خانه‌ لطفعلیان ملایر

همدان، ملایر، خیابان شهید مصطفی خمینی، کوچه شهید علیرضا شهبازیان

معرفی خانه‌ لطفعلیان ملایر

خانه لطفعلیان ملایر

در شهرستان ملایر که رد پای تاریخ را می توان به راحتی در کوچه پس کوچه هایش پیدا کرد، کلی خانه های تاریخی وجود دارند که یکی از آن ها از یادگارهای دوران قاجار محسوب می شود. خانه لطفعلیان ملایر جایی است که رگه هایی از تاریخ، هنر و فرهنگ در آجرهایش ریشه دوانده است؛ از معماری قدیمی ایرانی و اشیا باستانی گرفته تا کلکسیون های مختلف و تزئینات لمبه کوبی و سفر به این شهر تاریخی فراموش نکنید به ملایر نیز سفر کنید تا زیبایی‌های این خانه را از نزدیک ببینید.

تاریخچه خانه لطفعلیان

در عصر سلطنت فتحعلی شاه قاجار، مصدق الممالک به واسطه رابطه خویشاوندی با دربار موفق شد برای ساختن خانه رویایی‌اش، معماران چیره دست آن دوران را به کار گیرد. در ابتدا این خانه دارای سه بخش اندرونی، حسینه و اصطبل بود که حسینه برای انجام امور مذهبی اختصاص یافته بود ولی بعد از اینکه مرتضی خان لطفعلیان این خانه را خرید، حسینیه را تبدیل به خانه زیبایی کرد و در طی سال های بعد، خاندانش در این خانه زندگی کردند. به همین دلیل این خانه با نام خانه لطفعلیان شناخته شد. در نهایت اداره میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۳ این خانه را از مالکش خریداری کرد و بعد از مرمتش کاربری خانه را به موزه تغییر داد.

 

معماری خانه لطفعلیان

خانه ۲طبقه لطفعلیان در زمینی به متراژ ۱۲۰۰ مترمربع ساخته شده و دارای ۲ حیاط اندرونی و بیرونی است. نمای بیرونی این خانه کاهگلی است و هیچ تزیینی ندارد ولی سردر ورودی خانه دارای نقش و نگارها و آجرکاری های زیبایی است. ورودی خانه نیز شکلی هشت ضلعی دارد و به اصطبل، پشت بام و حیاط کوچکی منتهی می شود؛ وقتی وارد خانه شوید، سقف طبقه همکف که از طاق های آجری زیبا پوشیده شده، چشم نوازی می کند. سقف طبقه بالا متفاوت تر بوده و با تزیینات لمبه کوبی آراسته شده است. ضمنا در و پنجره های ارسی این طبقه سوژه های نابی برای عکاسی فراهم می کنند و از این گذشته زیبایی خاصی به خانه می دهند.

حوض خانه
معروف ترین و زیباترین بخش این موزه، حوض خانه آن است، جایی که به لطف معماری اش حتی در گرمای سوزان تابستان نیز خنک می ماند. حوض خانه با طاق نماهای آجری زیبایی پوشیده شده و ۲ حوض سنگی نیز در کف آن وجود دارند که سرچشمه هوای فرح‌بخش حوض خانه هستند.
سالن های موزه
این موزه چندین سالن را برای نمایش فرهنگ و تاریخش اختصاص داده که در بخشی از آن ها آثار حفاری شده باستانی از تپه هایی مثل دستکند و نوشیجان به نمایش گذاشته شده است. در بخش دیگری از موزه، عتیقه ها و اشیای مربوط به دوران قاجار را گرد هم آورده اند که از میان آن ها می توان به چراغ تزیینی، لوازم آشپزی، اسناد اداری و ترازوی قدیمی اشاره کرد.
هنر و فرهنگ
در قسمتی از موزه لطفعلیان مجسمه هایی قرار گرفته اند که روایتی از مراحل شیره پزیِ محلی های ملایری را به نمایش گذاشته اند. شیره پزی یکی از رسومات سنتی ملایر است که قدمتی دیرینه دارد. یکی از دالان های خانه نیز به افتخار هنرمند ملایری، نامِ مسعود جعفری جوزانی را گرفته و پوسترهایی از فیلم ها و آثارش در این دالان به نمایش گذاشته شده است.

خانه لطفعلیان در خیابان شهید مصطفی خمینی واقع شده است و اگر خود را به میدان آزادگان ملایر برسانید به راحتی می توانید به این خیابان دسترسی داشته باشید. از سمت میدان به طرف خیابان اراک بروید و بعد از پلیس +۱۰ به سمت کوچه شهبازی بپیچید. همین جا تابلوی راهنمای موزه را خواهید دید.

 

 1  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این جاذبه نظر می دهد:

اقامتگاه های نزدیک خانه‌ لطفعلیان

اقامتگاه های ملایر

مکان های اطراف خانه‌ لطفعلیان در ملایر