موزه کفش تبریز

آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان امام خمینی، موزه کاخ شهرداری تبریز

معرفی موزه کفش تبریز

موزه کفش تبریز که اولین موزه کفش در ایران است محل نمایش کفش هایی از اقوام و زمان های مختلف و همینطور تجهیزات کفاشی می باشد که در مهر ماه سال 94 در قسمت زیرزمین عمارت شهرداری شهر تبریز افتتاح شد. این موزه در یک بخش دارای کفش های سنتی سراسر ایران است و در بخش دیگر تجهیزات و وسایل ساخت کفش جمع آوری شده است. صنعت کفش تبریز قدمتی طولانی داشته و کیفیت و زیبایی آن، بخصوص چرمی که در آن استفاده شده، در دنیا معروف است. موزه کفش تبریز به نوعی نشان دهنده اهمیت فرش در سلامت انسان و پیشرفت اوست. جالب است بدانیم که در دنیا تنها هفت موزه کفش وجود دارد که موزه کفش تبریز یکی از آنهاست. قدیمی‌ترین کفش موجود در این موزه، کفشی متعلق به ۴۵۰ سال پیش می‌باشد که در تهیه آن از چرم بوفالو و شیوه‌ای سنتی استفاده شده است.

مهندس امیررضا پورعباس 


موزه کفش تبریز در قسمت زیرزمین عمارت شهرداری تبریز قرار دارد و محل نمایش کفش هایی از اقوام و زمان های مختلف و همینطور تجهیزات کفاشی ست. این موزه در مهر ۹۴ با حضور مسئولان تبریز افتتاح شد و امروز گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. تبریز شهر اولین هاست پس اصلا تعجب برانگیز نیست که اولین موزه کفش ایران هم در تبریز باشد.

صنعت کفش در شهر تبریز قدمتی طولانی دارد و کیفیت و زیبایی کفش چرم تبریز در دنیا شناخته شده است پس برای نشان دادن اهمیت کفش در سلامتی انسان، این موزه در حدود ۳ سال پیش در این شهر افتتاح شد.

اشیای این موزه از کفش های سنتی سراسر ایران هستند و در بخش دیگری از موزه هم تجهیزات و وسایل ساخت کفش جمع آوری شده است. به غیر از موزه کفش تبریز، در دیگر نقاط دنیا هم ۶ مورد از موزه های تخصصی کفش وجود دارند که از میان آن ها می توان به موزه رومنس فرانسه، موزه باتا تورنتو، موزه کلارک و موزه سرخپوستان ونکوور اشاره کرد.

موزه کفش تبریز کجاست؟

همانطور که گفتیم موزه کفش تبریز در عمارت شهرداری قرار دارد و امروز با اعمال تغییراتی در صدد بالا بردن کیفیت خود است. قرار است کفش های قدیمی از سراسر ایران جمع آوری و در این موزه در معرض نمایش قرار بگیرند. در نامه ای از روسای اتحادیه کفاشان شهرستان‌های مختلف خواسته شد تا کفش های قدیمی را کشف کنند و به موزه بدهند تا پس از طی مراحل قدمت گذاری این کفش ها ثبت شوند.

از روش هایی که در تشخیص قدمت کفش موثر است کمک گرفتن از عکس ها و کتاب های قدیمی ست که می توانند در تشخیص دوره تاریخی این کفش ها سرنخ های خوبی به دست بدهند. امروز در این موزه حدود ۲۰۰ جفت کفش به همراه تجهیزات کفاشی به نمایش در آمده که قدیمی ترین آن ها یک جفت چرم بوفالو است که قدمت آن به ۴۵۰ سال پیش برمی گردد و به شیوه ای سنتی با مواد روغنی درست شده است.

کمی درباره عمارت شهرداری تبریز

حتما می دانید که یکی از بناهای تاریخی و مهم تبریز عمارت شهرداری ست، بنایی قدیمی که به عنوان ساختمان شهرداری به فرمان رضاخان درست شده است. اینجا از حدود ۱۰ سال قبل به مناسبت گرامیداشت صدمین سالروز تاسیس انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز، به موزه شهر و شهرداری تبدیل شده و از آن زمان تا به حال به عنوان اولین موزه شهرداری در کشور فعالیت می کند. موزه کفش هم در قسمتی از تالارهای این ساختمان واقع شده و در قسمت های دیگر عمارت هم تالارهایی مثل تالار دوربین های قدیمی، هنرهای معاصر، چاپ و نشر، دفاع مقدس و فرش به چشم می خورد

  • مهندس امیررضا پورعباس
 1  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این جاذبه نظر می دهد:

مکان های اطراف موزه کفش تبریز در تبریز