کلیسای سنت استپانوس جلفا

کلیسای سنت استپانوس, جلفا, استان آذربایجان شرقی, ایران

معرفی کلیسای سنت استپانوس جلفا

جلفا شهر مرزی میان ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان می باشد که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است و به دلیل کلیساهای تاریخی که در آن وجود دارد بسیار مشهور است و ساکنین آن اغلب دارای اقلیت های مذهبی هستند، جلفا همینطور از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است که زیبایی‌های آن شما را مجذوب خود خواهد کرد. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت ما به سمت شهرستان جلفا در جلفا رفته ایم تا هم از حال و هوای این محله ی قدیمی برایتان بگوییم و هم درباره کلیسای سنت استپانوس در جلفا که در منطقه جلفا واقع است خدمتتان اطلاعات لازم را ارائه دهیم. تا اینجای کار اگر بخواهیم مختصری درباره ی آن بگویم اینطور می شود که کلیسای سنت استپانوس مقدس دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است که از نظر اهمیت بعد از قره‌ کلیسا قرار می‌گیرد، که درباره قره کلیسا اطلاعات کامل و جامعی درباره آن در سایت الی گشت ارائه شده که می توانید آن را مطالعه کنید؛ در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر درباره کلیسای سنت استپانوس در جلفا خدمتتان ارائه دهیم.

کلیسای سنت استپانوس در استان آذربایجان شرقی، دومین کلیسای مهم ارمنی ها بعد از قره کلیسا می باشد.این کلیسا در 17 کیلومتری غرب شهر جلفا و 3 کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام «قزل وانک»قرار دارد.این کلیسا به علت زلزله دچار آسیب های جدی شده بود و در دوران صفویه بازسازی شد.

سنت استپانوس برگرفته از نام شهید اول راه مسیحیت،استپانوس می باشد.در بیشتر کشور های جهان کلیساهای بسیاری با همین نام وجود دارند.سنت استپانوس اولین شهید راه مسیحیت می باشد که در 26 دسامبر سال 36 میلادی در اورشیم بوسیله ی یهودیان سنگسار شد.

برج این بنا برروی دیوار دو طبقه ای متصل به دیوار جنوبی کلیسا قرار دارد و دارای گنبدی هرمی شکل است که این گنبد بر روی هشت ستون استوانه ای از سنگ سرخ با ستون های زیبا قرار گرفته.پیشانی طاق‌های بین این ستون‌ها که پا طاق گنبد برج محسوب می‌شوند، با نقوش برجسته فرشته، ترنج، صلیب،ستاره و گل هشت پر زینت یافته و در سطح ایوان برج، قبوری از بزرگان آیین دین مسیحیت به چشم می‌خورد و در دیوار ضلع شمالی این برج که بخشی از دیوار جنوبی کلیسا نیز بشمار می‌آید، تصاویر بر جسته‌ای از مریم مقدس و عیسی مسیح مشاهده می‌شود. در صحن این برج، تعدادی قبر به‌ چشم می‌خورد که متعلق به افراد سرشناس و بزرگ مسیحی است.

این بنا به خاطر قدمت و سابقه تاریخی و مذهبی و همچنین شیوه معماری منحصر به فردش در سال 1386 به همراه کلیساهای دیگر استان آذربایجان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

سه کلیسا در حریم کلیسای استپانوس در منطقه دره شام وجود دارد. این سه کلیسا عبارتند از:

کلیسای مریم مقدس که در سال 1518 میلادی ساخته شده است.کلیسای گودرک مقدس که در پشت ارتفاعات کلیسای استپانوس قرار گرفته است.کلیسای چوپان که محل عبادت چوپانان روستاهای ارمنی‌نشین دره شام بود

 

 1  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این جاذبه نظر می دهد:

مکان های اطراف کلیسای سنت استپانوس جلفا در جلفا