پل شاه عباس کلیبر

ایران، آذربایجان شرقی، کلیبر، کفشان اوی

معرفی پل شاه عباس کلیبر

تاثیرات مثبت شاه عباس صفوی در اعتلای فرهنگ، هنر و معماری ایران، در طول تاریخ پیدایش این مملکت، امری مثال زدنی است. چرا که از آن زمان تا به امروز، آثار گرانبهایی در این سرزمین باقی مانده است. یکی از این آثار، پل شاه عباس می‌باشد که معماری زیبایی دارد. در دوران صفوی، شجاع‌الممالک کلیبری، طراحی پل شاه عباس را ترتیب داد. این پل روی رودخانه کلیبر یا بویوه چای در منطقه کفشان اوی شهر کلیبر قرار گرفته است. این پل با نام سنیخ کورپو نیز شناخته می‌شود که در زبان ترکی به معنای پل شکسته می‌باشد. چرا که پیش از آخرین بازسازی پل در سال 1376، قسمتی از آن تخریب شده بود. تا پیش از احداث مسیری که به محله کفشان اوی و باغات آن برود، از این پل برای عبور و مرور استفاده می‌شده است.

پل شاه عباس  با قدمتی که به دوره صفویان بازمی‌گردد، توسط شجاع الممالک کلیبری ساخته شد و برای آخرین بار، در سال ۱۳۷۶ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این پل روی رودخانه‌ی کلیبر (بویوه چای) احداث شده است و در کفشان اوی شهر کلیبر قرار دارد. از آنجا که قبل از بازسازی، قسمتی از پل تخریب شده بود، از این پل با نام سینیخ کورپی، به معنای پل شکسته نیز یاد می‌کنند. همچنین این سازه با نام پل شجاع نیز شناخته می‌شود

این پل که در نزدیکی کفشان اوی شهر کلیبر قرار داره، یادگاری از دوران صفویه ست و آخرین تجدید آن در سال 76 به انجام رسیده. یکی از مشهور ترین و زیباترین پل های قره داغه. تا سال 76 قسمت راست این پل شکسته بوده به همین علت به آن سنیخ کورپو (پل شکسته) میگن. قبل از اینکه به باغات نزدیک آن راه کشیده شه از این پل رفت آمد می شده. معماری این پل بسیار زیبا وچشم نوازه.

پورعباس

 1  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
پل شاه عباس یکی از مناطق زیبای کلیبر استان آذربایجان شرقی هست که حتما باید دید