، پوشاک پوست و چرم، اسباب بازی، لوازم کریستال و... را داراست و همچنین از امکانات تفریحی مانند سینما چند بعدی و مونوریل و.. برخوردا است. علاوه بر این در مغازه‌هایی که در حاشیه میدان اصلی طرقبه قرار دارند صنایع دستی ظریف مانند مجسمه های گچی و سرویس های چینی و خاتم و مینا و قلم زنی به فروش می‌رسد.


بیشتر بخوانید: بازار بعثت طرقبه یکی از بهترین بازار های اطراف مشهد


بازار گوهرشاد مشهد : بلوار شهید صادقی

بازار گوهرشاد مشهد، بین میدان راهنمایی و چهارراه ششصد دستگاه ، در حاشیه ی بلوار شهید صادقی،واقع شده است. لوازم برقی و خانگی، بلور و کریستال، پارچه، عطر و ادکلن، کفش، سیسمونی نوزاد، لوازم التحریر، اسباب بازی، سوغات و … در بازار گوهرشاد عرضه می شود.
این بازار واسه اجناس جدید و با کیفیت(به خصوص ظروف و چینی و سرویس قابلمه و…) معروف است.
ساعت کار بازار گوهرشاد مشهد :همه روزه صبح ۹ الی ۱۴ ،بعد از ظهر ۱۷:۳۰ الی ۲۳ ،جمعه ها ۱۰ الی ۱۴

بازار حافظ مشهد: بلوار مصلی

یکی از جاهای دیدنی مشهد است که به سبب معماری سنتی مانند یک اثر باستانی بسیار جذاب و مورد پسند است.این بازار از مغازه های عمده فروشی مواد غذایی ، خشکبار ، مواد شوینده و بهداشتی و طبقه اولش را شرکت های حمل و نقل بین و المللی به خود اختصاص داده اند.
آدرس: مشهد ، انتهای بلوار مصلّی، حاشیه صد متری
شماره تلفن : ۰۵۱۳۶۸۳۰۰۰ /۰۵۱۳۶۸۲۰۰۰ / ۰۵۱۳۶۸۱۰۰۰

بازار قسطنطنیه مشهد : خیابان امام رضا

پاساژ قسطنطنیه از بازارهای قدیمی مشهد است. در پاساژ قسطنطنیه مشهد می‌توانید انواع پوشاک مانتو‌ها در سایز‌های مختلف و انواع کیف، کفش و روسری و... را با قیمت خوب خریداری کنید. قیمت‌های کالاهای موجود در پاساژ قسطنطنیه مشهد مناسب می‌باشد.
ساعات کاری پاساژ قسطنطنیه : ۱۰ صبح الی ۲۲ شب
آدرس: مشهد، خیابان احمدآباد، خیابان امام رضا، رضا ۱

مرکز خرید ویلاژ توریست مشهد : ابتدای جاده طرقبه

ویلاژ توریست مشهد علاوه بر اینکه یک مرکز تجاری است با امکانات تفریحی خود به عنوان مجموعه ای گردشگری نیز شناخته می‌شود. با توجه به قرارگیری این مرکز خرید در ابتدای جاده طرقبه به سرعت بین اهالی مشهد و مسافران به مرکز خریدی شناخته شده تبدیل شد. از امکانات مجموعه ویلاژ توریست مشهد میتوان به فودکورت، کافی شاپ، شهربازی، بولینگ، بیلیارد و پارکینگ اشاره کرد.
ساعت کاری: ۹ الی ۲۳
ساعت کاری در ایام تعطیل: ۹ الی ۲۴
آدرس: مشهد، ابتدای جاده طرقبه، ویلاشهر، مجتمع تجاری تفریحی ویلاژتوریست|
تلفن: ۰۵۱۳۵۵۱۰۹۵۶ – ۰۵۱۳۵۵۱۰۹۵۸


بیشتر بخوانید: ویلاژ‌ توریست مجتمع تجاری مدرن در بهشت گردشگری مشهد


مرکز خرید زیست خاور مشهد : میدان شریعتی

مجتمع زیست خاور اولین مجتمع تجاری و تفریحی مدرن مشهد، با ساختمان تجاری و مسکونی می‌باشد که چند طبقه آن زیرزمین و همکف تجاری و بقیه طبقات مسکونی و اداری هستند. در این مرکز خرید میتوانید انواع و اقسام لوازم لوکس و زینتی، لباس، کفش و ...را خریداری کنید. مطمینا با ورود به این مجموعه مسحور گچبری ها و آینه کاری های آن می‌شوید. این مرکز خرید یکی از عظیم ترین مجتمع های تجاری مسکونی در ایران هست که 700 واحد تجاری دارد و پارکینگ آن هم از ظرفیت 250 خودرو برخوردار است.
صبح ها از ۹:۳۰ الی ۱۳:۳۰ بعد از ظهرها ۱۶ الی ۲۲
مجتمع جمعه ها بسته می باشد
آدرس مجتمع زیست خاور مشهد: میدان دکتر شریعتی، ابتدای خیابان کوهسنگی، زیست خاور

مرکز خرید پروما مشهد : میدان جانباز

مرکز خرید پروما مشهد در چهار طبقه علاوه بر هایپرمارکت بزرگ پروما در طبقه همکف که انواع مواد خوراکی، میوه، البسه، کیف و کفش، لوازم خانگی را ارایه می‌دهد، ۲۵۰ واحد تجاری نیز در طبقات دیگر پاساژ پروما موجود است، که واحد‌های تجاری آن انواع پوشاک، کیف و کفش که جزء برندهای روز دنیا هستند ارایه می‌دهند. البته در مجتمع تجاری پروما زعفران، خشکبار و سوغات نیز بفروش می‌رسد. در طبقه آخر پروما کافی‌شاپ و فست‌فود موجود است. همچنین امکاناتی از قبیل شهربازی، بولینگ، بیلیارد در طبقه آخر مجتمع تجاری پروما برای سرگرمی و تفریح بازدید کنندگان فراهم شده است. پارکینگ مجتمع پروما دارای ظرفیت ۲۰۰۰ خودرو است.
ساعت کار مرکز خرید پروما: همه روزه از ۹ صبح الی ۲۲:۳۰
آدرس: مشهد، ضلع شمال شرقی میدان جانباز
تلفن: ۳۷۶۳۷۴۰۱

مرکز خرید آلتون مشهد : خیابان دانشگاه

برج آلتون مشهد یک مجموعه دیدنی، تجاری – اداری با فضای مناسب پارک خودرو (حدود ۶۰۰ خودرو) به عنوان بلندترین پارکینگ طبقاتی کشور نیز شناخته می‌شود. نمای خارجی و داخلی برج آلتون مشهد جزء لوکس ترین برج‌ها و مراکز خرید کشور به حساب می‌آید. فروشگاه‌های برج آلتون به طور عمده در فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، چرم، کیف و کفش، تلفن همراه و کالاهای دیجیتال فعال هستند.
آدرس برج آلتون: مشهد، بلوار دانشگاه، بین دانشگاه ۲۲ و ۲۳
شماره تماس برج آلتون: ۳۸۴۹۱۲۳۵
وب سایت برج آلتون: alton-tower.ir

مرکز خرید آسمان مشهد : میدان 17 شهریور

مجتمع تجاری آسمان یکی از جدیدترین مجتمع های تجاری شهر مشهد میباشد که در این مجتمع تجاری انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم لوکس به روز به فروش میرسد. مجتمع تجاری آسمان دارای پارکینگ ۱۸ طبقه‌ای و یکی از بزرگترین پارکینگ‌های طبقاتی مراکز خرید مشهد میباشد.
آدرس مجتمع تجاری آسمان : مشهد، میدان ۱۷ شهریور ،مجتمع تجاری آسمان
شماره تلفن مجتمع تجاری آسمان : ۰۵۱۳۳۳۴۹۶۰۲۰
ساعات کاری مجتمع تجاری آسمان : ۸ صبح الی ۲۳ شب

مرکز خرید خورشید مشهد : بلوار احمد آباد

مجتمع تجاری خورشید یکی از شیک ترین پاساژها و مراکز خرید مشهد می‌باشد که در یکی بهترین و پر رفت و آمد ترین نقاط شهر مشهد قرار دارد. در این مجتمع تجاری انواع پوشاک، کیف، شال و روسری و لوازم آرایشی و بهداشتی به فروش میرسد.
آدرس مجتمع تجاری خورشید : مشهد، بلوار احمدآباد، روبروی سه راه راهنمایی ،مجتمع تجاری خورشید
شماره تلفن مجتمع تجاری خورشید : ۰۵۱۳۸۴۴۴۶۵۸
ساعات کاری مجتمع تجاری خورشید: ۹ صبح الی ۲۳ شب

مرکز خرید آرمان مشهد : خیابان نواب صفوی

مجتمع تجاری آرمان مشهد یکی از بزرگترین و مدرنترین مجتمع‌های تجاری، تفریحی و اقامتی مشهد در نزدیکی حرم مطهر امام رضا علیه السلام میباشد و در این مجتمع انواع پوشاک ،لوازم خانگی ،کیف و کفش ،سوغاتی های مشهد و غیره به فروش میرسد.
آدرس مجتمع تجاری آرمان : مشهد ،خیابان نواب صفوی ،نرسیده به بلوار وحدت ،مجتمع تجاری آرمان
شماره تلفن مجتمع تجاری آرمان: ۰۵۱۳۳۳۹۰۰۰۰
ساعات کاری مجتمع تجاری آرمان : ۹ صبح الی ۲۳ شب

مجتمع تجاری کیان سنتر ۱: بلوار جانباز

مجتمع تجاری کیان سنتر یکی از مجتمع های پر رفت و آمد شهر مشهد میباشد. در این مجتمع تجاری انواع پوشاک، لوازم تزیینات و دکوراسیون به فروش میرسد.
آدرس مجتمع تجاری کیان سنتر ۱ : بلوار جانباز، تقاطع بلوار شهید فرامرز عباسی
شماره تلفن مجتمع تجاری کیان سنتر ۱ : ۰۵۱۳۶۱۴۴۳۶۲
ساعات کاری مجتمع تجاری کیان سنتر ۱ : ۸ صبح الی ۲۳ شب

مجتمع تجاری کیان سنتر ۲ : بلوار جانباز

پس از موفقیت مرکز خرید کیان سنتر یک در جذب شهروندان و زایران شهر مشهد ،مجتمع تجاری کیان سنتر ۲ در روبروی مجتمع تجاری کیان سنتر ۱ ساخته شد. در این مجتمع انواع برندهای پوشاک، دکوراسیون و همچنین هایپر مارکت باما و شهربازی قرار دارد.
آدرس مجتمع تجاری کیان سنتر ۲ : بلوار جانباز، تقاطع بلوار شهید فرامرز عباسی ،مجتمع تجاری کیان سنتر ۲
شماره تلفن مجتمع تجاری کیان سنتر ۲ : ۰۵۱۳۶۱۴۴۴۱۴
ساعات کاری مجتمع تجاری کیان سنتر ۲ : ۸ صبح الی ۲۳ شب

مرکز خرید الماس شرق مشهد : بلوار خیام

مجتمع تجاری الماس شرق یکی از معروفترین مراکز خرید مشهد میباشد که در این مجتمع تجاری انواع لوازم خانگی ،چینی و بلور، صوت و تصویر، رایانه، تلفن همراه، کیف و کفش، پوشاک، صنایع دستی و لوازم لوکس و دکوری به فروش میرسد.
آدرس مجتمع تجاری الماس شرق : مشهد ،انتهای بلوار خیام ،بلوار بهارستان ،مجتمع تجاری الماس شرق
شماره تلفن مجتمع الماس شرق : ۰۵۱۳۷۱۱۳۱۱۱
ساعات کاری مجتمع تجاری الماس شرق : ۱۰ صبح الی ۲۳ شب

مرکز خرید وصال مشهد : بلوار خیام

مجتمع تجاری وصال مشهد از جدیدترین مراکز خرید مشهد میباشد که در آن انواع پوشاک ،برندهای پوشاک مردانه ،کیف و کفش ،آرایشی و بهداشتی ،لوازم خانگی و کادویی به فروش میرسد.
آدرس مجتمع تجاری وصال :انتهای بلوار خیام شمالی، بلوار بهارستان، جنب مجتمع تجاری الماس شرق
شماره تلفن مجتمع تجاری وصال : ۰۵۱۳۷۱۱۵۵۵۵
وب سایت رسمی مجتمع تجاری وصال : www.vesal-center.com
ساعات کاری مجتمع تجاری وصال : ۱۰ صبح الی ۲۳ شب

مرکز خرید کاسپین مد مشهد : بلوار سجاد

مجتمع تجاری کاسپین مد یکی از شیکترین مراکز خرید مشهد بشمار میرود و در این مجتمع تجاری برندهای معروف و جهانی مثل مانگو، اسپرینگ فیلد، دبنهامز، دیزل، جیوکس و… قرار دارند.
آدرس مجتمع تجاری کاسپین مد : مشهد ،بلوار سجاد، چهارراه بزرگمهر، مجتمع تجاری کاسپین مد
شماره تلفن مجتمع تجاری کاسپین مد : ۰۵۱۳۷۶۷۸۶۶۱
ساعات کاری مجتمع تجاری کاسپین مد : ۸ صبح الی ۲۳ شب

بازار مرکزی مشهد

بازار مرکزی مشهد از مراکز خرید پر‌طرفدار و پر‌رونق شهر مشهد میباشد و در این بازار انواع سوغات مشهد مثل زرشک، زعفران، مهر و جانماز و سجاده و انگشترهای فیروزه و عقیق، انواع پوشاک، بدلیجات، لوازم بهداشتی و آرایش و فرش به فروش میرسد.
آدرس بازار مرکزی مشهد : مشهد ، چهارراه شهدا به سمت حرم مطهر رضوی ،بازار مرکزی مشهد
شماره تلفن بازار مرکزی مشهد : ۰۵۱۳۲۲۲۲۵۷۱
ساعات کاری بازار مرکزی مشهد : ۹ صبح الی ۲۴ شب

بازار سپاد مشهد

بازار بزرگ بین المللی سپاد مشهد یکی از بازارهای شهر مشهد میباشد که در کنار مجتمع های تجاری الماس شرق و مجتمع وصال قرار دارد و در آن انواع سوغاتی های شهر مشهد به فروش میرسد.
آدرس بازار سپاد : مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی ،بازار بین المللی سپاد
شماره تلفن بازار سپاد : ۰۵۱۳۷۱۱۳۱۱۱

بازارچه جنت مشهد

بازار جنت یکی از بازارهای قدیمی مشهد در اطراف حرم مطهر رضوی میباشد که در این بازار انواع پوشاک و کیف و کفش به فروش میرسد.
آدرس بازار جنت: خیابان چمران، نرسیده به میدان سعدی، خیابان جنت

پاساژ حکیم مشهد (بازار روس‌ها)

بازار حکیم مشهد به واسطه حضور فروشندگان روس و عرضه کالاهای روسی به بازار روس‌ها معروف شده است. در این بازار انواع پوشاک، کیف و کفش، کریستال و نقره‌جات، آرایشی و بهداشتی، بدلیجات، لوازم‌خانگی و اسباب‌بازی به فروش میرسد.
آدرس بازار حکیم : مشهد‌، خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان شهدا، روبروی اداره کل آموزش و پرورش مشهد ،بازار روس ها
ساعات کاری بازار حکیم مشهد : ۹ صبح الی ۱۴ ظهر و ۱۶ عصر الی ۲۲:۳۰ شب

برج سلمان مشهد

مجتمع تجاری اداری سلمان یکی از پیشرفته ترین برج های شهر در بین مراکز خرید مشهد میباشد که در این مجتمع تجاری انواع پوشاک، محصولات آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش، زیور آلات، کامپیوتر و لوازم جانبی به فروش میرسد.
آدرس مجتمع تجاری سلمان : تقاطع خیابان سلمان فارسی و خیابان راهنمایی
شماره تلفن مجتمع تجاری سلمان : ۰۵۱۳۸۴۸۱۰۱۰
ساعات کاری مجتمع تجاری اداری سلمان : ۹:۳۰ صبح الی ۲۲:۳۰ شب

غذاهای محلی مشهد

از معروف‌ترین غذاهای شهر مشهد می‌توان به دیگچه، شیشلیک، شله مشهدی، کوکو شیرین و چنگالی اشاره کرد. شلهٔ مشهدی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده‌است. این غذا هر ساله به‌ویژه در ماه‌های محرم و صفر و در مجالس عزاداری طبخ می‌شود.

سوغات و صنایع دستی مشهد

مهم‌ترین سوغات‌های مشهد شامل زعفران، زرشک، نبات، هل، خشکبار، ادویه، قالی و گلیم و نمد، انگشتر فیروزه و عقیق، محصولات چرمی و دیگ‌های سنگی می‌شود. دیگ‌ها و ظروف سنگی که در اصطلاح عامهٔ مردم مشهد «هرکاره» نامیده می‌شود، از قرون گذشته یکی از مهم‌ترین سوغات مخصوص مشهد به‌شمار می‌آید.

چگونه به مشهد برویم؟

سفر به مشهد با هواپیما

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد  دومین فرودگاه پرتردد کشور محسوب می‌شود که روزانه حداقل برای 170 و حداکثر 240 پرواز خدمات ارائه می‌دهد. به طور متوسط روزانه 22000 مسافر داخلی و خارجی از این فرودگاه استفاده می‌کنند که بالغ بر 20 درصد آنها مسافر خارجی هستند. این فرودگاه به 34 مسیر داخلی و 20 مسیر خارجی پرواز مستقیم دارد. 14 شرکت هواپیمایی داخلی و 16 شرکت خارجی در این فرودگاه فعالیت دارند.
مدت زمان پرواز تا مشهد (این مدت زمان ممکن است بسته به شرایط آب‌و‌هوا و یا نوع پرواز متغیر باشد)

 • پرواز تهران مشهد : مدت زمان تخمینی 1 ساعت و 20 دقیقه
 • پرواز اصفهان مشهد : مدت زمان تخمینی 1 ساعت و 11 دقیقه
 • پرواز یزد مشهد : مدت زمان تخمینی 59 دقیقه
 • پرواز شیراز مشهد : مدت زمان تخمینی 1 ساعت و 25 دقیقه
 • پرواز کیش مشهد : مدت زمان تخمینی در پروازهای مستقیم 2 ساعت
 • پرواز قشم مشهد : مدت زمان تخمینی 2 ساعت
 • پرواز تبریز مشهد : مدت زمان تخمینی 1 ساعت و 43 دقیقه
 • پرواز اهواز مشهد : مدت زمان تخمینی 1 ساعت و 39 دقیقه
 • پرواز بندرعباس مشهد : مدت زمان تخمینی 1 ساعت و 31 دقیقه

مقایسه قیمت و رزرو هتل ارزان در مشهد از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

سفر به مشهد با قطار

راه آهن مشهد  که در مرکز شهر و نزدیک حرم امام رضا (ع) قرار دارد یکی از بیست شاهکار معماری بعد از جنگ جهانی دوم در آسیا و زیباترین و مجهزترین ایستگاه راه‌آهن ایران است. به طور میانگین سالانه 14 میلیون مسافر از طریق این راه آهن جابه جا می‌شوند. حدود 30 درصد از زائران از طریق قطار وارد مشهد می‌شوند.
خطوط ریلی که به به این ایستگاه راه دارند شهر های تهران، شاهرود، سمنان، طبس، اصفهان، تبریز، مهاباد، اهواز، شبستر، ملایر، قم، زنجان، قزوین، کرج، کاشان، یزد، کرمان، بندرعباس، ساری، شیراز و سرخس هستند. تمامی شهر های نام برده دارای قطارهایی برای مسیر های رفت و برگشت از مشهد به تمام مقاصد نامبرده هستند.

ایستگاه راه آهن مشهد

مدت زمان سفر به مشهد با قطار

 • قطار تهران مشهد : میانگین 12 ساعت
 • قطار اصفهان مشهد: میانگین 18 ساعت
 • قطار شیراز مشهد: میانگین 24 ساعت
 • قطار یزد مشهد : میانگین 14 ساعت و 30 دقیقه
 • قطار قم مشهد : میانگین 13 ساعت
 • قطار تبریز مشهد : میانگین 25 ساعت
 • قطار اهواز مشهد : میانگین 26 ساعت
 • قطار بندرعباس مشهد : میانگین 22 ساعت
 • قطار ساری مشهد : میانگین 15 ساعت

سفر به مشهد با اتوبوس

 • از شمال: پایانه معراج
 • از جنوب: پایانه امام رضا
 • از شرق: پایانه راه ابریشم

زمان سفر به مشهد با اتوبوس

 • تهران مشهد: 891 کیلومتر میانگین 12 ساعت
 • اصفهان مشهد: 1157 کیلومتر میانگین 13 ساعت
 • شیراز مشهد: 1400 کیلومتر میانگین 16 ساعت
 • یزد مشهد: 930 کیلومتر میانگین 11 ساعت
 • قم مشهد: 954 کیلومتر میانگین 11 ساعت
 • تبریز مشهد: 1525 کیلومتر میانگین 16 ساعت
 • اهواز مشهد: 1632 کیلومتر میانگین 19 ساعت
 • بندرعباس مشهد: 1560 میانگین 18 ساعت

سفر به مشهد با ماشین

 • مشهد از شمال : شهرستان کلات و جاده مشهد کلات
 • مشهد از شمال شرق : شهرستان سرخس و جاده مشهد سرخس
 • مشهد از جنوب : شهرستان تربت حیدریه
 • مشهد از جنوب شرق : از شهرستان نیشابور و از دو راه آزادراه مشهد-باغچه و راه مشهد مُلک آباد
 • مشهد از جنوب شرق : از شهرستان فریمان و تربت جام و مرز کشور افغانستان
 • مشهد از جنوب غرب : از شهرستان طرقبه شاندیز
 • مشهد از شمال غرب : از شهرستان چناران و جاده قوچان

مقایسه قیمت و رزرو هتل لوکس در مشهد از سایت های معتبر 

مشاهده و رزرو

نام خیابان های مشهد | گشت و گذار در شهر

در شهر مشهد تاکسیرانی، اتوبوس‌رانی و مترو برای جابه جایی درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.برای دستیابی به اطلاعات بیشتر میتوانید در نقشه آنلاین مشهد  به موارد: ترافیک آنلاین، پارکینگ‌ها، مسیریابی خطوط اتوبوس، منطقه‌های شهرداری، محدوده طرح ترافیک، جایگاه‌های CNG، مراکز معاینه فنی، پایانه‌های مسافربری، قطار شهری، ایستگاه دوچرخه، پارکینگ معلولین و جایگاه‌های بنزین و مسیرهای دسترسی به جاهای دیدنی مشهد دسترسی پیدا کنید.
برای اینکه در مشهد برای یافتن مسیرها به مشکل نخورید بد نیست نام مردمی چند خیابان را که با نام رسمی آن تفاوت دارند بدانید.

 • خیابان دیالمه: خسروی
 • خیابان رضا: سی متری اول
 • خیابان ابوذر غفاری: سی متری دوم
 • خیابان پاسداران: جم
 • خیابان امام خمینی: ارگ
 • خیابان آخوند خراسانی: خاکی
 • خیابان شهید اندرزگو: خسروی نو
 • خیابان امام رضا: تهران
 • میدان 15 خرداد: فلکه ضد
 • میدان طالقانی: میدان احمدآباد
 • میدان شریعتی: میدان تقی آباد
 • میدان بیت المقدس: فلکه آب
 • میدان بسیج مستضعفین: فلکه برق 

برای مشاهده لیست هتل های مشهد و همچنین مقایسه قیمت هتل در مشهد می توانید به سایت سلطان سفر مراجعه کنید.همچنین در صورتیکه قصد رزرو هتل آپارتمان در مشهد و یا اجاره سوییت در مشهد را دارید سلطان سفر بهترین و ارزان ترین قیمت ها را به شما معرفی می کند.

اجاره سوییت در مشهد

مشاهده و رزرو
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهد:

پرسش و پاسخ

جاهای دیدنی مشهد در نزدیکی حرم کجاست؟

مشهد به عنوان دومین شهر بزرگ ایران به سبب وجود بارگاه مطهر امام رضا(ع) یکی از پرطرفدارترین مقاصد سفر در ایران است. اگر عازم مشهد هستید و می خواهید در کنار زیارت حرم امام رضا (ع) جاهای دیدنی مشهد در نزدیکی حرم را نیز ببینید، مسجد گوهرشاد، باغ موزه نادری، بازار رضا مشهد و... از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد در نزدیکی حرم هستند.

مکان‌های دیدنی مشهد که با مترو میشه رفت؟

خیلی از جاهای دیدنی مشهد با مترو امکان دسترسی دارند، یعنی حتی اگر اولین بار است به مشهد سفر می کنید به سادگی میتوانید با مترو در سطح شهر به گشت و گذار بپردازید. از جمله جاهای دیدنی مشهد با مترو میتوان به بوستان ریحانه، پارک و باغ وحش وکیل آباد، ایستگاه مترو هفت تیر نزدیک به بام هفت تیر، پارک ملت و مترو شهدا نزدیک به باغ موزه نادری اشاره کرد.

تفریحات هیجان انگیز مشهد کجاست؟

اگر می خواهید در سفر به مشهد تجربه های جدید و هیجان انگیز داشته باشید در بین مکان های تفریحی مشهد می توانید تفریحات هیجان انگیز مشهد مانند پارک ساحلی آفتاب با امکانات بی نظیر، هلیوم پارک مشهد، پیست اسکی شیرباد، پیست اسکی روی یخ پدیده شاندیز، پاراموتور یا پاراگلایدر شاندیز، تونل باد صبا و پینت بال شوت ایکس مشهد را تجربه کنید.

عید کجا بریم تو مشهد که خوش بگذره؟

حرم امام رضا (ع) یکی از شلوغ ترین جاهای دیدنی مشهد در نوروز و به خصوص در زمان تحویل سال است. اگر خواستید عید نوروز و سال جدید را در جوار حرم امام رضا(ع) آغاز کنید می توانید پس از آن بازدید از جاهای دیدنی مشهد از جمله موزه ها، خانه های تاریخی، آٰرامگاه ها مثل آرامگاه فردوسی و… را در برنامه مشهدگردی خود قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سلطان سفر مراجعه کنید.