چالیدره مشهد طرقبه

مشهد - طرقبه - کیلومتر ۲ جاده نقندر - مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره طرقبه

معرفی چالیدره مشهد طرقبه

  • زمان بازدید: همه روزه ۹ صبح تا ۲۴ بامداد
  • آدرس دقیق: استان خراسان رضوی، مشهد، طرقبه، کیلومتر ۲ جاده نقندر، چالیدره.

چالیدره مشهد یکی از مکان‌های تفریحی معروف در شرق کشور است. در این مجموعه تفریحی، بخش‌های جذابی وجود دارد که کنار هم قرار گرفتن آن‌ها را در کمتر مکان تفریحی در ایران می‌توان دید. همچنین هزینه ورود ارزان آن به علاوه امکانات رفاهی متعدد چالیدره را به یکی از مکان‌های گردشگری جذابی تبدیل کرده که بسیاری از مردم می‌توانند اوقات خوش و درخشانی را در این مکان سپری کنند. برای شناخت بیشتر این مکان تفریحی جذاب با ما همراه باشید.

تاریخچه چالیدره

چالیدره یکی از دره‌های شهرستان طرقبه واقع در مشهد است. این شهرستان در بخش‌های کوهستانی خراسان قرار دارد و دارای دره‌های زیادی است که هر کدام از آن‌ها با پوشش گیاهی تنکی که دارند، منظره‌ای چشم‌نواز را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.

چالیدره در ابتدا یک سد خاکی بود که برای تامین آب شرب و کشاوری طرقبه استفاده می‌شد. ساخت این سد خاکی از سال 1376 شروع شد و در سال 1381 تمام شد. پس از مدتی که از ساخت این سد گذشت، مردم مشهد به حهت تفریح در این منطقه جمع می‌شدند. با استقبال مردم از چالیدره شهرداری به فکر ساخت یک مکان تفریحی در این منطقه افتاد تا بازدیدکنندگان بیشتری را به این منطقه زیبا و خوش و آب و هو بکشاند. تا به امروز امکانات متعددی چون انواع رستوران‌ها، بانجی جامپینگ، قایق پدالی، تله کابین و ... به این مکان اضافه شده است. گفتنی است مساحت کلی این منطقه در حدود 150 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 1433 متر است.

امکانات رفاهی چالیدره

بانجی جامپینگ: بانجی جامپینگ از هیجان‌انگیزترین بخش‌های این مکان تفریحی است. لذت پریدن از ارتفاعی بلند و معلق ماندن را با بانجی جامپینگ چالیدره مشهد تجربه کنید. اگر از افرادی هستید که ترس از ارتفاع نداشته و به دنبال کسب تجربه‌های هیجان‌انگیز هستند، استفاده از بانجی جامپینگ می‌تواند آن هیجان نابی که به دنبالش هستید را به شما بدهد.

زیپ لاین: از دیگر تفریح‌های جالب چالیدره زیپ لاین است. یک قسمت از طناب این زیپ لاین به بخش مرتفعی از کوه متصل شده و بخش دیگر آن به کمر کوه متصل است. قرقره‌ای به طناب اصلی وصل است که فرد با آویزان شدن از آن در جهت شیب سر می‌خورد و از کوه پایین می‌آید. زیپ لاین نیز از دیگر تفریح‌های هیجانی است که آدرنالین را در بدن فرد به اوج خود می‌رساند.

تله سیژ: با تله سیژ می‌توانید به بالای دره بروید و برگردید. گذشتن از مسیر روی دریاچه و دیدن کوه‌ها و درخت‌ها منظره‌ای منحصر به فرد را به پیش چشمان شما به تصویر می‌کشد.

تله کابین: تله کابین چالیدره طولی 270 متر دارد و با گذشتن از روی دریاچه تجربه جالبی را برای شما رقم می‌زند. اگر با خانواده به این مکان رفتید، لذت استفاده از تله کابین را از دست ندهید.

ترن کوهستان: از دیگر وسایل جذاب موجود در این مکان تفریحی ترن کوهستان است که قابلیت بالا بردن آدرنالین را در بدن هر فردی دارد. 

آموزش غواصی در دریاچه: تجربه غواصی همیشه می‌تواند یکی از تجربه‌های جذاب در زندگی هر فردی باشد. در کنار قایق پدالی و قایق موتوری در چالیدره، می‌توان از آموزش غواصی نیز در فصل‌های گرم‌تر سال بهره برد.

مرکز ماساژ ماهی: از ماساژ ماهی برای از بین بردن بافت‌های مرده پوست استفاده می‌شود. یک نوع ماهی در این نوع از ماساژ وجود دارد که با مکیدن و ترشح نوعی آنزیم، پوست‌های مرده بدن را از بین می‌برد.

رستوران برج گردان: پس از گذراندن وقت با وسیله‌های تفریحی موجود در چالیدره، می‌توانید به رستوران گردان بروید و از منوی غذای فرنگی و ایرانی آن استفاده کنید. این رستوران مکانی منحصر به فرد برای خوردن غذا و یا عصرانه است.

بهترین زمان سال برای بازدید از چالیدره

چالیدره در دل طرقبه قرار دارد. از آن جایی که طرقبه مکانی کوهستانی و ییلاقی است، همیشه زمستان‌های سردی را تجربه کرده است. اگر با سرما مشکل خاصی ندارید و اذیت نمی‌شوید، بازدید از چالیدره در فصل زمستان زیبایی‌های بسیاری از این منطقه را به شما نشان می‌دهد، ولی به طور کل بهترین زمان بازدید از این مکان فصل بهار است که هوا معتدل بوده و خنکای هوا لذت استفاده از این مکان تفریحی را چندین برابر می‌کند. 

چگونه به چالیدره برویم؟

برای دسترسی به این مکان بهترین راه استفاده از ماشین شخصی است. خود را به اتوبان وکیل آباد رسانده، مسیر را تا انتها به سمت غرب بروید تا زمانی که به یک میدان بزرگ برسید. بلوار امام رضا در خروجی سوم این میدان قرار دارد، آن را پیدا کرده و وارد بلوار شوید. بلوار را تا انتها طی کرده و به جاده کمربندی برسید. این جاده را نیز پیش بروید تا به جاده نقندر بشوید. پس از ورود به جاده نقندر با گذشتن دو کیلومتر از مسیر، چالیدره را می‌توانید در سمت چپ خود مشاهده کنید.

 2  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این جاذبه نظر می دهد: