جاهای دیدنی کاشان، مرواریدی در کویر های ایران

جاهای دیدنی کاشان، مرواریدی در کویر های ایران

کاشان به‌ لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری یکی از غنی‌ترین مناطق ایران به‌شمار می‌رود. بیشتر جاذبه‌های گردشگری کاشان حائز اهمیت تاریخی‌اند. قدمت اکثر بناهای تاریخی حائز اهمیت گردشگری در این منطقه عمدتاً به دوره‌ی قاجار بازمی‌گردد. شماری از این جاذبه‌های تاریخی گاه به‌لحاظ طبیعی و مذهبی نیز مهم شمرده می‌شوند. معماری اکثر بناهای تاریخی در کاشان آن‌چنان زیباست که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌سازد. خانه‌های تاریخی در کاشان یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های این منطقه به‌شمار می‌روند. زیبایی این خانه‌ها و ظرافت به‌کار رفته در معماری آن‌ها هرساله مسافران زیادی را به کاشان می‌کشاند. جاذبه‌های طبیعی نیز از جاهای دیدنی کاشان در بهار به‌شمار می‌روند. این جاذبه‌ها نیز بر اهمیت گردشگری شهر می‌افزایند. در ادامه، شماری از جاذبه‌های گردشگری کاشان به‌اختصار معرفی می‌گردد.

جاذبه‌های مذهبی

بناهای مذهبی در کاشان همواره از جمله پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری این شهر بوده‌اند. شمار زیادی از علاقه‌مندان سالانه از این بناها بازدید می‌کنند. ابنیه‌ی مذهبی علاوه بر اهمیت دینی، عمدتاً دارای پیشینه‌ی تاریخی قابل توجهی نیز هستند؛ همچنین معماری زیبای این ابنیه بر جذابیت‌های آن‌ها می‌افزاید. در ادامه، تعدادی از جاذبه‌های مذهبی کاشان معرفی شده است.

مسجد آقابزرگ

آدرس: خیابان فاضل نراقی

مسجد-آقا-بزرگ

مسجد جامع کاشان

آدرس: خیابان باباافضل، محله‌ی میدان کهنه

مسجد-جامع-کاشان

جاذبه‌های تاریخی

بی‌تردید جاذبه‌های تاریخی به‌لحاظ کمیت مهم‌ترین جاذبه‌های شهر کاشان به‌شمار می‌روند. انواع خانه‌های قدیمی با معماری کم‌نظیر کاشان را به شهری گردشگرپذیر تبدیل کرده است. قدمت خانه‌های قدیمی در کاشان عمدتاً به دوره‌ی قاجار بازمی‌گردد. این ابنیه نمونه‌هایی از عالی‌ترین شکل معماری خانه‌ها در آن دوره به‌شمار می‌روند. علاوه بر خانه‌ها، جاذبه‌های پرشمار دیگری نظیر تپه‌ی سیلک با قدمتی هشت‌هزارساله کاشان را به‌لحاظ تاریخی به شهر پراهمیتی بدل ساخته‌اند. در ادامه، به شماری از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی کاشان خواهیم پرداخت.

خانه‌ی بروجردی‌ها

آدرس: خیابان علوی، محله‌ی سلطان امیر احمد

خانه-بروجردی-ها-کاشان

خانه‌ی طباطبایی‌ها

آدرس: خیابان علوی، کوی سلطان امیر احمد

خانه-طباطبایی-ها

خانه‌ی عباسیان

آدرس: خیابان علوی، کوی سلطان امیر احمد

خانه-عباسیان-کاشان

خانه‌ی عامری‌ها

آدرس: خیابان علوی، کوی سلطان امیر احمد

خانه-عامری-ها-کاشان

حمام سلطان امیر احمد

آدرس: خیابان علوی، کوی سلطان امیر احمد

حمام-سلطان-امیر-احمد-کاشان

بازار کاشان

آدرس: خیابان باباافضل

بازار-کاشان

تیمچه امین‌الدوله

آدرس: خیابان باباافضل، بازار کاشان

موزه‌ی ملی کاشان

آدرس: انتهای خیابان امیرکبیر، باغ فین

موزه-ملی-کاشان

خانه‌ی موزه‌ی عروسک و اسباب‌بازی کاشان

آدرس: خیابان علوی، روبه‌روی خانه‌ی طباطبایی‌ها، کوچه‌ی علامه

خانه-موزه-عروسک-اسباب-بازی-کاشان

تپه‌ی سیلک کاشان

آدرس: جنوب غربی کاشان، سمت راست جاده‌ی کاشان به فین

تپه-سیلک-کاشان

باغ فین کاشان

آدرس: ۹ کیلومتری مرکز کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر

باغ-فین-کاشان

جاذبه‌های طبیعی

جاذبه‌های طبیعی کاشان از جمله جاهای دیدنی کاشان در بهار به‌شمار می‌روند. طبیعت در این مناطق عمدتاً در آغاز سال در اوج شکوفایی خود است. مناظر بکر این جاذبه‌ها آن‌ها را در شمار محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در کاشان قرار داده است. هرساله شمار زیادی از مسافران از جاذبه‌های طبیعی کاشان بازدید به‌عمل می‌آورند. در ادامه، شماری از این جاذبه‌ها معرفی شده‌اند.

قمصر کاشان

آدرس: ۳۰ کیلومتری جنوب کاشان

قمصر-کاشان

غار نیاسر

آدرس: ۳۰ کیلومتری شمال غربی کاشان، نیاسر

غار-نیاسر

همان‌طور که مشاهده شد، کاشان یکی از مهم‌ترین مناطق ایران به‌لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری است. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کاشان می‌توان به خانه‌های آن که از نظر قدمت تاریخی به دوره‌‌ی قاجار بازمی‌گردند، اشاره کرد. آیین‌ گلاب‌گیری از دیگر مشخصه‌های کاشان است که بر اهمیت یک جاذبه‌ی گردشگری طبیعی همچون قمصر می‌افزاید؛ جاذبه‌های طبیعی از مهم‌ترین جاهای دیدنی کاشان در بهار هستند. همان‌طور که در ابتدای این یادداشت دیدیم، مساجد کاشان نیز علاوه بر معماری چشمگیر و اهمیت تاریخی، به‌لحاظ مذهبی نیز مهم به‌شمار می‌روند.

به‌طور کلی، جاهای دیدنی کاشان عمدتاً از لحاظ تاریخی حائز اهمیت قابل توجهی‌اند. معماری این جاذبه‌های تاریخی کم‌نظیر و مسحورکننده است. همین معماری خاص بناهای تاریخی در کاشان است که باعث می‌شود مسافران زیادی همواره این شهر برای بازدید انتخاب کنند؛ نمی‌توان به جاذبه‌های تاریخی و معماری خاص آن‌ها علاقه‌مند بود و از سفر به کاشان و بازدید از خانه‌های پرشمار، مساجد و سایر جاهای دیدنی‌اش چشم‌پوشی کرد.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهد:

مطالب مرتبط

همه مطالب