جاهای دیدنی قشم زیباترین جزیره ایران

درباره جزیره قشم

قشم این جزیره بکر و زیبا در چهار فصل سال مقصدی جذاب برای مسافران است. قشم نه تنها دارای جاذبه های طبیعی و تفریحی و مذهبی و تاریخی است، بلکه خود مردم شهر و آداب و رسوم و غذاهای محلی این منطقه هر ساله میلیون ها مسافر و توریست را جذب می کند.
آب و هوا و دمای قشم در طول سال متغیر است و این تفاوت آب و هوایی بر روی گردشگری هم تاثیر گذار است چرا که اکثر جاهای دیدنی قشم طبیعی هستند، برای گشت و گذار در برخی مواقع، ممکن است گرمای هوا آزار دهنده باشد. بنابراین سفر به قشم بستگی به هدف شما از سفر دارد، که بنا به آن فصل مناسب را انتخاب نمایید. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری قشم با عکس خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت و رزرو هتل قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جاهای دیدنی قشم : جاذبه های طبیعی

جزایر ناز

جزیره ناز در قشم

از مهم ترین جاهای دیدنی قشم ، جزایر موجود در این خطه است. از جمله  این جزایر زیبا می توان به جزایر ناز  اشاره کرد که دارای دیواره‌ های صخره‌ای و وسعتی حدود ۳ هکتار است. ویژگی‌ شگفت انگیز این جزیره، رفتن به داخل جزیره با اتومبیل یا به صورت پیاده‌روی تا فاصله‌ی یک کیلومتری داخل آب‌های آن است که به دلیل شرایط جزر امکان پذیر می‌شود و این مورد آن را به یکی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی برای قشم گردی تبدیل کرده است.

جزیره هنگام

جزیره-هنگام

جزیره هنگام کمی دورتر از قشم است؛ اما بخشی از شهرستان قشم به شمار می رود و در فهرست جاهای دیدنی قشم قرار دارد. برای دیدن دلفینها و بازدید از جزیره هنگام باید به اسکله شیب دراز یا کندالو بروید.

مقایسه قیمت و اجاره سوئیت در قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جزایر مرجانی

جزایر مرجانی قشم

جزایر مرجانی قشم جز زیبا‌ترین و دیدنی‌ترین مجموعه‌های مرجانی در دنیا است که در آبهای جزیره قشم در خلیج فارس وجود دارد. انواع موجودات ریز دریایی و آبزیان مانند ماهی‌های رنگارنگ در انواع مختلف دیده می شود. گردشگران تور قشم که به جزیره هنگام و شمال جزیره لارک می‌روند بدانند که جزایر مرجانی قشم به این سواحل نزدیک است و دارای ظرفیت بسیار بالا در این زمینه می‌باشد.

جزیره هرمز 

جزیره هرمز از جاهای دیدنی قشم

جزیره کوچک هرمز که ساحلی بسیار خاص و ویژه دارد. در ساحل این جزیره، موج های آب به رنگ سرخ بوده و شما با دیدن این منظره ،شگفت زده خواهید شد. جزیره هرمز به دلیل وجود مواد معدنی دارای خاک هایی به رنگ های متفاوت و به ویژه سرخ است و از همین روی رنگ موج های آب در این جزیره هرمز سرخ رنگ است. در میان گزینه های مختلف قشم گردی، برگه برنده هرمز بکر بودن آن است.

مقایسه قیمت و رزرو تور قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جزیره لارک

جزیره لارک

جزیره ای ناشناخته که با داشتن جذابیت های بسیار در موقعیتی استثنایی در کنار جزایر قشم، هرمز و هنگام و بندر عباس در تنگه هرمز قرار دارد که می تواند مقصدی ویژه برای مسافرت باشد. لارک و هرمز دارای آبراهه‌ی میان خود هستند که هر روز محل عبور کشتی‌های باری و نفت‌کش‌های بزرگ است. قلعه‌ای محکم در جزیره لارک موجود است که گذشتگان می گفتند نادرشاه دستور ساخت آن را داده است ( که البته امروزه مشخص شده که متعلق به پرتغالی‌ها و مربوط به دوران صفوی است) اکنون در آن قلعه دویست خانوار ساکن و ماهیگیر هستند که دیدن آن ها می تواند به تنهایی دلیلی برای سفر به این جزیره اعجاب انگیز باشد.

غار نمکدان

غار نمکدان

غار نمکدان قشم پدیده‌ای است طبیعی و بسیار چشم نواز که در ۹۰ کیلومتری جزیره‌ی قشم قرار دارد و معروف به طولانی‌ترین غار نمک جهان می‌باشد. این جاذبه‌ی طبیعی و بکر، داخل کوهی گنبدی شکل قرار گرفته که بر دیواره‌ی آن، می‌توان رگه‌های سفید نمک و بر سطح آن جریان آب نمک را به وضوح دید. قندیل‌های تشکیل شده در اثر رطوبت زیاد جزیره و نفوذ آب در داخل غار صحنه ای چشم نواز و جذاب ایجاد کرده اند.

مقایسه قیمت و رزرو هتل ارم قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

غار خربس

غار خربس

از دیگر جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی قشم، غار خربس متعلق به دوران مادها است. این غار در ۱۵ کیلومتری جنوب جزیره و از دنباله‌‌ی چین‌خوردگی‌های رشته‌کوه‌های زاگرس بوجود آمده است. از جمله نکات مورد توجه در مورد این پدیده‌ی طبیعی و زیبا، معماری منحصربه‌فرد و رمزآلود آن است که در نوع خود بی نظیر و یا حداقل می توانیم بگوییم کم نظیر است. پرستشگاه مهر و الهه‌ی میترا، مکانی برای نگهداری استخوان‌های مردگان و پناهگاه مردم هنگام حمله‌ی دزدان دریایی، از جمله نظریاتی‌ست که بر جذابیت این غار رمز آلود افزوده است.

جنگل‌ های دریایی حرا 

جنگل های حرا در قشم

جنگل های دریای حرا قشم از  دیگر جاذبه‌های طبیعی و زیبای جزیره‌ی قشم هستند که وسعتی حدود ۲۰۰ کیلومتر  دارند. درختان حرا در آب‌های شور رشد کرده و زمانی که پدیده‌ی مد اتفاق می افتد، تا گلوگاه در آب  فرو می‌روند و منظره ای فوق العاده دیدنی ایجاد می کنند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد درختان حرا می‌توان به تصفیه‌ و شیرین کردن آب اشاره کرد که بسیار سودمند است.

مقایسه قیمت و رزرو هتل آرتا قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

دره تندیس ها

دره تندیس ها

دره تندیس‌ها در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده است. این دره به دلیل وجود احجام طبیعی پرشمار، به دره تندیس ها معروف شده است که بازمانده یک زمین بلند به شدت فرسایش یافته است.

بام قشم

ارتفاعات موجود در بخش غربی جزیره‌ی زیبای قشم به بام قشم معروف هستند که قسمت‌های مرتفع آن از سنگ آهک و دامنه‌ها از ماسه سنگ، مارن و سیلت تشکیل شده اند. درواقع این ارتفاعات، فلاتی تقریبا نیمه‌ مرتفع است که سطح وسیعی از جزیره قشم را تشکیل داده و به دلیل چشم‌اندازی زیبا از جنگل‌های حرا و سواحل شمال خلیج فارس، به یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در این جزیره تبدیل شده است.

مقایسه قیمت و رزرو هتل آتامان قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

کاسه سلخ

کاسه سلخ منطقه‌ای واقع در ساحل جنوبی جزیره‌ی قشم است که وسعتی بالغ بر ۳۵ کیلومتر مربع دارد. این منطقه خالی از هر گونه پوشش گیاهی است. این بخش از جزیره، به خاطر وجود چشمه‌ی گوگرد با خاصیت درمانی و چندین هزار تپه‌ی کوچک و بزرگ مخروطی شکل که در اثر فرسایش بوجود آمده منظره ی چشم نوازی را شکل داده اند.

چشمه گوری قشم

از جمله جاذبه های طبیعی قشم این چشمه است که دارای نهشته‌های انیدریت و نمک‌های مربوط به سازند گچساران است.

چشمه کارگه قشم

چشمه معدنی سولفوره و شور کارگه در میانه و هسته مرکزی ساختار تاقدیسی مجاور بندر ماهیگیری سلخ واقع شده‌است

تنگه عالی محمد

تنگه‌ی عالی محمد، تنگه‌ی آب‌نما و یا تنگه‌ی سنگ‌آب پدیده‌ای طبیعی و بکر به فاصله‌ی کمی از تنگه‌ی چاهکوه، واقع در جزیره‌ی قشم وجود دارد. انتهای مسیر این جاذبه‌ی طبیعی، به گنبد نمکی نمکدان منتهی می‌شود که باید تماشای این گنبد را در برنامه سفرتان بگنجانید.

مقایسه قیمت و رزرو هتل ژئوپارک قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

تنگه چاهکوه 

تنگه چاهکوه در قشم

در فاصله‌ی ۷۰ کیلومتری جزیره‌ی قشم و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی، یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم، تنگه‌ای جالب است که به تنگه‌ی چاهکوه شهرت یافته است. این تنگه دارای حفره‌ها، دالان‌ها و اشکال حیرت‌آور و عجیب است که تماشای آن‌ها هیجان‌انگیز است. وجه تسمیه این تنگه به چاهکوه، به علت قرار گرفتن تعدادی چاه حفر شده در ابتدای آن است.

دره ستارگان

دره ستارگان

دره‌ی ستارگان در اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه که به خاطر باران، رگبارها و وزش باد ایجاد شده است، که قدمتی حدود ۲ میلیون سال در جزیره‌ی قشم دارد. این پدیده‌ی طبیعی یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی قشم به شمار می‌آید و به اعتقاد ساکنین محلی، بر اثر برخورد ستارگان با زمین بوجود آمده است و به خاطر این موضوع به آن، دره‌ی ستارگان می‌گویند. این دره به دلیل موقعیت خاصی که دارد در فهرست عجایب هفتگانه جزیره قشم قرار میگیرد. دره ستارگان تنها 20 کیلومتر با قشم فاصله داشته و گردگشران می‌توانند با صرف زمان 20 الی 25 دقیقه رانندگی خود را به دره ستارگان برسانند. کمتر درههایی مشابه با دره ستارگان در دنیا وجود دارد به همین دلیل افراد بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از این جزیره اسرارآمیز به جزیره قشم سفر میکنند. دره ستارگان به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در یونسکو به ثبت رسیده است. خوب است بدانید که ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک موجود در خاورمیانه است.

در صورتی که در فصل زمستان به این جزیره سفر کنید، میتوانید به راحتی به دره ستارگان رفته و از جای جای این مکان زیبا دیدن کنید، زیرا در روزهای گرم بازدید از این مکان تقریبا غیر ممکن خواهد بود و این مورد به باز بودن فضای دره ستارگان و برخورد مستقیم آفتاب به افراد برمیگردد. ساعت بازدید از این منطقه از 8 صبح بوده و گردشگران برای بازدید از دره ستارگان نیاز به خرید بلیط ورودی دارند.

مقایسه قیمت و رزرو هتل مارینا 1 قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جاهای دیدنی قشم: جاذبه های تاریخی

مقبره‌ی بی‌بی مریم

مقبره بی بی مریم قشم آرامگاهی بسیار کهن و به جا مانده از سال های دور تقریبا از قرن ۸ هجری، در روستای تم سنیتی جزیره‌ی قشم قرار دارد. این بنای کهن، در بین اهالی روستا به تم سنیتی نیز  خوانده میشود و امروزه یکی از جاذبه‌های قشم گردی محسوب می‌شود که معماری آن شبیه به معماری عمارات دوره‌ی سلجوقیان است.

سد گوران

در ۷۸ کیلومتری جزیره‌ی قشم و در روستای گوران، سدی به همین نام و به قدمت حکومت پهلوی اول وجود دارد که برخی از باستان‌شناسان معتقدند که پی اولیه‌ی این بنا در دوران حکومت هخامنشیان و بدنه آن را در دوران ساسانیان ساخته شده است. از ویژگی‌های فوق العاده سد گوران قشم که باعث شده در بین اهالی بسیار مهم و ارزشمند باشد، وجود آب شیرین آن است.

مقایسه قیمت و رزرو هتل پرشین گلف قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

در اوایل قرن ۱۶ میلادی، در بخش شمال جزیره‌ی قشم، دریانوردی به نام «آلفونسو آلبرکرک»، دستور ساخت قلعه‌ای را داد که امروزه از آن به عنوان قلعه‌ی پرتغالی‌ها قشم یاد می‌شود. این اثر تاریخی از مساحتی بالغ بر ۲ هزار متر مربع برخوردار بوده و با استفاده از سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است که البته دیدن این قلعه در طول سفر به قشم خالی از لطف نیست.

گورستان‌های تاریخی قشم

در جزیره‌ی قشم، گورستان‌های زیاد وجود دارد که هر کدام از تاریخی در بر دارد. در تعداد بسیاری از این گورستان‌ها می‌توان قبرهایی را یافت که از قدمتی برابر با چندین قرن برخوردار است. از جمله این قبور می‌توان قبرستان روستای کوشه با قدمتی حدود ۱۲ قرن، قبرستان محله‌ی مسنی با قدمتی حدود ۵ قرن، قبرستان گور فرنگی با قدمتی حدود بر ۴ قرن، قبرستان کولغا، قبرستان توریان با پیشینه‌ای بالغ بر ۱۰ قرن و قبرستان روستای تم سنیتی با قدمتی بالغ بر ۹ قرن را نام برد. دیدن این گورستان های رمز آلود برای افراد کنجکاو و عاشق تاریخ همیشه لذت بخش و پند آموز بوده و هست.

جزیزه هنگام

در جنوب جزیره قشم، جزیره هنگام قرار گرفته است. مسافران خارجی و داخلی زیادی به دلیل نزدیکی این جزیره به شهر، به آن سفر کرده و از جاذبه‌های گردشگری آن لذت می‌برند. ساحل نقره ‌ای، بازارچه ساحلی جزیره، دیدن آکواریوم طبیعی، اقامت در اقامتگاه‌ های بوم ‌گردی و لذت خوردن سمبوسه سنتی و مخصوص و همچنین خرید سوغاتی شما را جادو خواهد کرد. رقص نور فیتوپلانگتون‌ها و دیدنشان در شب‌های مهتابی، تجربه بی‌نظیری است که نباید از دست دهید.

مقایسه قیمت و رزرو هتل مارینا 2 قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

روستای لافت

روستای لافت در قشم

لافت روستایی تاریخی و بسیار قدیمی واقع در شمال غربی جزیره‌ی قشم که در نوع خود جالب و منحصربه‌فرد است. این روستا را می توان در لیست جاهای دیدنی قشم از لحاظ معماری خاص مورد توجه قرار داد. از ویژگی‌های این روستا می‌توان به منازل مسکونی آن اشاره کرد که همگی دارای حیاط مرکزی و بادگیر بوده و همین امر سبب شهرت این روستا به بندر بادگیرها شده است. همچنین آثار تاریخی دیگری همچون قلعه‌ی نادری، قلعه‌ی پرتغالی‌ها، گنبد مدون و قبرستان این روستا که دارای سنگ‌ نبشته‌هایی به قدمت هزار سال است، در این خطه وجود دارد.  بندر لافت یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی جزیره‌ی قشم است و می تواند مقصدی مناسب برای کسانی که از دیدن جاذبه های تاریخی لذت می برند، باشد. و به عبارتی می توان با بازدید از این روستا با یک تیر چند نشان را زد.

مقایسه قیمت و رزرو هتل آرام قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

روستای توریان

از ویژگی‌های منحصر به فرد روستای توریان در جزیره قشم می‌توان به خاک مرغوب و زمین‌های کشاورزی این روستا اشاره کرد، زیرا که نخلستان‌های فوق العاده و مزارع آفتابگردان آن زبانزد و معروف است و گردشگران تور قشم را از هر جای ایران راهی این روستای جذاب می‌کند. گورستان تاریخی روستای توریان نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم در روستای توریان می باشد.

روستای برکه خلف

روستای برکه خلف در نزدیکی شهر قشم بسیار دیدنی با حال و هوای خاص است. نام این روستا که از دو کلکه برکه و خلف تشکیل شده نیز به این دلیل است که برکه آب شیرینی وجود دارد که مربوط به شخصی به نام خلف بوده است. در این روستا صنایع دستی گلابتون دوزی و سوزن دوزی بسسیار معروف است.

تپه تاریخی کولغان

 تپه کولغان یا کولغ به زبان محلی به معنی چاله های است که در زمین حفر می کنند و هیزم می سوزانند که ذغال درست کنند. این تپه ها به دریا راه دارد و نزدیک به سد خاکی بالاتل می باشد و تپه تاریخی کولغان قشم دارای چشم اندازی بسیار زیباست.

مقایسه قیمت و رزرو هتل نخل زرین قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

سد بالاتل

در سربالایی دره کولغان آثاری از سدی برجای مانده‌ است که به نام سد بالاتل مشهور است. این سد ۱۰۰۰ متر طول و ۵۰۰ متر عرض داشته‌ است و آب باران دره‌های مجاور را ذخیره می‌کرده‌ است. این سد به جا مانده از دوره ساسانیان است.

انجیر معابد یا درخت سبز

از گیاهان جالب منطقه های حاره، درخت همیشه سبز، درخت لور معروف به انجیر معابد می باشد و ریشه های هوایی با تاجی بزرگ دارد. علت نامگذاری آن را وجود درخت انجیر مقدسی است که به زمان بودا بر می‌گردد.
این درختان در مناطقی گرمسیری و شرجی ، رشد و زندگی می‌کنند و در حال حاضر در روستای توریان قشم، در نزدیکی بقعه‌ای تماشایی به نام زیارت پیر قرار گرفته اند. درخت سبز یا انجیر معابد قشم از جاذبه ها و جاهای دیدنی قشم محسوب می شود.

مقایسه قیمت و رزرو هتل سان سیتی قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

اسکله باسعیدو قشم 

اسکله باسعیدو قشم

اسکله باسعیدو قشم از سنگ های بزرگ رودخانه ای مانند، قلوه سنگ و ملات گچ زنده ساخته شده است و قدمتش به دوره ساسانیان می رسد و در اواخر دوره تیموری و اوایل دوره صفوی، اسکله تعمیر شده و و با سنگ های تراشیده شده، روسازی و ساروج بندی شده مجددا بازسازی و اسکله وسیع تر شده است و در حال حاضر بندرگاه صیادی مناسبی در این اسکله تاریخی احداث شده است.

مقایسه قیمت و رزرو هتل پارک قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

جاهای دیدنی قشم: جاذبه های مذهبی

مسجد و بقعه‌ی شیخ برخ

مسجد بَرُخ یا مسجد شیخ برخ یکی از مساجد تاریخی در روستای کوشه جزیره قشم است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران محسوب می‌شود. مسجد شیخ بَرُخ اولین مسجدی است که در حدود سال ۲۴۴ هجری در جزیره قشم ساخته شده و قدمت آن به اوایل قرن دوم هجری قمری می‌رسد که توسط همت زاهدی به‌نام خواجه برخ یا پیر تم ساخته شده‌ است.

مقبره سیدان

یکی از بناهای موجود ”سیدان“ لافت کهنه است که از دوره تیموری به یادگار مانده است. ‌این بنای جذاب، بزرگ، دارای گنبدی استوار روی چهار گوشواره استوار است. رأس کلاهک گنبد که شکل تخم‌مرغی دارد فرو افتاده و علاوه بر آن در بیرون مقبره چندین جرز پایه (چهار جرز با طاق‌هاى مقرنس) که احتمالاً سر در حیاط آن بوده وجود دارد، در جلوی ‌این بنا نیز گورستانی کهنه و نو و دورتر از آن گورستان دیگری از دوره صفوی و تیموری با حجاری‌هاى نوشته‌دار نسخ از قرن نهم تا ۱۱۲۰ پراکنده است.

زیارت شاه شهید

زیارت سید شهید، یا شاه شهید، در جزیره قشم بر بلندای کوهی کم ارتفاع، با دید به دریا، در ساحل جنوبی جزیره، یازده کیلومتر دور از شهر قشم، حال و هوای دست نیافتنی به همه ی مسافران خود القا می کند.

مقایسه قیمت و رزرو هتل المپیک قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

مسجد قبا 

مسجد قبا قشم

در فاصله بین دیرستان و حصار حریم فرودگاه بین‌المللی قشم، زیارتگاهی هست که سخت مورد علاقه و اعتقاد مردم دیرستان و روستاهای دیگر جزیره قشم است. دیرستان نام روستایی در فاصله ۵۵ کیلومتری جزیره قشم است. مردم دیرستان و اطراف آن، روزهای مذهبی (عزا و شادی) و نیز به هنگام بیماری، به عنوان نذر و نیاز به زیارت شیخ زین‌العباد مى‌آیند و نذری مى‌دهند.

جاهای دیدنی قشم : جاذبه ها و تفریحات دریایی

در جزیره زیبای قشم جاذبه های تفریحی بی شماری وجود دارد از جمله تفریحات آبی، ساحل، پارک ها، و مراکز خرید عالی.

پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم تنها مرکز در ایران و خاورمیانه است که به تکثیر و پرورش کروکودیل ها به صورت مصنوعی می پردازد. بیش از 100 کروکودیل در این مرکز زندگی می کنند و به جز کروکودیل ها در این مرکز فرصت بازدید از پرندگان و پستانداران دیگر هم نیز وجود دارد.

آکواریوم قشم

آکواریوم قشم

آکواریوم پروانه طلایى که با نام آکواریوم جزیره قشم نیز شناخته می‌شود دارای برخی از نادرترین آبزیان است که در میان آن‌ها می‌توان به ماهى مجستیک یا فرشته ماهى، امپراطور و بلورینگ اشاره کرد.

پیست سافاری قشم

پیست سافاری قشم یکی از جذاب ترین پیست های کشور با استاندارد های بالا است که علاوه بر ایجاد هیجان و نشاط زیاد برای علاقمندان به سافاری، از چشم اندازهای جزیره و ساحل زیبای در این منطقه لذتی دو چندان را نصیب بازدیدکنندگان و علاقه مندان خود می‌کند.

ساحل بنانا سواری قشم

بنانا سواری در قشم یکی از مهیج ترین تفریحات آبی  قشم است. که همیشه با استقبال زیادی مواجه است. در کنار بنانا سواری تفریحات آبی گروهی دیگری در قشم نیز هست مثل شاتل سواری در قشم، پاراسل و پاراگلایدر قشم، اسکی روی آب با قایق قشم و جت اسکی قشم.

مقایسه قیمت و رزرو هتل مروارید قشم از سایت های معتبر

مشاهده و رزرو

مدرسه غواصی

کلوپ های غواصی و تفریحات دریایی قشم برای خیلی از بازدیدکنندگان بهترین تجربه زندگی شان بوده است. اگر میخواهید اطلاعات بیشتر و  دقیق تری در مورد تفریحات دریایی قشم داشته باشید میتوانید به مقاله مرتبط با آن در وبلاگ سلطان سفر مراجعه کنید.

حوضچه هامون

در 3 کیلومتری جاده قشم به درگهان حوضچه هامون قشم به مساحت 10 هزار متر مربع قرار گرفته است. محال است به جزیره قشم سفر کنید و دوست نداشته باشید کمی هیجان و ماهی گیری را امتحان کنید. این منطقه به شما اجازه ماهیگیری، قایقرانی، دوچرخه سواری و پیاده روی را به مسافران جزیره قشم می‌دهد.

لیست کامل تفریحات دریایی پرهیجان در قشم

حتما بخوانید

موزه های قشم

در حال حاضر موزه ژئوپارک قشم از بزرگترین موزه‌های تنوع زیستی ایران به شمار می‌رود. وقتی وارد موزه ژیو پارک قشم می شوید اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب خواهد کرد، صحنه‌ای شبیه‌سازی شده از زندگی انسان‌های نخستین در بیش از صد هزار سال پیش در سرزمین قشم است. نقاشی‌های پشت مجسمه‌های مومی حس و حال آن سال‌ها را برای بینندگان تداعی می‌کند. و در نوع خود یکی از دیدنی ترین موزه های کشور است.

خیابان های مهم قشم

در سفر به قشم و قشم گردی احتیاج دارید چند مورد از خیابان های مهم و اصلی آن را بدانید. از جمله محله و خیابان های کلیدی عبارتند از :

 • خیابان فردوسی
 • خیابان شهرک گربه دان
 • میدان امام قلی خان
 • خیابان شیخی

هتل قشم

در سفر به قشم برای اقامت در این جزیره زیبا گزینه های بسیاری خواهید داشت بسته به علاقه خود می توانید در هتل یا اقامتگاه هایی مانند سوییت و هتل آپارتمان اقامت داشته باشید برای رزرو هتل قشم و یا اجاره سوییت در قشم می توانید به سایت سلطان سفر مراجعه کنید تا قیمت و خدمات هتل ها  و اقامتگاه ها را بر روی سایت های مختلف مشاهده کنید.

قیمت هتل های قشم را بر روی سایت های مختلف مقایسه کنید

مشاهده و رزرو

مراکز خرید قشم

خرید کردن جز جدا نشدنی در سفر است و نمی توان از لذت مثال نزدنی آن گذشت. در میان دیدنی های قشم  قطعا سری هم به مراکز خرید آن بزنید. مراکز خرید معروف قشم عبارتند از :

 • بازار قدیم قشم
 • بازار بزرگ فردوسی
 • بازار پردیس
 • بازار مرجان
 • مجتمع اداری و تجاری نخل زرین
 • بازار سیمرغ
 • بازار راه ابریشم
 • مجتمع اداری مسکونی خورشید
 • مجتمع تجاری پاسارگاد
 • بازارچه امام قلی خان
 • بازار سنتی قدیم قشم
 • بازار بزرگ بین المللی ستاره
 • مجتمع تجاری خلیج فارس
 • مجتمع تجاری دودلفین درگهان
 • مجتمع تجاری سیتی سنتر

رستوران های قشم

در رستوران های قشم می توانید هم غذای محلی و هم دریایی پیدا کنید، تعدادی از رستوران های معروف و بنام این شهر را به همراه آدرس معرفی کردیم تا در حین سفر  و قشم گردی برای خوردن غذا سرگردان نشوید.

 • رستوران امیران: این رستوران در طبقه دوم سیتی سنتر ۱ قشم واقع شده است
 • رستوران دریا قشم: شهر درگهان – مجتمع تجاری دریا – رستوران مجلل دریا
 • رستوران قلعه: آدرس رستوران قلعه: ضلع جنوبی قلعه پرتغالی‌ها
 • رستوران خاله: آدرس رستوران خاله: ضلع جنوبی قلعه پرتغالی‌ها
 • رستوران نعیم: میدان امامقلی خان، جنب شهرک ساحلی، طبقه همکف، پلاک ۹۸۵
 • رستوران اربابی قشم: نخل زرین نرسیده به امام قلی خان و پشت بانک ملی
 • رستوران گل مریم: بلوار ولیعصر به طرف چهار راه پردیس
 •  رستوران حاج غفور : بلوار خلیج فارس شرقی، جنب مسجد شیخ حاجی رمضان
 • فست فود شاورما قشم: بلوار ولیعصر، تقاطع خیابان دریا، جنب مرکز خرید سیتی سنتر
 • رستوران خوان بوم: خیابان خلیج فارس، نار هتل مارینا ۲
 •  رستوران طهرون: میدان گل‌ها، ضلع شمالی، مجتمع پاسارگاد
 • شب‌های طلایی قشم : پارک زیتون ضلع جنوب غربی
 • رستوران پارک سوزا: سوزا، پارک ساحلی شهرداری سوزا
 • رستوران گلدن فود: درگهان، ضلع غربی بازار دو دلفین

غذاهای محلی قشم

از هرچه بگذریم سخن غذا خوش تر است! در سفر به جاهای جدید یکی از دستاوردهایی که در پایان آن با خود به همراه میاریم امتحان کردن غذاهای جدید است که بعضا آنقدر شیفته آنها می شویم که دستور پختشان را یاد میگیریم. در اینجا چند تا از بهترین غذاهای محلی قشم را به همراه مواد تشکیل دهنده به شما معرفی می کنیم تا به محض ورورد به قشم بدانید که اولین غذایی که می خواهید امتحان کنید کدام یکی از آن هاست.

 • ماهی برشته: ابتدا شکم‌شان را خالی کرده و ترکیبی از گشنیز، شوید، پیاز خرد شده، فلفل، ادویه و فلفل سبز داخل آن می‌گذارند. سپس ماهی را روی ورقه‌ی فلزی که روی آتش گاز یا ذغال آماده کرده‌اند، می‌گذارند تا کبابی شود
 • کلمبا : این غذای خوشمزه از گندم پک شده، ماهی، سبزی خورد شده تهیه می‌شود.
 • زیبون : در تهیه این غذا سیب زمینی و ماهی و برنج به کار رفته که بسیار ترکیب لذیذی را می سازد.
 • موفلک : در تهیه موفلک هم گندم و برنج و ماهی به کار می رود و طرز تهیه خاص خود را دارد.
 • هواری : هواری شامل سبزی های معطر، برنج و ماهی میشود
 • عنکاس : ماهی خرما سیب زمینی و چاشنی های لازم مواد تشکیل دهنده عنکاس هستند.
 • پودینی کوسه یا سفره ماهی : همانطور که از اسمش پیداست گوشت کوسه و سبزی های معطر و چاشنی های فوق العاده لذیذ غذایی جذاب حاصل میشود که امتحان آن خالی از لطف نیست.
 • برنج دیشو : برای تهیه‌ی این غذا مقداری شیره‌ی خرما برنج و ماهی برشته استفاده میشود
 • هواری چکو میگ (پلو بچه میگو) : هواری چکو میگ یا لارو خشک‌شده میگو از غذاهای محلی قشم است. که در ان میگو ، عدس و برنج به کار رفته و ترکیبی بی نظیر حاصل میشود.
 • نان توموشی : قشمی‌ها این نان محلی بسیار نازک را به همراه سس مخصوصی می‌پزند. در این نان تخم‌مرغ و پنیر می‌ریزند که همزمان با نان می‌پزد.
 • مهیاوه : با ماهی‌های کوچکی مثل ساردین غذایی پخته می‌شود که معمولا آن را در کنار وعده اصلی می‌گذارند. به این غذا ماهی‌آبه یا مهیاوه می‌گویند. البته مهیاوه را فقط در جنوب ایران نمی‌خورند.

سوغات و صنایع دستی قشم

در قشم دستتان برای آوردن سوغاتی باز است زیرا از خرما و نان محلی گرفته تا انواع ادویه جات مخصوص و صنایع دستی بی نظیر قشم می توانید انتخاب کنید.

بدیهی است که خطه ای با این مردمان بی نظیر صنایع دستی فوق العاده ای داشته باشد.بادله دوزی، خوس بافی،کپکاپ سازی، لنج سازی، لوازم خانگی، حصیر بافی، گلیم بافی، قالی بافی، زری بافی، لچک بافی، لباس های سنتی زیبا، برقع سازی، سوند بافی قشم، تکه دوزی قشم، عود سازی از جمله صنایع دستی زیبای این خطه هستند.

اطلاعات ضروری سفر به قشم

 • کد قشم: ۰۷۶
 • فاصله از تهران: ۱۲۷۶ کیلومتر تا بندرعباس
 • مدت سفر زمینی: ۱۴ ساعت تا بندرعباس
 • مدت سفر هوایی: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • مدت سفر با قطار: ۱۹ ساعت تا بندرعباس

زمان حرکت شناورها از بندرعباس به قشم

 • تندرو: ساعت 6 تا 21:30
 • اتوبوس دریایی: ساعت 6 تا18:45
 • قایق: ساعت 6 تا 18:45
 • لنج: ساعت 21:30 تا 22

اسکله های پل و لافت که مخصوص انتقال خودرو به جزیره می باشد به صورت 24 ساعته می باشند .
جهت اطلاع بیشتر می توانید با شماره تلفن 5434081 با پیش شماره 0763 تماس بگیرید .

سخن پایانی: اگر تا به حال به قشم سفر نکرده‌اید، همین حالا این خطه بی نظیر را مقصد بعدی سفر تان قرار دهید که ضرر نخواهید کرد.و تجربه قشم گردی به خاطره ای فراموش نشدنی در ذهن تان تبدیل خواهد شد.

 

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهد: