چالیدره مشهد طرقبه

مشهد - طرقبه - کیلومتر ۲ جاده نقندر - مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره طرقبه

معرفی چالیدره مشهد طرقبه

فاصله چالیدره تا مشهد چقدر است و دقیقا چالیدره کجاست ؟

چالیدره یکی از مناطق گردشگری بوده که اخیرا به جاهای دیدنی و مکان های تفریحی مشهد اضافه شده است. این مکان از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار بوده و در سالهای گذشته به یکی از قطب های گردشگری شهر مشهد تبدیل شده و سالانه پذیرای مراجعه کنندگان بسیاری است. فاصله چالیدره تا مشهد حدود 20 کیلومتر است. دره چالیدره طرقبه که یکی از این جاذبه های طبیعی شهرستان طرقبه بوده و از طریق رودخانه ای به نام جاغرق تغذیه می شود که وجود این دره و رودخانه در کنار هم ،جاذبه طبیعی چشم نوازی را در این منطقه بوجود آورده است.

در سال ۱۳۷۶ هجری شمسی بر روی رودخانه جاغرق و در ابتدای جاده روستای نغندر ،سد آبی با نام سد چالیدره با مشارکت شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه ای خراسان و با هدف آب رسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف با ظرفیت حدود یک میلیون لیتر آب ساخته شد. سد چالیدره بر روی یکی از سرشاخه فصلی حوضه آبریز بند گلستان قرار دارد و حوضه های آبریز فرعی آن، رودخانه هریرود و کشف رود است و نوع سر ریز این حوضه ها اوجی با جریان است.

عملیات تبدیل منطقه چالیدره به یک منطقه تفریحی و توریستی در شهر مشهد از سال ۱۳۷۶ آغاز گردید و مسئولین این منطقه گردشگری با صرف هزینه های زیاد ،این منطقه را گسترش دادند و امکانات رفاهی و توریستی خوبی را در آن تاسیس نمودند و روز به روز بر امکانات تفریحی این مجموعه افزوده می‌شود.

امکانات تفریحی چالیدره

منطقه گردشگری چالیدره با وسعتی بالغ بر ۱۶۰ هکتار (۱۶۰۰۰۰ هزار مترمربع) دارای آب و هوای مطبوع و همچنین موقعیت جغرافیایی و اقتصادی ویژه در شهر مشهد می‌باشد و وجود امکانات گردشگری متنوع به همراه محیطی آرامش بخش و چشم اندازهایی زیبا در منطقه تفریحی چالیدره مشهد ،سبب گردیده تا این منطقه گردشگری طرفداران زیادی را داشته باشد و سالانه گردشگران داخلی و خارجی و همچنین مجاورین شهر مشهد از آن بازدید کنند و بعنوان یکی از استراحتگاه های معروف مشهد محسوب گردد. از امکانات تفریحی چالیدره می توان به ترن کوهستان چالیدره و تله کابین یا تله سیژ چالیدره اشاره کرد.

منطقه گردشگری چالیدره مشهد علاوه بر جاذبه های طبیعی چشم نواز به همراه آب و هوای ویژه ای که در اطراف خود دارد، از امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی نظیر رستوران، کافی شاپ، تله کابین، زیپ لاین، ترن کوهستان چالیدره، تله سیژ آبی خاکی، بانجی جامپینگ چالیدره، برج گردان، قایق پدالی و موتوری و عکاس خانه سنتی و.... برخوردار بوده که مکانی را برای جداشدن از هیاهوی شهر و استراحت در یک مکان آرام و زیبا فراهم می‌آورد. در منطقه گردشگری چالیدره ساعت کاری 10 الی 18 می باشد.

 1  نفر از کاربران در تکمیل این مطلب همراه ما بودند.
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این جاذبه نظر می دهد:

مکان های اطراف چالیدره مشهد در طرقبه