جاهای دیدنی چالوس | آشنایی با بهشت گردشگران؛ چالوس

جاهای دیدنی چالوس | آشنایی با بهشت گردشگران؛ چالوس

چالوس یکی از شهرهای استان مازندران است که در جلگه میانی ساحل‌های دریای خزر قرار دارد و از نظر جاذبه‌های گردشگری یکی از مناطق بسیار پربار ایران است. مردم چالوس مازندرانی و گیلکی صحبت می کنند. حتما تا به حال نام جاده چالوس را شنیده‌اید یا از آن مسیر عبور کردید و مجذوب زیبایی‌های آن شده اید. در ادامه این مطلب قصد داریم که در مورد جاذبه‌های چالوس با هم صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید!

 لیست کامل جاهای دیدنی چالوس

شهرک توریستی نمک آبرود

شهرک توریستی نمک آبرود چالوس

شهرک توریستی و ویلایی نمک آبرود در فاصله 12 کیلومتری از غرب چالوس و بین چالوس و تنکابن قرار دارد. این شهرک دارای شرایط مناسب آب و هوایی، طبیعت زیبا، امکانات تفریحی بسیار عالی و بی نظیر است. مکان‌های تفریحی و دیدنی این شهرک عبارتند از:

  • تفریحگاه‌های ساحلی ماسه‌ای
  • دریاچه زیبای لاک پشت‌ها
  • سورتمه سواری
  • دو خط تله کابین با نمایی بسیار زیبا
  • باشگاه تیراندازی
  • پرواز تفریحی و آموزشی با هلیکوپتر و هواپیما
  • داشتن مراکز خرید و محل های بسیار زیبا و عالی برای پیاده روی.
  • ​​​​​​​منظره‌های بسیار زیبا

آبشار آکاپل

آبشار اکاپل چالوسآبشار آکاپل دارای چشم‌اندازی سرسبز و زیباست و در میان جنگل کوهستانی سردی‌چال کلاردشت قرار دارد. این آبشار یکی از پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد کلاردشت است که همراه با دریاچه ولشت و جنگل‌های زیبا یک مکان عالی برای گردشگران می باشد.

کاخ چایخوران

کاخ چایخوران چالوساین کاخ استراحتگاه موقت و کوتاه مدت مربوط به دوره پهلوی اول بوده است و حدود هفتاد سال قبل ساخته شده است و حدود 4000 متر مربع وسعت دارد این کاخ در جنوب میدان معلم واقع شده و به سبک معماری اروپایی ساخته شده است.

کاخ اجابت

کاخ اجابت چالوساین کاخ در شهر کلاردشت و در دامنه‌های بلندی که بر روی شهر مشرف هستند واقع شده‌اند و تقریبا 50 کیلومتر با چالوس فاصله دارد، این بنا که در اوایل دوران پهلوی ساخته شده است دارای تزیینات گچ‌بری، سنگ و نقش‌های بسیار زیباست که معماری آن به سبک معماری اروپایی و داخل آن نیز دارای اشیا و لوسترهای زیبا و نفیس می‌باشد . حیاط زیبای آن نیز پوشیده از درختان نراد است که حس بسیار خوبی به این بنای باشکوه دادند.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت چالوس

این دریاچه در میان دره‌ایی عمیق در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمانِ علم کوه قرار دارد. این دریاچه حدود 13 هکتار وسعت دارد و آب آن شیرین است، عمق آن به بیش از 20 متر می‌رسد و محل زندگی پرندگان مهاجر و ماهی‌های گوناگونی می‌باشد. این دریاچه مناظر بکر و دیدنی دارد که می تواند شما را شگفت زده کند.

غار یخ مراد

غار یخ مراد چالوسغار یخ مراد در نزدیکی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس قرار دارد، فاصله این غار از تهران حدود 65 کیلومتر قرار دارد،دهانه غار یخ مراد حدود 3 متر و ارتفاع دهانه حدود 8 متر می‌باشد. بهترین زمان بازدید، اسقند و فروردین است، چرا که قندیل های این غار در این ماه‌ها به اوج زیبایی خود می رسند ماه‌های اسفند و فروردین پیشنهاد می‌شود زیرا قندیل‌های زیبای غار یخ مراد در این ماه‌ها در بهترین وضعیت خود به سر می‌برند.

آبشار هریجان

ابشار هریجان چالوسزمانی که در حال عبور از جاده چالوس هستید، فرعی های بسیاری وجود دارد که هر کدام شما را به مناطقی دیدنی می‌رساند، یکی از این مناطق دیدنی، روستای «هریجان» است که آبشاری بلند دارد و با کمتر از 10 کیلومتر فاصله از جاده چالوس و پیچ‌های مختلف به یک آبشار بکر با طبیعتی بسیار زیبا خواهید رسید. این آبشار که حدود 80 متر ارتفاع دارد می‌تواند یکی از استراحتگاه‌های بسیار دم دست و راحت برای ساکنین تهران مناسب می‌باشد.

دریاچه سد دریوک

دریاچه سد دریوک چالوسدریاچه سد دریوک چالوس با وسعتی حدود 1 هکتار و عمق 5 متر؛ رو به روی دره ولی آباد هزارچم واقع شده است و محل زندگی پرندگان بومی و وحشی است. پیشنهاد می‌شود برای بازدید از این دریاچه آب شیرین و پرندگان بی‌نظیر آن مانند غاز و مرغابی، زمستان به آنجا سفر کنید.

آبشار سواسره

آبشار سواسره چالوس

این آبشار نزدیک به 100 متر ارتفاع دارد، در بالادست ناحیه ای از بلده قرار گرفته و دارای آب فراوان می‌باشد. فضای آن کوهستانی و بیشه‌ای است و چشم اندازهای بکر و شگفت‌انگیز زیبایی این منطقه را دوچندان کرده سواسره منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و دارای چشم اندازهای فوق العاده ای است. واژه سواسره به معنای نسیم صبحگاهی است. البته گفتنی است که شما می توانید در منطقه بلده چندین آبشار دیگه را نیز بازدید کنید که هر کدام زیبایی های خود را دارند.

پارک جنگلی چالوس (پارک جنگلی فین)

پارک جنگلی فین چالوس

پارک جنگلی فین چالوس 6 کیلومتری چالوس بین چالوس و مرزن آباد، بعد از پلیس راه چالوس قرار دارد و می‌توانید از آن دیدن کنید. در دل جنگلهای انبوه و سرسبز پارک جنگلی فین چالوس تالابی پوشیده از نی و گیاهان مردابی که سطح و اطراف آن پوشیده از نیلوفر آبی می‌باشد. پیشنهاد ما این است که یک سفر دلچسب برای اردیبهشت ماه به این پارک جنگلی برنامه ریزی کنید.

دریاچه حصارچال

دریاچه حصارچال چالوس

این دریاچه محل بسیار دلنشینی برای علاقه‌مندان به طبیعت در ماه‌های گرم سال است. این دریاچه از طرف شمال بعد از دشت حصارچال قرار گرفته است و حدود 3800 متر از سطح دریای خزر ارتفاع دارد. در فصل تابستان شما گردشگران زیادی را در اطراف این دریاچه خواهید دید، رنگ آب دریاچه حصار چال به سان آسمان آبی رنگ به نظر می‌رسد و از جمله دریاچه‌های متعلق به دوران چهارم زمین‌شناسی محسوب می‌شود.

تالاب کندوچال

 تالاب کندوچال چالوس

مرداب کندوچال یکی از مکان های دیدنی و ناشناخته استان مازندران و البته شهرستان چالوس است که در میان جنگل فین چالوس در ارتفاع 730 متری از سطح دریا قرار گرفته. این تالاب یک هکتار وسعت و حدود ۴ تا ۵ متر عمق دارد، آب این مرداب از چشمه های اطراف تامین می شود و شیرین است. غیر از درختان جنگلی که دورتادور آن را فرا گرفته اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است و همچنین اگر در فصل اردیبهشت به این تالاب زیبا سفر کنید، سطح تالاب را گل های نیلوفر زیبا پوشانده اند.

مرداب هسل

مرداب هسل چالوس

مرداب هسل مردابی است که در مجاورت روستای طلاجو از توابع شهرستان چالوس در منطقه‌ای جنگلی به نام مشعل واقع شده که از جنوب به جنگل‌های سوته‌لار و منطقه کردشت می‌رسد. در زمان‌های قبل حجم آب این مرداب بیشتر بوده و در بعضی از نقاط عمق آن از 15 متر نیز بیشتر برآورد می‌شده است، حدود ۵۰ سال قبل تعداد ۱۰ الی ۱۵ خانوار جهت دامداری در مجاورت هسل زندگی می‌کردند و یکی از نکات بسیار مهم در مورد این دریاچه رنگ آن می‌باشد که حاشیه آن به رنگ سبز است و هر چقدر به سمت مرکز این مرداب نزدیک شوید، رنگ آن به سمت قرمز می‌رود.

ساحل رادیو دریا

این ساحل که نزدیکترین ساحل به شهر تهران می باشد یکی از سواحل زیبایی است که می توانید با خیال راحت با خانواده خود به آن محل بروید. این ساحل دارای تمام امکانات رفاهی است که شما و خانواده خود به  آنها نیاز پیدا خواهید کرد. از امکانات این ساحل می‌توان موارد زیر را نام برد:
پارک جنگلی، پارک بازی کودکان، فروشگاه‌های مختلف، منطقه شنا برای آقایان و بانوان، رستوران، هتل آپارتمان و...

موزه خودروهای تاریخی ایران

این نمایشگاه در نمک آبرود چالوس برپا شده و 25 خودروی تاریخی در آن وجود دارد که 10 عدد از این خودروها را فقط در این موزه خواهید دید. پس اگر طرفدار ماشین‌های کلاسیک هستید بدون معطلی به سراغ این نمایشگاه بروید. قدیمی ترین خودروی موجود در این موزه مربوط به دوره احمد شاه است، رولز رویس سیلور گوست از قدیمی‌ترین اتومبیل‌های سلطنتی بود که احمدشاه آن را خریداری کرد، یکی از نکات ویژه این خودرو این بوده است که هم دارای هندل بوده و هم با سوییچ روشن می‌شود و مجهز به شش سیلندر خطی به ظرفیت 7 هزار و 36 سی سی و 50 اسب بخار بوده و حداکثر سرعت آن ۸۰ کیلومتر در ساعت است، این ماشین در سال 1906 تولید شده است و یکی از خودروهای تاریخی ایران می‌باشد. یکی دیگر از خودروهای قدیمی فانتوم چهار است که از سال ۱۹۵۰ میلادی تا سال ۱۹۵۶ میلادی فقط ۱۸ دستگاه از آن ساخته شد که فقط یک دستگاه آن ضد گلوله بود که در موزه خودروهای ایران قرار دارد. همچنین خودروی کورسی کوچکی که سه آرم بزرگ را دارد نیز به چشم می‌خورد، پورشه، بنز، فولکس واگن و لین خودروی کورسی جزو معدود خودروهایی است که سه کمپانی بزرگ با هم تولید کردند و به سفارش صدراعظم آلمان ساخته و به ولیعهد ایران هدیه داده شد. در پایان بنز ۵۰۰ K یکی از ارزشمندترین خودروهای موزه است که گذشته‌های دور و پرفراز و نشیب خودروسازی جهان و دوران شروع ساخت خودروهای سریع امروزی را برای ما یادآوری می‌کند.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهد:

ارسال نظر: