اتاق فرار، تجربه ترس و هیجان در یک زمان

تفریح؛ واژه ای که همیشه همراه انسان بوده و تعاریف متفاوت در دوران های مختلف دارد شاید کم اهمیت تلقی شده و شاید بیش از هر چیزی به آن پرداخته شده باشد. اما همیشه بوده، هست و خواهد بود. اگر بخواهیم به اصل این موضوع بپردازم از همان ابتدا بخش اعظم از تفریحات بر پایه یادگیری و افزایش مهارت شکل گرفتند تا در زندگی واقعی و رویاروی با مسائل بتوانیم بر شرایط مسلط شده و با موفقیت از آن گذر کنیم. البته که گذران وقت، ایجاد لذت و فارغ شدن از سختی های روزمره چیزی نیست که بتوان از ان چشم پوشی کرد.

امروزه تفریحات شکل و شمایل ویژه ای به خود گرفته اند بگونه ای که توانایی شبیه سازی و ایجاد تجربیات مشابه و بسیار نزدیک به واقعیت را دارند، بشر همواره دنبال کشف و کسب تجربیات جدید بصورت شخصی و بدون واسطه است.

بازی اتاق فرار

اسکیپ روم

پیدا کردن مکان‌های تفریحی که تمام خانواده از آن لذت ببرند می تواند یک تصمیم سخت باشد. هرکس تمایل دارد به سمت علاقه خود برود به همین دلیل انرژى بسیاری صرف می‌شود تا در مورد یک فعالیت توافق کنند. با توجه به اینکه در آستانه فصل سرما هستیم یافتن مکان هایى که در هنگام سرد بودن هوا میتوان در آنجا خوش گذراند هم چالش برانگیز است. گذراندن یک شب به یادماندنی در کنار خانواده و دوستان برای همه لذت بخش خواهد بود فقط کافیست کمی راجب تفریحات جدید اطلاع کسب کنیم تا بتوانیم بهترین را انتخاب کنیم و چه گزینه اى بهتر از بازی اتاق فرار که یک بازى ماجراجویی برای همه افراد کسانیست که به دنبال کسب تجارب جدید و جذاب هستند، تجربه غوطه ور شدن در دنیای کاملا شبیه واقعیت و یا حضور در فیلمی که خود فیلمنامه آن را می‌نویسید.

اکنون نزدیک به پنج هزار اتاق فرار در سراسر جهان وجود دارد!. پیدایش اتاق فرار در سال ٢٠٠٧ و از کشور ژاپن بود. در ابتدا ، بازی ها در کافه ها و کلوپ های مختلف ژاپن برگزار می شد. طی پنج سال، مکانهای دائمی در سراسر آسیا و اروپا ساخته شد. این مکان ها در بسیاری از مناطق از جمله بوداپست ، برن و استرالیا گسترش یافت. اتاق فرار بین سالهای 2012 تا 2014 به ایالات متحده رسید و چند شرکت در سان فرانسیسکو ، سیاتل ، سنت لوئیس و نیویورک فعالیت خود را آغاز کردند، حدود سه سال پیش اولین اتاق فرار در پایتخت کشورمان ایجاد شد و بعد از گذشت مدتی کوتاه این اتاق ها افزایش یافتند و امروزه تعداد زیادی از آنها در شهرهای مختلف ایران شامل تهران، شیراز، اصفهان، یزد، مشهد، کرج، چالوس، کاشان و ... به وجود آمدند.

اتاق فرار چیست ؟

اتاق فرار

در اتاق فرار شما تیم خود را که متشکل از ٣ تا ٦ نفر از اعضاى خانواده یا بهترین دوستانتان است را در یک اتاق بسته مى بینید و یک ساعت فرصت دارید تا ماموریت خود را انجام داده و از اتاق فرار کنید. هنگامی که می خواهید پازل های تعاملی و سرنخ های مخفی را برای تکمیل این ماموریت کشف کنید، حرارت بازى باعث خواهد شد شما و گروهتان دنیای سرد خارج از اتاق را کاملاً فراموش کنید .

اتاق فرارها با روایت داستان هاى مختلف و با دکور سازى هاى متنوع از جمله زندان، موزه، سکان کشتى، کابین هواپیما و حتى واگن قطار؛ جمع دوستان و یا خانواده شما را بدون اینکه مسافرتى به دوردست داشته باشند به سفری در دنیای دیگر می‌برد.

سناریو اتاق فرار

اتاق فرار

هر اتاق فرار رسالت منحصر به فرد خود را دارد. شما می توانید با انتخاب ماموریتی که می خواهید خود را به چالش بکشید و ماجراجویی خود را تجربه کنید. به طور مثال شما سعی میکنید یک اثر هنری را از یک موزه به سرقت برده ، یا برنامه ریزی برای فرار از زندان داشته باشید ، یا حتى مانند داستانهاى شرلوک هلمز و پوآرو سعی در اکتشاف راز یک قتل در یک جاى هیجان انگیز داشته باشید. ممکن است در یک واگن در خطر نیرو های اهریمنی باشید که تنها راه شما فرار از واگن باشد اما چالش ها و معما های سختی پیش روی شماست و باید هرچه سریعتر قبل از آنکه دیر شود خود را نجات دهید.

تیم شما به محض ورود به اتاق فرار ، فوراً به دنیای دیگری منتقل خواهد شد ، زیرا محیط اطراف شما با موضوع مأموریتی که بر دوش شماست مطابقت دارد. شاید خودتان را در یک گالری هنری فانتزی داخل هواپیما یا پشت میله های سلول زندان ، یا در یک واگن قطار با ماژول هاى هوشمند و معماهاى کامل با صفحه نمایش و کنترل های پیشرفته ببینید. این دنیاهای غوطه ور به شما کمک می کنند احساس کنید واقعاً در دل یک داستان حقیقى افتاده اید و مانند قهرمان های داستان ها رسالت مخصوص خود را براى انجام ماموریت هاى مختلف دارید.

اتاق فرار به کار تیمی ، سرعت و خلاقیت نیاز دارد. اتاق های فرار برای تعطیلات خانوادگی ، تیم سازی شرکت ها و فعالیت هاى جمعى یا صرفا تفریح با دوستان مناسب است و تجربیات شگفت‌انگیزی برای به اشتراک گذاشتن با افراد فراهم و انگیزه کار گروهى را تقویت می‌کند زیرا تنها با همکارى هم می‌توانید سرنخ هایی را برای خارج شدن از اتاق فرار کشف کنید و با حل معماها و رسیدن به هدف نهایی که پیدا کردن راه خروج و فرار شماست دست پیدا کنید، حتی اگر واقعاً از اتاق خارج نشوید خاطراتی را برای همیشه به یاد خواهید داشت از تجربه سفری که مشابه آن را هیچ کجا و در هیچ بازی دیگری تجربه نخواهید کرد.

در حالی که گسترش اتاق های فرار باعث می شود پیدا کردن یکی از آنها در نزدیکی شما بسیار آسان باشد ، اما اتاق های فرار در کیفیت کلی، تکنیک، ساخت و ارائه متفاوت هستند.

اتاق های فرار انواع بازى ها ، سرنخ ها و معماهای مختلف از دیجیتال و لمسی گرفته تا هندسی و مبتنی بر الگو ارائه می دهند. همه بازی های فرار برای کودکان و بزرگسالان به طور یکسان چالش برانگیز ، سرگرم کننده و هیجان‌انگیز است.

پس اگر به دنبال یک رویداد خانوادگی سرگرم کننده هستید، مکان‌هایی برای میزبانی شما در همه شهرها تدارک دیده شده و اگر خوب جستجو کنید حتی در نزدیکی خود مکان‌هایی با ویژگی‌هاى همه جانبه مى‌بینید که برای لذت و تفریح خانوادگی و دوستانه بهترین است.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهد: