کوه طرغه بوکان

ایران، استان آذربایجان غربی، ۲۲ کیلومتری غرب شهر بوکان، جاده غار سهولان

معرفی کوه طرغه بوکان

کوه طَرغه به کوردی (چیای ته‌ره‌غه) در شهر بوکان و در استان آذربایجان غربی (منطقه ی موکریان) واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود 2224 متر و حالت سنگ هایش از جنس سنگ آهک و به علت طرح و زیبایی خاصی که دارد در بین کوه های مرتفع تر از خودش در بوکان شناخته شده تر می باشد.

 کوه طرغه داستان های زیادی را در بین مردم به دنبال خود می کشد و بیشتر در میان کردهای منطقه جنبه ای نمادین دارد. طرغه از کوه‌های رشته‌کوه زاگرس محسوب می‌شود و مکان مناسبی برای کوهنوردی است که بیشتر مورد علاقه صخره نوردان قرار می‌گیرد. استان آذربایجان غربی دارای کوه‌های زیاد و مرتفعی است که طرغه، در رده‌ی بلندترین کوه‌های آذربایجان قرارگرفته است. این مکان علاوه برداشتن بستر مناسب برای کوهنوردی، دارای سنگ‌نوشته‌ها و بناهای تاریخی زیادی در خود و اطراف خود می‌باشد.

مسیر دسترسی به کوه طرغه

 در 25 کیلومتری بوکان و در مسیر جاده مهاباد،  جاده غار سهولان و روستای طرغه شما را به کوه طرغه خواهد رساند. روستاهایی که در اطراف کوه طرغه وجود دارد، شامل موارد زیر است:

  • روستای کانی گردله
  • روستای عزیز کند
  • روستای سید آباد
  • روستای طرغه
  • علیم آباد

مسیرهای رایج دسترسی به قله از مسیر دولی گه وان، مسیر دوله گه وره و مسیر سیدآباد است که مسیر سیدآباد بهترین آنها می‌باشد.

 4  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
کوه طرغه ی بوکان در روستای طرغه

مکان های اطراف کوه طرغه در بوکان